W lutym przewodnicząca państwowej komisji ds. przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 Karolina Bućko wystosowała do Szymona Hołowni wniosek o odwołanie dwóch członkiń komisji - Barbary Chrobak i Hanny Elżanowskiej. Przyczyną złożenia wniosku były oskarżenia o stosowanie mobbingu, którym Chrobak i Elżanowska stanowczo zaprzeczyły. W maju marszałek Sejmu skierował wniosek o odwołanie obydwu członkiń do sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka.
Na posiedzeniu, również w maju, komisja zajęła się sprawą, ale przerwała obrady i zwróciła się do Hołowni o przekazanie dodatkowych dokumentów. W związku z tym rozpatrzenie wniosku o odwołanie Chrobak i Elżanowskiej nie znalazło się także w porządku obrad Sejmu.
We wtorek w komunikacie opublikowanym na stronie Sejmu poinformowano, że marszałek izby przekazał do komisji sprawiedliwości i praw człowieka dokumenty, o które wnioskowała, dotyczące procedury rozpatrywania wniosku o odwołanie Chrobak i Elżanowskiej.
Śliz zapowiedział w rozmowie z PAP, że w środę wyznaczy termin, w którym komisja sprawiedliwości wznowi obrady, by zająć się wnioskiem. Wyraził nadzieję, że zostanie on rozpatrzony na najbliższym posiedzeniu Sejmu (23-26 lipca).
Jak poinformowano na stronie Sejmu, wśród dokumentów przekazanych komisji znalazły się m.in. pismo do Śliza referujące dotychczasowy przebieg sprawy oraz komunikujące podjęte przez marszałka Sejmu nowe kroki, a także: dodatkowe uzasadnienie wniosku o odwołanie Chrobak i Elżanowskiej, podzielone na część jawną oraz niejawną. W części jawnej znalazły się m.in.: dokumenty dotyczące zgłaszanych przez Bućko nieprawidłowości związanych z przejazdami służbowymi Elżanowskiej i Chrobak, w tym zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa, jak również dokumenty dotyczące potencjalnego konfliktu interesów wynikającego z łączenia przez Elżanowską funkcji członka komisji i biegłego psychologa.
Zdaniem marszałka Sejmu, cytowanego w komunikacie, dokumenty przedstawione m.in. przez Bućko "uprawdopodabniają ziszczenie się przesłanki odwołania" Chrobak i Elżanowskiej, "tj. utraty przez nie przymiotu +nieposzlakowanej opinii+ w dostateczny sposób, aby podtrzymać wniosek o ich odwołanie".
Marszałek Sejmu wyraził też przekonanie, że zadaniem sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka jest wnikliwe zbadanie sprawy, w tym przedstawionych w uzasadnieniu dodatkowych dokumentów oraz wysłuchanie wszystkich zainteresowanych osób, w tym w szczególności członkiń komisji, których dotyczy wniosek. (PAP)
ang/