ISW: na tle ukraińskiej kontrofensywy Rosjanie zmieniają strukturę dowodzenia

2023-09-08 07:00 aktualizacja: 2023-09-09, 10:47
Ukraiński żołnierz, Fot. PAP/UKRINFORM/Dmytro Smolienko
Ukraiński żołnierz, Fot. PAP/UKRINFORM/Dmytro Smolienko
Rosyjskie siły najprawdopodobniej wprowadziły duże zmiany do struktury dowodzenia na Ukrainie, by chronić infrastrukturę dowództwa i ulepszyć proces wymiany informacji - pisze w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Analitycy zaznaczają, że Rosjanie przemieścili swoje sztaby poza strefę będącą w zasięgu większości ukraińskich systemów rażenia oraz głębiej ukryły stanowiska dowodzenia, rozlokowując je za silnie bronionymi pozycjami.

10:32 Elementy ukraińskich sił zbrojnych wkroczyły na wielowarstwową główną rosyjską linię obronną na wschód od miejscowości Robotyne, co zmusiło Rosję do przesunięcia tam oddziałów z innych odcinków frontu - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że ukraińskie oddziały piechoty zmotoryzowanej kontynuują stopniowe postępy taktyczne przeciwko rosyjskim pozycjom i atakują rosyjskie siły na obszarze Robotyne. Siły ukraińskie kontynuują również wywieranie presji na rosyjskie pozycje na południe od Bachmutu, stopniowo zdobywając pozycje między Kliszczijiwką i Adrijiwką.

"Jest wysoce prawdopodobne, że Rosja przesunęła siły z innych obszarów linii frontu, aby zastąpić zdegradowane jednostki wokół Robotyne. Przesunięcia te prawdopodobnie ograniczają zdolność Rosji do prowadzenia własnych operacji ofensywnych na innych odcinkach frontu. Przesunięcia te są również bardzo prawdopodobnym wskaźnikiem presji na linie obronne, szczególnie w okolicach Robotyne" - napisano.

09:00 Z powodu braku miejsc w szpitalach na okupowanym terytorium obwodu ługańskiego Rosjanie umieścili rannych w kostnicach - informuje lojalny wobec Kijowa gubernator tego regionu na wschodzie Ukrainy Artem Łysohor.

W szpitalach na okupowanym terytorium obwodu ługańskiego Rosjanie nie nadążają zwalniać miejsc - wszystkie są stale zajęte - napisał Łysohor w komunikatorze Telegram.

Jak dodał, dlatego na przykład w Ałczewsku ranni zostali rozmieszczeni w kostnicy. Gubernator przekazał, że ranni byli tam przywiezieni razem z żołnierzami zabitymi pod miastem Kreminna. 

08:10 Wskutek rosyjskiej agresji minionej doby zginęło czterech mieszkańców obwodu donieckiego, a siedmiu zostało rannych - podają władze tego regionu na wschodzie Ukrainy.

Lokalne władze informują też o trzech zabitych i ośmiu rannych cywilach w obwodzie chersońskim oraz dwóch rannych w obwodzie sumskim przy granicy z Rosją. 74 osoby zostały poszkodowane w ostrzale Krzywego Rogu w piątek rano.

07:05 Z niezapowiedzianą wizytą przybył do Kijowa szef japońskiej dyplomacji Yoshimasa Hayashi. Jak poinformowała w sobotę agencja Kyodo, powołując się na rząd w Tokio, "wizyta ma służyć wsparciu Ukrainy w jej wojnie obronnej z Rosją".

Hayashi, który w piątek gościł w Polsce, spotka się m.in. ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Kułebą.

Japonia wspiera Kijów i nałożyła wiele sankcji na Rosję po jej agresji na Ukrainę. Pacyfistyczna konstytucja nie pozwala jednak władzom w Tokio na przekazywanie Ukrainie broni.

To pierwsza wizyta ministra spraw zagranicznych Japonii od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku. W marcu br. wizytę w Kijowie złożył premier Fumio Kishida. 

02:20 W ramach Międzynarodowego Festiwalu Organowego 2023 w kościele San Antonio de los Alemanes w stolicy Hiszpanii odbył się w piątek recital organowy dwóch zaproszonych artystów ukraińskich - Georgija Kurkova i Elizavety Bilokopytovej - poinformowała PAP dyrektor Instytutu Polski w Madrycie Gabriela Słowińska.

