Groźne substancje w suplemencie diety. Chodzi o specyfiki na zaburzenia erekcji

2023-11-17 11:18 aktualizacja: 2023-11-17, 12:56
Suplement diety na zaburzenia erekcji Fot. Główny Inspektorat Sanitarny
Suplement diety na zaburzenia erekcji Fot. Główny Inspektorat Sanitarny
Główny Inspektorat Sanitarny wydał w piątek ostrzeżenie dotyczące wykrycia sildenafilu i tadalafilu w suplemencie diety. Spożycie produktu wiąże się z ryzykiem dla zdrowia, szczególnie dla osób przyjmujących leki zawierające inhibitory fosfodiesterazy 5 lub uwalniające tlenek azotu.

W wyniku działań urzędowych Państwowej Inspekcji Sanitarnej w próbce wykryto niezadeklarowane na etykiecie substancje farmakologiczne - sildenafil (związek chemiczny, lek stosowany w leczeniu zaburzeń erekcji oraz w pierwotnym nadciśnieniu płucnym) i tadalafil (lek przeznaczony dla mężczyzn z zaburzeniem erekcji należący do grupy leków nazywanych inhibitorami fosfodiesterazy typu 5.).

Zaznaczono, że "substancje te nie mogą występować w żywności, w tym w suplementach diety, ze względu na ich działanie medyczne". "Spożycie produktu wiąże się z ryzykiem dla zdrowia, szczególnie dla osób przyjmujących leki zawierające inhibitory fosfodiesterazy 5 lub uwalniające tlenek azotu" - ostrzega GIS.

Jak dodano, "nieznane jest pochodzenie, czystość oraz dawka tych substancji w produkcie".

Chodzi o produkt "BOSS Energy, Suplement diety o numerze partii 0934 z datą minimalnej trwałości 18/06/2025. Jego producentem jest Bio&Pharma, 207 Regent Street, 3rd Floor, Londyn, W1B 3HH, a dystrybutorem - Boss of Toys Sp. z o.o., Rumiana 34, 05-850 Ożarów Mazowiecki.

Dystrybutor zobowiązał się poinformować wszystkich swoich odbiorców o wycofaniu produktu z obrotu.

Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzą postępowanie wyjaśniające w tej sprawie.

Na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego regularnie publikowane są ostrzeżenia dotyczące żywności lub wyrobów do kontaktu z żywnością. Ogłoszenia te – jak podkreśla GIS – nie służą piętnowaniu przedsiębiorców, ale podjęciu natychmiastowych działań: zwrotu produktów do sklepu czy wycofania ich z asortymentu. Dzięki współpracy z firmami branży spożywczej można szybko i skutecznie informować konsumentów o zagrożeniu. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mar/