O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Hoffmann o incydentach na kolei: nie mam najmniejszych wątpliwości, że są inspirowane z zewnątrz

Nie mam co do tego najmniejszych wątpliwości - powiedział we wtorek w Studio PAP sekretarz Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych Zbigniew Hoffmann, odnosząc się do pytania o to, czy ostatnie wydarzenia na kolei są inspirowane z zewnątrz. Dodał, że działania dezintegracyjne są elementem strategii realizowanej przez Kreml.

Sekretarz Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych Zbigniew Hoffmann Fot. PAP/Tomasz Gzell
Sekretarz Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych Zbigniew Hoffmann Fot. PAP/Tomasz Gzell

Zdaniem Zbigniewa Hoffmanna przeciwko Polsce trwa stan permanentnej wojny hybrydowej, która jest inspirowana przez Kreml, ale realizowana m.in. przez Białorusinów.

"Ona się objawia w bardzo różnych obszarach. Jest to nie tylko siłowe niebezpieczeństwo ze strony chociażby wagnerowców, to są nie tylko prowokacje dotyczące używania białoruskich strażników granicznych, to jest kwestia używania uchodźców w tej materii, ale to są cyberataki, to co się dzieje w tej chwili na kolei. Nie mam żadnych wątpliwości, że to jest ten sam obszar" - ocenił.

Dopytywany o to, czy wydarzenia związane z koleją, z nadawaniem sygnału radio-stop, a być może również z wykolejeniem pociągów są inspirowane z zewnątrz odpowiedział: "Ja co do tego nie mam najmniejszych wątpliwości. Jeżeli ktoś zna, a ja - może powiem trochę nieskromnie - od dłuższego czasu zajmuję się tym i dość intensywnie staram się studiować działania dezinformacyjne czy dezintegracyjne ze strony Kremla, to wiem, że to jest jeden z elementów pewnej strategii, którą realizują nie od wczoraj" - mówił.

Dodał, że w tej strategii chodzi o wywołanie chaosu. "To jest coś co ma zdezintegrować, służby rosyjskie czy postsowieckie są w tym wysoce wyspecjalizowane. Niestety robią to profesjonalnie, ale jestem absolutnie przekonany, że państwo polskie sobie z tym poradzi" - zaznaczył.

Hoffmann podkreślił, że nie ma też wątpliwości, że zatrzymane w tej sprawie osoby nie działały na własną rękę. "Oczywiście nigdy nie można wykluczyć postaci, które mają pewne deficyty emocjonalne, psychiczne, ale jeżeli to się dzieje teraz w określonej sytuacji geopolitycznej, gdzie jest jednak stan permanentnego zagrożenia, w Polsce zbliżają się wybory -  jest szereg zdarzeń, które każą przynajmniej bardzo mocno rozważać taki wariant" - powiedział.

Hoffmann o wrześniowych manewrach na Białorusi z udziałem Rosji 

1 września na Białorusi rozpoczną się sześciodniowe manewry "Braterstwo bojowe 2023" z udziałem państw Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym - w tym Rosji, Białorusi, Tadżykistanu, Kazachstanu i Kirgizji. Ćwiczenia operacyjno-strategiczne odbędą się m.in. na poligonach w obwodach brzeskim, grodzieńskim i mińskim. Wcześniej Armenia zrezygnowała z uczestnictwa w manewrach.

Zbigniew Hoffmann we wtorek w Studiu PAP na pytanie, co wiemy odnośnie planowanych ćwiczeń, powiedział, że od 18 sierpnia na Białorusi zaczęły pojawiać się pierwsze rosyjskie jednostki wojskowe, które wezmą udział w manewrach.

"To są w dużym stopniu ćwiczenia wojsk powietrzno-desantowych, które są najbardziej profesjonalne, przygotowane do różnego rodzaju działań, także działań o charakterze dywersyjnym, hybrydowym" - powiedział.

Sekretarz Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych podkreślił, że choć są to manewry kilku państw, to "ton tym ćwiczeniom absolutnie nadaje Rosja". Dodał, że manewry mają składać się z wielu komponentów, w tym "niezwykle niebezpiecznego przedsięwzięcia - działań na terenie elektrowni atomowej w Ostrowcu".

"Ma to być symulowanie działań ratowniczych na wypadek wystąpienia skażeń jądrowych. To się ewidentnie wpisuje w pewną politykę zastraszania czy wywierania presji na wschodnią flankę NATO, na Zachód, no i oczywiście na Rzeczpospolitą" - powiedział.

Hoffmann ocenił, że ćwiczenia te mają być demonstracją siły i potencjału Rosji w stosunku do Zachodu. Dodał, że o tym, jak ten potencjał wygląda, możemy przekonać się w czasie wojny na Ukrainie, jednak "trzeba mieć w pamięci potencjalne zagrożenia". (PAP)

Autor: Adrian Kowarzyk,

mmi/

Zobacz także

  • Zbigniew Hoffmann, fot. PAP/Albert Zawada

    Minister Hoffmann: na każdą prowokację rząd będzie reagował stanowczo

Serwisy ogólnodostępne PAP