Koncert zorganizowało charytatywne stowarzyszenie Bractwo Schronienia oraz Instytut Polski.

"Zniszczenie kultury ukraińskiej jest jednym z głównych celów rosyjskiej inwazji, a dziedzictwo kulturowe Ukrainy nie jest poboczną ofiarą; napastnicy niszczą ją celowo" - napisał Instytut Polski na Facebooku.

01:17 USA prawdopodobnie wkrótce przekażą Ukrainie rakiety ATACMS - poinformowała telewizja ABC News, powołując się na źródła w administracji Joe Bidena. Jest to dalekosiężna broń, o którą od dawna zabiega Kijów.

Według cytowanych przez ABC News urzędników, pociski ATACMS (Army Tactical Missile System) prawdopodobnie znajdą się w kolejnym pakiecie uzbrojenia dla Ukrainy.

"One nadchodzą" - powiedział jeden z rozmówców telewizji. Zastrzegł jednak, że ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta. Drugi stwierdził, że decyzja "jest na stole", choć dodał, że jej zatwierdzenie może zająć miesiące.

ATACMS to wystrzeliwane z wyrzutni artylerii rakietowej HIMARS i M270 MLRS pociski balistyczne o zasięgu do 300 km. Na liście życzeń Ukraińców figurują już od ponad roku, lecz administracja Joe Bidena dotąd odmawiała ich przesłania.

21:59 Posiadamy listę najbardziej krytycznych celów w Rosji i metodycznie je niszczymy, by zmniejszyć rosyjski potencjał - oznajmił w piątek Wadym Skibicki, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).

"Działamy metodycznie, określamy najbardziej krytyczne cele i najbardziej krytyczne obiekty dla samej Federacji Rosyjskiej. Są to obiekty wojskowe, obiekty kompleksu zbrojeniowego, dzięki którym produkowane są rakiety, drony i są to obiekty logistyki. Więc celów jest wiele" - przekazał Skibicki, cytowany przez portal Ukrainska Prawda. Przedstawiciel wywiadu wojskowego podkreślił, że wszystkie te cele są ponumerowane, określone według hierarchii, określone zostało ich znaczenie.

"I celowo niszczymy je po to, by zmniejszyć potencjał Rosji i osiągnąć efekt domina, kiedy zniszczenie jednego przedsiębiorstwa doprowadzi do tego, że inne (przedsiębiorstwa), które polegają na jego produkcji, przestaną produkować wojskowe wyroby" - dodał. Skibicki zaznaczył, że Ukraina wykorzystuje w tym celu drony, systemy rakietowe oraz agentów na terytorium Rosji. 

21:53 Śmierć Prigożyna pokazuje, że Władimir Putin nie jest przywódcą, z którym można iść na kompromis lub układy - oświadczył w wywiadzie dla CNN prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Odniósł się w ten sposób do sugestii, że przyszedł czas na rozpoczęcie negocjacji z Rosją.

"Kiedy chcesz dojść z kimś do kompromisu, czy podjąć dialog, nie możesz zrobić tego z kłamcą" - powiedział Zełenski we fragmencie rozmowy z Fareedem Zakarią, opublikowanym w piątek przez CNN. Była to jego reakcja na sugestie, że w świetle powolnych postępów ukraińskiej kontrofensywy nastał czas podjąć rozmowy z Rosją.

Wskazał przy tym na los twórcy rosyjskiej armii najemniczej, znanej jako Grupa Wagnera, Prigożyna, który zginął w katastrofie samolotu miesiąc po tym, gdy zawrócił swoje wojska spod Moskwy i zawarł układ z Putinem.

19:50  Widzimy zbyt długą przerwę w nakładaniu sankcji na Rosję oraz zbyt aktywne próby obchodzenia sankcji przez Moskwę - oświadczył w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Sankcyjny "atak" musi się odrodzić - zaapelował.

"Obecnie widzimy zbyt długą sankcyjną przerwę ze strony partnerów. I zbyt aktywne próby obejścia sankcji przez Rosję" - oznajmił Zełenski w swoim wieczornym wystąpieniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.

Zaznaczył, że wolny świat powinien podejmować więcej decyzji oraz powinien unikać wszelkich prób wykorzystywania "firm wolnego świata, technologii wolnego świata, produkcji wolnego świata do walki przeciwko wolności".

