Hołownia o sprawie Romanowskiego: muszę zapoznać się z dokumentami

2024-06-26 11:28 aktualizacja: 2024-06-26, 15:53
Szymon Hołownia, fot. PAP/Rafał Guz
Szymon Hołownia, fot. PAP/Rafał Guz
Do tej pory w tej kadencji Sejmu wpłynęło 25 wniosków o uchylenie immunitetu. 17 skierowano do komisji regulaminowej, 5 czeka na uzupełnienie, 2 są w opiniowaniu, a jeden został umorzony - przekazał marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Marszałek Sejmu poinformował, że do komisji regulaminowej i spraw poselskich skierował sprawę immunitetu Przemysława Czarnka (PiS), Grzegorza Gaży (PiS), Marka Kuchcińskiego (PiS), Jarosława Kaczyńskiego (PiS), Marka Suskiego (PiS), Anity Czerwińskiej (PiS), Marka Sowy (KO), Mariusza Błaszczaka (PiS), Konrada Frysztaka (KO), Michała Wosia (PiS) i Dariusza Mateckiego (PiS).

Hołownia przypomniał, że Matecki złożył oświadczenie o zrzeczeniu się immunitetu. Odnosząc się do Grzegorza Brauna (Konfederacja, obecnie europoseł) przypomniał, że Sejm w styczniu uchylił mu immunitet.

Według marszałka sprawa Michała Dworczyka (PiS) została zamknięta, bo dostał się on do Parlamentu Europejskiego, a Adam Szłapka (KO) złożył oświadczenie o zrzeczeniu się immunitetu.

Odnosząc się do sprawy polityka Suwerennej Polski, posła PiS Marcina Romanowskiego, Hołownia powiedział, że muszą do niego dotrzeć dokumenty, z którymi musi się zapoznać. "On ma siedem dni na to, ja mu ten termin skróciłem do trzech dni. Natomiast musimy mieć pewność, że to do niego dotarło, on to przeczytał. Dlatego - dodał - najprawdopodobniej wniosek o uchylenie immunitetu Romanowskiemu zostanie poddany pod głosowanie na następnym posiedzeniu Sejmu. Kolejne posiedzenie zaplanowane jest w dniach 10-22 lipca.

Hołownia podkreślił, że zwrócił się o uzupełnienie wniosków w sprawie Joanny Lichockiej (PiS), Piotra Glińskiego (PiS), Mariusza Błaszczaka (PiS), Pawła Szefernakera (PiS), Aleksandra Miszalskiego (obecnie prezydent Krakowa, wcześniej poseł KO), Anity Kucharskiej-Dziedzic (Lewica), Michała Szczerby (KO) i Zbigniewa Ziobry.

Marszałek Sejmu poinformował ponadto, że pozostawił bez biegu wniosek ws. Krzysztofa Brejzy (KO), który dostał się do europarlamentu. "W opiniowaniu są sprawy pana Macieja Koniecznego i Krzysztofa Sobolewskiego" - wyliczał Hołownia. Konieczny to poseł klubu Lewicy, a Sobolewski - klubu PiS.

Hołownia zapewnił, że wszystkie wnioski o uchylenie immunitetu podlegają obowiązkowo kontroli proceduralnej w Sejmie. "Ta kontrola trwa zwykle kilka dni. Te wnioski czasami przychodzą od prokuratury, czasami od oskarżycieli prywatnych i musimy mieć pewność, że wszystko trzyma najwyższe standardy legislacji" - powiedział Hołownia.

Następnie - jak dodał marszałek - "posłowie, których to dotyczy, mają czas ustawowy, żeby zapoznać się z wnioskiem, który ich dotyczy, przygotować swoją obronę i stanąć przed komisją". Komisja przygotowuje w tej sprawie sprawozdanie" - podkreślił Hołownia.

"Powtarzam - 25 wniosków o uchyleniu immunitetu do tej pory wpłynęło, do komisji regulaminowej skierowano 17, 5 czeka na uzupełnienie, dwa obecnie są w opiniowaniu, a jeden został umorzony" - zaznaczył marszałek Sejmu.

autor: Edyta Roś, Olga Łozińska

nl/