O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Gubernator Damaszku: nie postrzegamy Izraela jako wroga

Syryjskie władze nie postrzegają Izraela jako wroga, a nasze działania nie będą zagrażać jego bezpieczeństwu – powiedział gubernator Damaszku Maher Marwan w rozmowie z amerykańską rozgłośnią NPR.

Izraelskie wojsko przy syryjskiej granicy. Fot. EPA/ATEF SAFADI
Izraelskie wojsko przy syryjskiej granicy. Fot. EPA/ATEF SAFADI

Więcej

Siły izraelskie przy granicy z Syrią, fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI

Izraelska armia ma pozostać na zimę w strefie buforowej przy granicy z Syrią

Marwan dodał, że władze Syrii "nie chcą brać udziału w działaniach, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu Izraela lub jakiegokolwiek innego państwa". Gubernator dodał, że "rozumie obawy Izraela związane z przejęciem władzy w Syrii przez islamistyczne ugrupowanie Hajat Tahrir asz-Szam (HTS)". "Izrael mógł się przestraszyć więc podjął działania wyprzedzające" – powiedział Marwan.

Od czasu upadku reżimu Asada armia izraelska przeprowadziła ataki na strategiczne cele wojskowe w Syrii i zajęła strefę buforową na Wzgórzach Golan, które odgrywały kluczową rolę w wojnach izraelsko-arabskich.

Wcześniej Ahmed al-Szara, lider rebeliantów, którzy niespełna trzy tygodnie temu obalili reżim Baszara al-Asada, powiedział, że nowe władze nie dążą do konfliktu z Izraelem. Jednocześnie zaznaczył, że Izrael "musi zakończyć ataki powietrzne na Syrię i wycofać się z terenów, które niedawno okupował" – przypomniał w piątek portal Sky News Arabic. Z kolei dla brytyjskiego "The Times" al-Szara dodał, że "usprawiedliwieniem dla ataków Izraela była obecność Hezbollahu i irańskich bojówek działających z terytorium Syrii, ale teraz to usprawiedliwienie się skończyło".

Wyzwaniem dla nowych władz Syrii jest ustabilizowanie i zjednoczenie kraju, który jest podzielony na liczne grupy etniczne i religijne. Dodatkowo na części terytorium nadal trwają walki między bojówkami wspieranymi przez Turcję a Kurdami. Reżim Asada, obalony na początku grudnia, przez ostatnie lata utrzymywał się głównie dzięki wsparciu Rosji i Iranu.(PAP)

os/ bst/ grg/

Zobacz także

  • Szyicki meczet Sayyida Zeinab na południe od stolicy Damaszku w Syrii. Fot. PAP/EPA/MOHAMMED AL RIFAI

    Udaremniono atak Państwa Islamskiego na szyicki meczet w Damaszku

  • Syryjczycy celebrujący obalenie reżimu Asada, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/MOHAMMED AL RIFAI

    Syryjscy Kurdowie wezwali do zakończenia walk w kraju i dialogu z nowymi władzami

  • Siły izraelskie przy granicy z Syrią, fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI

    Izraelska armia ma pozostać na zimę w strefie buforowej przy granicy z Syrią

  • Więzienie Sendaya w Damaszku, w Syrii. Fot. PAP/EPA/MOHAMMED AL RIFAI

    Odkryto ciała kilkudziesięciu ofiar tortur w szpitalu w Damaszku [WIDEO]

Serwisy ogólnodostępne PAP