Według Zełenskiego kluczowe jest nakładanie kolejnych sankcji na sektor energetyczny Rosji, wprowadzanie ograniczeń na dostarczanie Rosjanom chipów i mikroelektroniki oraz dalsze blokowanie rosyjskiego sektora finansowego. "Ten sankcyjny atak świata musi się odrodzić" - zaapelował.

Wcześniej w piątek Zełenski ocenił, że ukraińskie kroki w ramach prowadzonej kontrofensywy są szybsze, niż tempo nakładania nowych sankcji na Rosję.

19:01 Strajk w składzie amunicji, skąd wysyłane są pociski dla Ukrainy

Personel składu amunicji w Szkocji, skąd m.in. wysyłane są na Ukrainę pociski Brimstone i Storm Shadow, rozpocznie w poniedziałek dwutygodniowy strajk. Brytyjskie ministerstwo obrony zapewnia jednak, że nie wpłynie on na dostawy broni dla Kijowa.

Związek zawodowy GMB potwierdził w czwartek, że prawie 50 pracowników składu w Beith, ok. 30 km od Glasgow, rozpocznie strajk, gdyż jak wyjaśnia, ministerstwo obrony wbrew złożonym obietnicom, nie przedstawiło żadnych konkretnych propozycji płacowych.

Dwutygodniowy strajk będzie znaczącą eskalacją sporu między członkami GMB w Beith a DE&S, agencją ministerstwa obrony, która zajmuje się dostawami i zaopatrzeniem dla wojska, w sprawie wynagrodzeń i premii pracowników składu. W czerwcu i lipcu GMB zorganizował kilka jednodniowych strajków, pierwszych w historii agencji.

17:34 Ukraińskie kroki w ramach prowadzonej kontrofensywy są szybsze, niż nakładanie nowych sankcji na Rosję - ocenił w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, cytowany przez swoje biuro. Szef państwa mówił o tym podczas konferencji Jałtańska Strategia Europejska (YES).

"Wojna zwalnia. Tak jest, przyznajemy to. Wszystkie procesy stają się coraz trudniejsze i wolniejsze - od sankcji po przekazanie broni" - powiedział Zełenski.

"Kiedy niektórzy partnerzy mówią - co z kontrofensywą, kiedy będzie następny krok? Moja odpowiedź: na dziś nasze kroki na pewno są szybsze, niż nowe pakiety sankcji" - oświadczył.

Szef państwa zaznaczył, że do przyspieszenia kontrofensywy potrzebny jest konkretny sprzęt, w tym nowoczesne myśliwce.

Jednym z gości konferencji jest były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Prezydent Zełenski opublikował zdjęcie z byłym brytyjskim liderem i podkreślił, że od pierwszych godzin rosyjskiej inwazji wspiera on Kijów.

17:03 Osłabienie sankcji na Rosję w zamian za przywrócenie funkcjonowania tzw. inicjatywy zbożowej będzie wygraną Kremla - ocenił w piątek Ołeh Nikołenko, rzecznik ukraińskiego ministerstwa spraw zagranicznych.

"Stanowisko strony ukraińskiej pozostaje niezmienne: osłabienie części reżimu sankcyjnego wobec Rosji w zamian za przywrócenie umowy zbożowej będzie zwycięstwem rosyjskiego szantażu żywnościowego i zaproszeniem Moskwy do kolejnych fal szantażu" - napisał rzecznik na Facebooku.

Jak dodał, wspólnota międzynarodowa powinna pracować nad tym, by Rosja wróciła do przestrzegania swoich zobowiązań, zamiast - poprzez ustępstwa - wzmacniać jej poczucie bezkarności i zachęcać do kolejnej agresji.

Nikołenko zaznaczył, że Ukraina jest gotowa do kontynuowania eksportu zboża na rynki światowe zarówno w ramach tzw. inicjatywy czarnomorskiej, jak i innymi kanałami.

Wcześniej prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że Ukraina powinna złagodzić swoje stanowisko negocjacyjne wobec Rosji w rozmowach w sprawie wznowienia porozumienia zbożowego.

