GUS podał dane o inflacji w marcu

2024-03-29 08:37 aktualizacja: 2024-03-29, 14:42
Wśród głównych przyczyn spadku inflacji ekonomista wskazał ceny żywności. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Marcin Bielecki
Wśród głównych przyczyn spadku inflacji ekonomista wskazał ceny żywności. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Marcin Bielecki
Marcowy odczyt inflacji będzie najniższym wynikiem w tym roku; w najbliższych miesiącach zobaczymy lekki wzrost inflacji, głównie przez koniec działań osłonowych – wskazał w komentarzu do piątkowych danych GUS analityk w zespole makroekonomii PIE Sergiej Druchyn.

GUS opublikował wstępny szacunek inflacji w marcu. Wynika z niego, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. wzrosły w ujęciu rocznym o 1,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc.

„GUS wskazuje na dalsze spowolnienie tempa wzrostu cen żywności – one wzrosły o 0,2 proc. Inflację obniżały też ceny paliw oraz energii, które spadły o kolejno 4,5 i 2,6 proc. Szacujemy, że inflacja bazowa obniżyła się w marcu z 5,4 do 4,5 proc.” – analityk w zespole makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego Sergiej Druchyn w komentarzu do danych GUS.

Ocenił on, że w najbliższych miesiącach zobaczymy ponowny wzrost cen, co ma być efektem powrotu standardowej stawki VAT na żywność. Jego zdaniem, ta zmiana podwyższy wskaźnik inflacji o 0,8 pkt. proc.

„Dodatkowo tendencje na globalnych rynkach paliw i surowców rolnych sugerują nieco szybszy wzrost cen. Dlatego wyniki w II kwartale będą raczej zbliżone do 3,0 – 3,5 proc. W lipcu prawdopodobnie dojdzie do częściowego odmrożenia cen energii. Dlatego w III kwartale inflacja oscylować będzie blisko 5 proc.” – napisał analityk PIE.

Jego zdaniem, inflacja na podobnym poziomie będzie się utrzymywać przez dużą część 2025 r.

„(…) wysoki wzrost płac będzie przyczyniał się do wyższej inflacji w usługach. Obecnie dochody przeznaczane są na odbudowę oszczędności – badanie koniunktury konsumenckiej GUS pokazuje rosnącą chęć społeczeństwa do oszczędzania. W efekcie ten efekt jest przytłumiony. Spodziewamy się jednak, że to stan przejściowy - pod koniec roku prawdopodobnie zobaczymy wzrost popytu, który wpłynie na podwyżki cen” – stwierdził Sergiej Druchyn. (PAP)

Towary i usługi konsumpcyjne

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. wzrosły rdr o 1,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen w marcu o 2,1 proc. rdr i o 0,4 proc. mdm.

Poniżej poszczególne składniki wskaźnika inflacji za marzec i luty 2024 r.

 

  marzec  marzec  luty   luty
  rdr mdm rdr mdm
         
INFLACJA OGÓŁEM 1,9 0,2 2,8 0,3
         
Żywność i napoje bezalkoholowe 0,2 -0,2 2,7 -0,4
Nośniki energii -2,6 -0,4 -3 -0,1
Paliwa do prywatnych środków transportu -4,5 0,1 -6,4 3,2

(PAP Biznes)

autor: Marek Siudaj

pp/