105 lat temu powołano do życia Państwową Inspekcję Pracy jako organ nadzoru nad warunkami pracy. 3 stycznia 1919 roku Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podpisał dekret o powołaniu inspekcji pracy.
"Staramy się wykorzystywać tego typu rocznice do tego, by promować kwestie związane z prawem pracy, bezpieczeństwem i higieną pracy, legalnością zatrudnienia, ale też z misją Państwowej Inspekcji Pracy" - powiedziała PAP Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko.
Dodała, że PIP ma zaplanowany szereg konferencji, spotkań, szkoleń, by edukować, informować i promować zagadnienia dotyczące prawnej ochrony pracy.
Podkreśliła, że ważnym istotnym PIP pomaganie młodym ludziom w kwestii bezpiecznego i legalnego zatrudnienia. Służy temu kampania "Legitna praca".
"Staramy się docierać się do młodzieży z takim przekazem i mówić do niej takim językiem, który jest dla niej zrozumiały" - powiedziała. Dodała, że Inspekcja używa do tego środków, które dla młodych ludzi dostępne i nowoczesne.
Państwowa Inspekcja Pracy zaangażowała m.in. youtubera, by pokazał młodzieży - w nieco "przerysowanej formule" - na co mają zwracać uwagę przy podejmowaniu pracy, żeby mieli świadomość, z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać.
Przypomniała, że PIP ma przygotowany także szereg konkursów dla młodych ludzi, dzięki którym uczestnicy mogą sprawdzić swoją wiedzę z zakresu prawnej ochrony pracy. (PAP)
Autorka: Iga Leszczyńska
kgr/