Porozumienie zbożowe, zawarte przez Ukrainę i Rosję z Turcją i ONZ, obowiązywało od lipca 2022 do lipca 2023 roku, gdy z inicjatywy tej wycofały się władze w Moskwie. W kolejnych tygodniach rosyjskie wojsko zintensyfikowało ostrzał nadbrzeżnych miejscowości na Ukrainie, niszcząc cele cywilne, w tym infrastrukturę portową. 

15:32 Rosyjskie pseudowybory na terenach okupowanych służą zbieraniu danych osobowych na potrzeby mobilizacji - ostrzegł w piątek portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

Najeźdźcy utworzyli już na podbitych ziemiach obwodu zaporoskiego sieć komisariatów wojskowych (komend uzupełnień), ale wciąż nie posiadają wystarczającej bazy danych osobowych lokalnych mieszkańców. Jeśli zatem mężczyźni z tego regionu wezmą udział w nielegalnym głosowaniu, będzie to równoznaczne z zarejestrowaniem się w rosyjskim komisariacie - zauważył rządowy serwis.

10 września w Rosji i na okupowanych terenach Ukrainy zaplanowano wybory parlamentarne i regionalne. Jak informowała 4 września agencja Ukrinform, m.in. na zajętych przez Kreml ziemiach obwodu chersońskiego głosowanie zaczęło się już kilka dni wcześniej. Najeźdźcy mieli tam zmuszać cywilów do udziału w nielegalnych wyborach, grożąc im bronią.

W ocenie niezależnych rosyjskich obserwatorów bezpośrednio po tych wyborach w Rosji może rozpocząć się kolejna faza mobilizacji na wojnę z Ukrainą.

15:27 Ukraiński chłopiec, więziony przez Rosję, przeszedł "wszystkie kręgi piekła"

Na Ukrainę wrócił chłopiec, więziony i przesłuchiwany przez miesiąc przez Rosję, który przeszedł "wszystkie kręgi piekła" - powiadomił w piątek Dmytro Łubinec, ukraiński rzecznik praw człowieka.

Łubinec poinformował o kolejnych ukraińskich dzieciach uwolnionych z rąk rosyjskich okupantów. "Historie tych dzieci porażają. (...) Każdy powrót jest jak operacja specjalna" - podkreślił. 

Zaznaczył, że wśród dziewięciorga uwolnionych dzieci był chłopiec, którego rosyjska strona oskarżała o wysadzenie w powietrze mostu. "Miesiąc trzymali (go) w więzieniu i przesłuchiwali. Przeszedł przez wszystkie kręgi piekła, w tym filtrację. Ale teraz jest z mamą, na Ukrainie" - zaznaczył rzecznik. 

17 marca 2023 roku Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze wydał nakaz aresztowania dyktatora Rosji Władimira Putina. Sędziowie uznali, że są realne podstawy, by sądzić, iż Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji. MTK wydał jednocześnie nakaz aresztowania rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej, oskarżanej o te same zbrodnie, co Putin. 

14:50 Siły zbrojne Ukrainy: kontrofensywa w obwodzie charkowskim w 2022 roku była operacją, jakiej nie widziano na świecie od 50 lat

Ukraińska kontrofensywa w obwodzie charkowskim we wrześniu 2022 roku, w wyniku której wyzwolono spod rosyjskiej okupacji ponad 10 tys. km kwadratowych terytorium, była operacją, jakiej nie oglądano na świecie od 50 lat - ocenił w piątek starszy porucznik Andrij Kowal, przedstawiciel Centrum Badań nad Historią Wojskowości Sił Zbrojnych Ukrainy.

Operacja charkowska rozpoczęła się 6 września ubiegłego roku i trwała około miesiąca. Ukraińskie wojska odzyskały kontrolę nad około 500 miejscowościami, przejęły około 400 rosyjskich czołgów i 400 bojowych wozów piechoty, do 200 transporterów opancerzonych oraz wielką ilość amunicji i broni strzeleckiej - wyliczył Kowal, cytowany przez agencję Ukrinform.

13:42 Do 54 wzrosła liczba osób rannych w ostrzale rakietowym ukraińskiego miasta Krzywy Róg; akcję poszukiwawczą zakończono - poinformował szef MSW Ukrainy Ihor Kłymenko. Dziewięciu rannych to policjanci: rosyjski pocisk uderzył w budynek policji, niszcząc go całkowicie.

