Ostrzeżenie II stopnia przed upałem obejmie południe woj. lubelskiego i świętokrzyskiego, północ woj. podkarpackiego i małopolskiego oraz centrum woj. śląskiego i opolskiego. Będzie ono obowiązywało od środowego południa do godz. 18 w czwartek. IMGW zaznacza jednak, że ważność alertu może zostać wydłużona. W ciągu dnia na obszarze objętym ostrzeżeniem termometry wskażą 30-31 st. C.
Dziś będzie słonecznie, na południu i południowym zachodzie zachmurzenie okresami duże i tam możliwy przelotny deszcz i burza, głównie w górach.
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) August 28, 2024
Temperatura od 26°C na północy 30°C na południu.
Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz wiatr porywisty.#IMGW pic.twitter.com/iGd0ys4vK6
W dalszym ciągu obowiązują wydane we wtorek ostrzeżenia hydrologiczne przed wezbraniem wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych i alarmowych.
Ostrzeżenie III stopnia przed wezbraniem z przekroczeniem stanów alarmowych obejmuje zlewnię Orli w woj. dolnośląskim i wielkopolskim. Stan alarmowy zostanie przekroczony w Korzeńsku na Orli. Alert obowiązuje do godz. 9 w czwartek.
Ostrzeżenie II stopnia przed wezbraniem z przekroczeniem stanów ostrzegawczych obejmuje zlewnię Baryczy od Polskiej Wody do ujścia do Odry w woj. dolnośląskim. Stan ostrzegawczy zostanie przekroczony w Osetnie. Alert obowiązuje do godz. 10 w czwartek.
Aktualne pozostają również wydane przez IMGW od końca czerwca liczne ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną. Koncentrują się one przede wszystkim we wschodniej części Polski i obowiązują do odwołania.
Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia, a prowadzenie działalności jest w tych warunkach mocno ograniczone.
Ostrzeżenie trzeciego stopnia przewiduje wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych, powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności. Można spodziewać się znaczących zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. (PAP)
kgr/