W opublikowanym na internetowej stronie https://parleu2025.pl/ wspólnym przesłaniu, marszałkowie podkreślili, że "Bezpieczeństwo, Europo" – motto rozpoczętej 1 stycznia polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej "będzie wiodącym hasłem spotkań w Sejmie i w Senacie", a wydarzeń organizowanych w ramach parlamentarnego wymiaru prezydencji będą zastanawiać się, jak "wzmocnić europejskie bezpieczeństwo we wszystkich jego aspektach: zewnętrznym, wewnętrznym, ekonomicznym, informacyjnym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym".
Marszałkowie podkreślili, że Polska przejęła półroczne przewodnictwo w Radzie UE w szczególnym momencie, gdy UE "mierzy się z wyzwaniami na niespotykaną dotąd skalę".
"Demokracja i ład międzynarodowy są zagrożone. U naszych granic toczy się wojna. Europę trapią problemy gospodarcze i klimatyczne. Nierozwiązany pozostaje kryzys migracyjny. Europejska wspólnota stoi u progu strategicznych decyzji o dalszym rozszerzeniu. W centrum naszej uwagi będzie proces negocjacyjny z Ukrainą i Mołdawią oraz wymiar parlamentarny Partnerstwa Wschodniego" - zaznaczyli.
Hołownia i Kidawa-Błońska zapewnili, że Sejm i Senat będą ważnymi uczestnikami polskiej prezydencji. "To u nas spotkają się europejscy parlamentarzyści, aby rozmawiać o najważniejszych dla kontynentu sprawach. Współpracujemy z Parlamentem Europejskim. Będziemy gościć uczestników konferencji międzyparlamentarnych oraz członków komisji branżowych z parlamentów państw Unii" - zapowiedzieli marszałkowie podkreślając, że "nadchodzące lata to czas zasadniczych dyskusji i fundamentalnych dla przyszłości europejskiego projektu rozstrzygnięć".
"Jeśli Unia ma przezwyciężyć problemy, z którymi się mierzy, niezbędne jest poparcie społeczne dla proponowanych zmian. Jest ono możliwe tylko pod jednym warunkiem. Ostateczne decyzje musi poprzedzić szeroka dyskusja z udziałem jak największej liczby obywatelek i obywateli państw członkowskich. Tylko tak wypracowane rozwiązania mają szansę na szeroką akceptację i wejście w życie" - stwierdzili Hołownia i Kidawa-Błońska.
Podkreślili, że "Europa, jej przyszłość, kształt i wartości, to wspólny temat i wspólne wyzwanie dla wszystkich Europejczyków", a "wybierane w demokratycznych, bezpośrednich wyborach parlamenty są naturalnym miejscem dyskusji o tych fundamentalnych sprawach" i dlatego "właśnie tak ważny jest parlamentarny wymiar prezydencji".
"Chcielibyśmy, żeby na spotkaniach, których gospodarzami będą Sejm i Senat, zidentyfikowano kluczowe dla całej Unii Europejskiej problemy i zarysowano sposoby ich rozwiązania. Pragniemy, aby współpraca międzyparlamentarna nadawała ton debatom w państwach członkowskich oraz na szczeblu unijnym. Jesteśmy głęboko przekonani, że wyniki tych debat wzmocnią demokratyczną legitymację do zmierzenia się przez Unię Europejską ze stojącymi przed nią wyzwaniami" - oświadczyli marszałkowie Sejmu i Senatu.
Podkreślili, że tak widzą swą rolę, a także rolę wszystkich parlamentów, podczas polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Kancelaria Sejmu poinformowała, że od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 r. obie izby parlamentu będą gospodarzami siedmiu konferencji międzyparlamentarnych. Sześć z nich odbędzie się w Warszawie, natomiast jedna zaplanowana jest w Brukseli w Parlamencie Europejskim. Program wydarzeń obejmuje dyskusje na temat różnych aspektów bezpieczeństwa Unii Europejskiej, a także działania mające na celu przybliżenie UE obywatelom oraz wsparcie społeczeństw. (PAP)
ero/ mok/ ep/