Jak wcześniej informowano, ostrzał, który nastąpił w piątek rano, spowodował jedną ofiarę śmiertelną - zginął funkcjonariusz ochrony. Trzech policjantów wyciągniętych spod gruzów jest w stanie ciężkim. Jednak większość rannych - ponad 40 - to zwykli obywatele, a nie policjanci.

Ostrzał zniszczył doszczętnie budynek policji i uszkodził ponad 30 okolicznych budynków, zarówno mieszkalnych, jak i administracyjnych, a także ponad 40 samochodów. Policja obchodzi domy, by sprawdzić, w jakim stanie są mieszkańcy - relacjonuje telewizja Espreso. Minister Kłymenko poinformował, że w namiotach rozstawionych koło miejsca ostrzału świadczona jest pomoc psychologiczna. Z sąsiednich regionów sprowadzono funkcjonariuszy do wzmocnienia miejscowej policji.

13:24 W mojej ocenie UE, NATO i cała zachodnia cywilizacja mogą i powinny zrobić więcej dla Ukrainy, żeby nie dać Rosji czasu; dlatego chcielibyśmy, żeby każdy kraj przekazał Ukrainie tyle broni, co Polska - oznajmił w wywiadzie dla ukraińskiej agencji Ukrinform szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Rajmund Andrzejczak.

W opinii generała ukraińska kontrofensywa w obwodach zaporoskim i donieckim przebiega w mozolny sposób, ponieważ przeciwnik "od setek lat stosuje te same standardy, szczególnie bardzo brutalne podejście do kwestii wojskowych".

"Rosjanie bardzo mocno okopali się (w obwodzie zaporoskim), dlatego - z taktycznego punktu widzenia - Ukraińcy stoją przed wyjątkowo trudnym zadaniem. Niemniej, morale (waszych) żołnierzy jest godne podziwu" - podkreślił Andrzejczak, który rozmawiał z Ukrinformem podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

"Ukraina walczy z Rosją, czyli nie z jakimś małym krajem czy tylko (najemniczą) Grupą Wagnera, lecz z potężną, silną armią wspieraną przez rosyjskie społeczeństwo. Ponadto ta armia posiada broń nuklearną. Dlatego chciałbym zapytać komentatorów (krytykujących kontrofensywę), czy gdyby byli na miejscu Ukraińców, przygotowaliby się lepiej i osiągnęli większy postęp? Zmieniłbym akcenty i wspierał Ukrainę, a nie recenzował i krytykował. Z ludzkiego punktu widzenia jest to niemoralne" - zauważył szef Sztabu Generalnego WP.

12:36 Ukraina zdołała znaleźć alternatywne sposoby na eksport swojego zboża, ale jest mało prawdopodobne, by ich przepustowość dorównała szlakom eksportowym w ramach Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak wskazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, jest wysoce prawdopodobne, że eksport ukraińskiego zboża w ramach Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej pomógł obniżyć światowe ceny i poprawić bezpieczeństwo żywnościowe. W ramach niej na światowy rynek trafiły ponad 32 miliony ton żywności, a indeks cen żywności spadł o 23 proc. w porównaniu ze szczytowym poziomem z marca 2022 roku. Szczególnie na niższych cenach, a także na bezpośrednim imporcie zboża z Ukrainy skorzystały kraje rozwijające się.

Podkreślono, że wycofanie się Rosji z inicjatywy zmniejszyło ukraiński eksport, co jest wyraźnym działaniem na rzecz degradacji ukraińskiej gospodarki i jej zdolności do wspierania działań wojennych. Sektor rolny stanowił 40 proc. ukraińskiego eksportu przed wojną i pozostaje kluczowy; w 2021 roku eksport żywności przyniósł Ukrainie 28 mld USD.

12:24 W nocy z czwartku na piątek zniszczono lokal wyborczy w okupowanym Berdiańsku na południu Ukrainy, gdzie najeźdźcy zamierzali przeprowadzić nielegalne wybory samorządowe; to już trzeci skuteczny zamach na tego typu obiekt po wcześniejszych atakach w Nowej Kachowce i Kamionce Dnieprzańskiej - powiadomił lojalny wobec Kijowa mer Melitopola Iwan Fedorow.

"Okupanci hucznie rozpoczynają wybory w Berdiańsku. O północy na terenie tamtejszego liceum, gdzie wróg zorganizował jeden z lokali wyborczych, rozległy się dwa potężne wybuchy. Ochrona złożona z (rosyjskich) wojskowych nie zdążyła z pomocą i znalazła się pod gruzami" - poinformował samorządowiec w komunikacie na Telegramie.

