Hanna Wróblewska rozmawiała z ministrem kultury Ukrainy o wspólnych przedsięwzięciach

2024-12-06 14:46 aktualizacja: 2024-12-06, 18:18
Hanna Wróblewska spotkała się z ministrem kultury i komunikacji strategicznej Ukrainy Mykołą Toczyckim. Fot. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Hanna Wróblewska spotkała się z ministrem kultury i komunikacji strategicznej Ukrainy Mykołą Toczyckim. Fot. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Hanna Wróblewska spotkała się z ministrem kultury i komunikacji strategicznej Ukrainy Mykołą Toczyckim. Uczestniczyli w otwarciu wystawy w Zamku Królewskim oraz w koncercie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Ukrainy, rozmawiali o wspólnych przedsięwzięciach - poinformował w piątek resort kultury.

Hanna Wróblewska rozmawiała z Mykołą Toczyckim o ochronie dziedzictwa kulturowego w zagrożeniu, działaniach w ramach konstruktywnego dialogu historycznego oraz współpracy instytucji kultury i realizacji wspólnych przedsięwzięć - wskazano w komunikacie.

Ministrowie kultury uczestniczyli w czwartek w otwarciu wystawy "Gabinet sztuki europejskiej. Arcydzieła z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie" w Zamku Królewskim w Warszawie, na której prezentowanych jest 37 dzieł sztuki pochodzących z największej i najcenniejszej kolekcji artystycznej w Ukrainie. "Wystawa jest pierwszą tak obszerną prezentacją zbioru Chanenków poza granicami Ukrainy. Znaczące zniszczenia Narodowego Muzeum Sztuki w Kijowie, do jakich doszło podczas ataków Rosji na Kijów jesienią 2022 roku, sprawiły, że jego dyrekcja podjęła decyzję o wypożyczeniu części swojej kolekcji sztuki Zamkowi Królewskiemu w Warszawie. Wypożyczenie miało na celu zabezpieczenie dzieł na czas wojny oraz poddanie ich zabiegom konserwatorskim. Stworzyło również niepowtarzalną okazję do pokazania dzieł o randze ukraińskiej kolekcji narodowej szerokiej publiczności w Polsce" - napisano w komunikacie.

Jak dodano, "ekspozycja odwołuje się do funkcjonujących w XVII i XVIII wieku gabinetów sztuki – pokoi, w których arystokraci i zamożni mieszczanie eksponowali swoje prywatne kolekcje obrazów, rzeźb czy rzemiosła artystycznego. Twórca prezentowanej kolekcji Bohdan Chanenko (1849-1917) był prawnikiem, przemysłowcem cukrowniczym oraz wielkim pasjonatem sztuki. Wraz z żoną Warwarą na przestrzeni kilkudziesięciu lat zgromadził obrazy, rzeźby oraz wyroby rzemiosła artystycznego. Jego kolekcja może się równać z najznamienitszymi prywatnymi zbiorami powstającymi w podobnym czasie w Paryżu czy Wiedniu".

Wystawa jest prezentowana w przestrzeni Biblioteki Królewskiej, jedynym oryginalnym wnętrzu Zamku Królewskiego, które przetrwało II wojnę światową. Miejsce to tworzy ważny kontekst dla wystawy jako namacalny symbol przetrwania skarbów kultury w obliczu pożogi wojennej. Program edukacyjny towarzyszący wystawie można znaleźć na stronie internetowej Zamku.

Hanna Wróblewska oraz Mykoła Toczycki wzięli również udział w czwartkowym koncercie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Ukrainy w Filharmonii Narodowej. "Program koncertu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Ukrainy pod batutą jej wieloletniego kierownika Volodymyra Sirenki skupił się wokół idei narodowych tradycji otwartych na kulturowy dialog. Zaprezentowano Uwerturę do opery +Quinto Fabio+ Dmytro Bortnianskiego, poemat orkiestrowy Langsam (niem. +powoli+) współczesnej ukraińskiej kompozytorki Victorii Polevej, a także +Pradawne tańce górskie z Wierchowiny+ Jewhena Stankowycza. Poprzez nawiązanie do muzyki późnego niemieckiego romantyzmu, jak również tradycyjnej muzyki huculskiej repertuar ten połączył tradycje muzyczne wschodniej i zachodniej Europy" - napisano.

Koncert zakończyła IX Symfonia e-moll "Z Nowego Świata" op. 95 Antonína Dvořáka, stanowiąca jedną z muzycznych impresji z podróży po Stanach Zjednoczonych. Więcej informacji o koncercie można znaleźć na stronie filharmonii. (PAP)

maku/ miś/gn/