Obecnie w PE funkcjonuje podkomisja ds. zdrowia, która nie ma uprawnień legislacyjnych.
"Szanse na usamodzielnienie się polityki zdrowotnej i podniesienie jej rangi w PE są bardzo duże. Podpisaliśmy w tej sprawie porozumienie na lipcowej sesji w Strasburgu. Myślę, że na wrześniowej sesji, najpóźniej październikowej, ta decyzja będzie wdrożona w życie" – oświadczył Halicki.
Dodał, że w ten sposób spełniony zostanie jeden z postulatów delegacji PO-PSL. "To umożliwi rozpoczęcie w PE procesu legislacyjnego. Chcemy objąć zdrowie finansowaniem unijnym, a więc nie tylko badania, ale także pomoc zdrowotną, która w wielu krajach UE natrafia na przeszkody finansowe. Chodzi o dostępność najnowocześniejszych leków i najnowocześniejszych metod leczenia. Walka z rakiem była pierwszym tematem, bardzo nośnym społecznie, a oczekiwania są bardzo duże" – powiedział.
Zdaniem europosła przyszła komisja zdrowia powinna zająć się także bezpieczeństwem żywnościowym. „Jestem przekonany, że to wejdzie w zakres jej kompetencji” – zaznaczył Halicki.
Działalność komisji w PE reguluje regulamin europarlamentu. Dokonanie w nim zmian, np. dodanie nowej komisji do struktury PE, wymaga rozpatrzenia wniosku w komisji ds. konstytucyjnych, a następnie głosowania na sesji plenarnej PE.
Europoseł Adam Jarubas (PSL) został w lipcu ponownie wybrany na przewodniczącego podkomisji ds. zdrowia publicznego PE. Wiceprzewodniczącymi zostali: Tilly Metz (Zieloni, Luksemburg), Stine Bosse (Odnowić Europę, Dania), Romana Jerković (S&D, Chorwacja) i Emmanuil Fragkos (EKR, Grecja).
Jarubas w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na kluczowe obszary, którymi - jego zdaniem - musi zająć się komisja. Wymienił dokończenie największej od ponad 20 lat reformy unijnego rynku leków, czyli pakietu farmaceutycznego, zwiększenie suwerenności UE pod względem medykamentów i przeciwdziałanie uzależnieniu od importu leków i substancji do ich produkcji spoza UE, monitorowanie implementacji unijnego Planu Pokonania Raka oraz opracowanie na tej podstawie strategii dotyczącej chorób układu krążenia, cukrzycy i chorób neurodegeneracyjnych.
Zwrócił też uwagę na plan działań na rzecz zdrowia psychicznego, ze szczególnym uwzględnieniem młodych ludzi w epoce cyfrowej, a także na monitorowanie wdrażania Europejskiej Przestrzeni Danych Zdrowotnych i prace nad ewentualną regulacją sektorową dotyczącą sztucznej inteligencji w dziedzinie zdrowia.
Polityka zdrowotna, w tym włączenie UE w walkę z nowotworami, należała do postulatów wyborczych polskiej delegacji w Grupie EPL w wyborach europejskich w 2019 roku i była przez tę grupę wskazywana jako priorytet od początku poprzedniej kadencji.
Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)
ał/