29 sierpnia zniszczyliśmy sztab wyborczy kremlowskiej partii Jedna Rosja w okupowanej Nowej Kachowce na południu Ukrainy, zabijając trzech rosyjskich żołnierzy. Spłonęły wszystkie dokumenty zgromadzone przez najeźdźców. Nie będzie zgody na żadne pseudowybory organizowane przez wroga w naszym kraju - relacjonował pod koniec ubiegłego miesiąca ukraińsko-tatarski ruch oporu Atesz.

11:55 Władze Ukrainy rozpoczęły zabiegi o objęcie sankcjami międzynarodowymi osób odpowiedzialnych za organizację rosyjskich pseudowyborów regionalnych na terenach okupowanych przez Rosję - poinformowało MSZ w Kijowie.

"Osoby zamieszane w organizację tych pseudowyborów - w tym władze Federacji Rosyjskiej, przedstawiciele administracji okupacyjnych i struktur wyborczych - powinny zostać pociągnięte do odpowiedzialności. Inicjujemy objęcie ich nowymi sankcjami międzynarodowymi" - oświadczyło MSZ w komunikacie na stronie internetowej.

Podkreślono, że pseudowybory na okupowanych terenach ukraińskich - w obwodach donieckim, ługańskim, zaporoskim i chersońskim oraz na Krymie - "nie będą miały żadnych skutków prawnych". Działania władz Rosji są naruszeniem "suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy" i norm prawa międzynarodowego; pseudowybory pogłębiają delegitymizację rosyjskiego systemu prawnego - dodało MSZ.

11:29 Trzy osoby cywilne, dwie kobiety i mężczyzna, zginęły w piątek rano w wyniku rosyjskiego ataku lotniczego na miejscowość Odradokamianka w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy; czworo mieszkańców tej wsi zostało rannych - powiadomił na Telegramie szef ukraińskiego MSW Ihor Kłymenko.

11:01 Władze Kuby poinformowały w nocy z czwartku na piątek o aresztowaniu 17 osób podejrzanych o werbowanie obywateli tego kraju do walki w rosyjskich oddziałach na Ukrainie; zatrzymany został m.in. organizator tego procederu - podała agencja Reutera, która przytoczyła wypowiedź pułkownika kubańskiego MSW Cesara Rodrigueza.

Przywódca grupy werbującej Kubańczyków na wojnę kontaktował się z dwoma osobami mieszkającymi na wyspie, zajmującymi się koordynacją tych działań. Osobom odpowiedzialnym za ten proceder grozi do 30 lat pozbawienia wolności, dożywocie lub nawet kara śmierci w zależności od kwalifikacji czynu zabronionego - oznajmiły kubańskie MSW i prokuratura.

Resort spraw wewnętrznych Kuby wykrył siatkę werbującą obywateli naszego kraju mieszkających w Rosji, a nawet na Kubie do oddziałów podległych Moskwie na wojnę przeciwko Ukrainie – poinformowało 4 września kubańskie MSZ. Jak wówczas powiadomiono, władze w Hawanie wszczęły postępowania karne przeciwko osobom biorącym udział w tym procederze.

10:14 Unia Europejska będzie nadal zdecydowanie wspierać Ukrainę i wywierać presję na Rosję - powiedział w Delhi przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel przed spotkaniem przywódców G20, które odbędzie się w sobotę i niedzielę w stolicy Indii.

"Atakując ukraińskie porty, Kreml pozbawia ludzi żywności, której bardzo potrzebują" - stwierdził Michel, przypominając, że Rosja blokuje eksport zboża z Ukrainy przez Morze Czarne.

Według przewodniczącego Rady Europejskiej, będzie to jedna z kluczowych kwestii omawianych podczas weekendowych rozmów w Delhi. Oświadczył też, że UE chciałaby, aby podczas szczytu skupiono się na stawieniu czoła globalnym wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem żywnościowym i energetycznym.

10:00 Estonia chce, by państwa graniczące z Rosją uzgodniły wspólne embargo na handel z tym krajem. Negocjacje w tej kwestii nie przyniosły dotychczas rezultatu ze względu na stanowisko Finlandii - powiedziała estońska premier Kaja Kallas, cytowana w piątek przez telewizję ERR.

