9 stycznia szefowa KPRP przekazała na antenie Telewizji Trwam, iż "prezydent zapowiedział, że zwróci się do głów państw i szefów instytucji międzynarodowych z pismem, w którym przedstawi sytuację, jaką mamy w Polsce, w której działania władzy wykonawczej mają charakter nielegalny, polegający na łamaniu przepisów prawa i naruszaniu konstytucji".
Ignaczak-Bandych została zapytana w Studiu PAP, czy w tej sprawie zostały już poczynione kroki.
"Pan prezydent jest teraz w Davos, tam ma (...) umówionych bardzo wiele spotkań. I to szczególne spotkanie z panią komisarz Jourovą (wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej), która odpowiada za prawa człowieka. Ma też umówione spotkanie z panem (Antonio) Guterresem (sekretarzem generalnym ONZ), z głowami państw i ten temat jest w agendzie" - poinformowała szefowa Kancelarii Prezydenta.
Jak zaznaczyła, "na razie czekamy na to, co zrobi pan prokurator Bodnar, bo może nie trzeba nigdzie z nikim rozmawiać".
Dopytywana, co prezydent będzie chciał powiedzieć Jourovej, szefowa KPRP odpowiedziała, że to, iż "panowie byli ułaskawieni zgodnie z prawem, prezydent ma prawo stosować konstytucję bezpośrednio, zastosował to prawo łaski, które było uznane przez Trybunał Konstytucyjny i Sąd Najwyższy, a mimo to, zostali oni aresztowani i że w przekonaniu prezydenta są to więźniowie polityczni".
💬 Formuła ułaskawienia @Kaminski_M_ i @WasikMaciej którą wybrał @prezydentpl @AndrzejDuda jest bezpieczna; namawiałam prezydenta do tego, aby doprowadzić do szczęśliwego zakończenia - mówiła @GIBandych z @prezydentpl
— Adrian Kowarzyk (@AdrianKowarzyk) January 16, 2024
🎥cała rozmowa na https://t.co/gGhW95RytJ@PAPInformacje pic.twitter.com/1cvojQnk6B
"Jest to działanie niepraworządne" - dodała.
Forum w Davos zakończy się 19 stycznia.
W poniedziałek w TVN24 minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Adam Bodnar powiedział, że we wtorek będzie zapoznawał się z aktami sprawy Kamińskiego i Wąsika oraz, że przekaże akta sprawy prezydentowi ze swoim stanowiskiem "za kilka dni", "a później już wszystko w rękach prezydenta, co on z tym zrobi".
Prezydent Andrzej Duda poinformował w czwartek o wszczęciu postępowania ułaskawieniowego, na podstawie Kodeksu postępowania karnego, wobec obu skazanych. W piątek szef MS Adam Bodnar potwierdził, że wszczął postępowanie ułaskawieniowe ws. obu polityków na podstawie Kpk.
Grażyna Ignaczak-Bandych: myślę, że prezydenci Duda i Zełenski spotkają się podczas WEF w Davos
Ignaczak-Bandych w Studiu PAP pytana o to czy prezydent Andrzej Duda podczas Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w Davos spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim odpowiedziała: "Myślę, że tak".
💬 Myślę, że prezydent @AndrzejDuda i @ZelenskyyUa spotkają się podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos - mówiła @GIBandych z @prezydentpl
— Adrian Kowarzyk (@AdrianKowarzyk) January 16, 2024
🎥cała rozmowa na https://t.co/gGhW95RytJ@PAPInformacje pic.twitter.com/1UFzK8LXuI
Szef KPRP przypomniała, że przywódcy rozmawiali telefonicznie w poprzedni wtorek, kiedy poruszali temat sytuacji na Ukrainie i euroatlantyckich aspiracji tego kraju oraz omówili kalendarz spotkań w najbliższym czasie.
Pytana, czy w najbliższym czasie uda się unormować polsko-ukraińskie stosunki oceniła, że w tej chwili są one "trudne".
"Pan prezydent zawsze deklarował i deklaruje lojalność wobec zaatakowanego państwa i działania na rzecz tego państwa. Tutaj się nic nie zmieniło" - dodała.
Ignaczak-Bandych przypomniała, że 54. Światowe Forum Ekonomiczne jest poświęcone odbudowie zaufania w obliczu wojen na Ukrainie i Bliskim Wschodzie oraz "potężnym wyzwaniom" takim jak np. sztuczna inteligencja, bezpieczeństwo czy kwestie klimatyczne.
💬 54. Światowe Forum Ekonomiczne @wef jest poświęcone odbudowie zaufania w obliczu wojen (...) oraz potężnym wyzwaniom takim jak np. sztuczna inteligencja, bezpieczeństwo czy kwestie klimatyczne - mówiła @GIBandych z @prezydentpl
— Adrian Kowarzyk (@AdrianKowarzyk) January 16, 2024
🎥na https://t.co/gGhW95RytJ@PAPInformacje pic.twitter.com/FEHNqG9YfT
Prezydenci Duda i Zełenski ostatni raz mieli się spotkać w kuluarach sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku we wrześniu 2023 r., jednak do spotkania ostatecznie nie doszło. Jak tłumaczono, ze względu na opóźnienia w grafiku wystąpień w Zgromadzeniu Ogólnym. Działo się to w czasie kryzysu w relacjach obu krajów związanego z tranzytem ukraińskiego zboża przez Polskę.
Wcześniej Polska zakazała jednostronnie wwozu ukraińskiego zboża, po tym jak 15 września wygasło unijne embargo na wwóz zboża do pięciu krajów Unii Europejskiej sąsiadujących z Ukrainą - Polski, Słowacji, Rumunii, Bułgarii i Węgier.
Autorzy: Paulina Kurek, Adrian Kowarzyk
jc/