O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Ile samolotów bojowych straciła Rosja od początku wojny? Najnowsze dane wywiadowcze

Rosyjskie lotnictwo wojskowe nie jest w stanie zapewnić trwałego wsparcia siłom lądowym na Ukrainie, co po części wynika z chęci do unikania ryzyka - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

Rosyjskie samoloty Su-35 Fot.	MAXIM SHIPENKOV/PAP/EPA
Rosyjskie samoloty Su-35 Fot. MAXIM SHIPENKOV/PAP/EPA

W codziennej aktualizacji wywiadowczej przywołano informację podaną 30 stycznia przez Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy o zestrzeleniu nad Ługańskiem rosyjskiego samolotu bojowego Su-34 (w kodzie NATO: Fullback). Dodano, że całkowita szacunkowa liczba utraconych przez Rosję samolotów bojowych od początku inwazji wynosi 82.

"Istnieje realna możliwość, że taktyczne formacje lotnicze Rosyjskich Sił Powietrznych nie są w stanie zapewnić trwałego wsparcia rosyjskim siłom lądowym. Wprowadzenie zestawów ślizgowych do prostych systemów uzbrojenia, co pozwala samolotom pozostawać dalej od zagrożeń i żołnierzy, których wspierają, jest prawdopodobnie wskazówką tego, że chcą unikać ryzyka. Ogólnie to podkreśla sukces oddziałów ukraińskiej obrony powietrznej i podkreśla trwałą niezdolność Rosyjskich Sił Powietrznych do zdobycia przewagi w powietrzu" - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.(PAP)

mar/

Zobacz także

  • Wołodymyr Zełenski i Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/STRINGER/SERGEI SAVOSTYANOV/SPUTNIK/KREMLIN / POOL
    Specjalnie dla PAP

    Jak wyglądały losy Krymu? Historia, aneksja i prawo do półwyspu

  • Szef MSZ Radosław Sikorski. Fot.PAP/Leszek Szymański

    Sikorski o relacjach z USA: prezydent nieuważnie słuchał

  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/STRINGER

    Zełenski: Rosjanie próbowali wykorzystać naloty jako osłonę dla ataków lądowych

  • Ambasada USA w Kijowie Fot. SERGEY DOLZHENKO/PAP/EPA

    Departament stanu USA: odejście od rozmów ws. Ukrainy nie oznaczałoby porzucenia tej kwestii

Serwisy ogólnodostępne PAP