09:29 Rosyjskie wojska przeprowadziły w piątek rano atak rakietowy na miasto Krzywy Róg na południu Ukrainy. Zginęła co najmniej jedna osoba, a 25 zostało rannych - powiadomili gubernator władz obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak i szef ukraińskiego MSW Ihor Kłymenko.

Pocisk trafił w komendę policji. Jeden z funkcjonariuszy poniósł śmierć na miejscu. Trzech pozostałych udało się wydobyć spod gruzów, ich stan zdrowia jest oceniany jako poważny. Sześciu kolejnych policjantów doznało lżejszych obrażeń - relacjonował Kłymenko.

09:18 Rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko wyraził w piątek oburzenie z powodu wykonania przez chińską śpiewaczkę operową sowieckiej piosenki żołnierskiej "Katiusza" w ruinach teatru w okupowanym Mariupolu, gdzie w marcu 2022 roku siły rosyjskie zabiły ponad 600 osób.

"Wykonanie piosenki +Katiusza+ przez chińską +śpiewaczkę operową+ Wang Fang w ruinach teatru dramatycznego w Mariupolu, gdzie rosyjska armia zabiła ponad 600 niewinnych ludzi, jest przykładem całkowitej degradacji moralnej" - oświadczył Nikołenko na Facebooku. 

Rzecznik zamieścił we wpisie film prezentujący wykonanie przez artystkę piosenki "Katiusza" w języku chińskim.

Dodał też, że do okupowanego Mariupola przybyła grupa chińskich blogerów. "Ich przyjazd jest nielegalny. Rażąco narusza ukraińskie ustawodawstwo regulujące przekraczanie granicy państwowej przez cudzoziemców. Ukraina szanuje integralność terytorialną Chin i oczekuje, że strona chińska wyjaśni cel pobytu chińskich obywateli w Mariupolu, a także sposób, w jaki znaleźli się w tymczasowo okupowanym ukraińskim mieście" - oznajmił Nikołenko.

08:58 Do okupowanego Doniecka przybyły dodatkowe oddziały rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), armia rosyjska zmusza mieszkańców do udziału w nielegalnych wyborach regionalnych 10 września - oświadczył rzecznik ukraińskiego Sztabu Generalnego, Andrij Kowalow.

"Do okupowanego Doniecka przyjechały z Rosji dodatkowe oddziały FSB, w celu kontrolowania organizacji fikcyjnych wyborów na terenach pod tymczasową okupacją" - oświadczył rzecznik, cytowany przez agencję Ukrinform.

Jak dodał, "z terytorium Rosji i Białorusi przybyły grupy propagandzistów rosyjskich", którzy będą nadawać materiały o "rzekomo pozytywnym przebiegu wyborów".

Członkowie fikcyjnych komisji wyborczych powołanych przez władze okupacyjne obchodzą mieszkania w asyście wojskowych. Zatrzymują cywilów na ulicach i w miejscach publicznych zmuszając do składania podpisów na listach wyborczych nie tylko we własnym imieniu, ale za krewnych bądź sąsiadów - relacjonował Kowalow.

08:00 Ukraińska obrona powietrzna strąciła 16 z 20 dronów Shahed, którymi wojska rosyjskie zaatakowały ostatniej nocy południe Ukrainy – poinformowały w piątek ukraińskie Siły Powietrzne. Celem ataku był obwód odeski, skąd m.in. wypływają statki z eksportowanym zbożem ukraińskim.

07:00 Przedstawiciel amerykańskiego wywiadu wojskowego (DIA) Trent Maul ocenia, że istnieje "realna możliwość", iż do końca roku siły ukraińskie przedrą się przez wszystkie linie obrony wojsk rosyjskich na południu frontu - podał w najnowszej analizie waszyngtoński Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

ISW cytuje wypowiedź Maula, szefa działu analiz DIA, dla tygodnika "Economist". Odnosząc się do niedawnych postępów sił ukraińskich na północny zachód od Werbowego, w zachodniej części obwodu zaporoskiego, Maul ocenił, że Ukraińcy przesunęli się ku drugiej linii obrony Rosjan. Uznał, że przełamanie pierwszej z trzech linii obrony rosyjskiej sprawia, iż realistyczne jest pokonanie pozostałych dwóch linii do końca bieżącego roku.