Izba Reprezentantów USA przegłosowała ustawę o nałożeniu sankcji na Międzynarodowy Trybunał Karny

2024-06-05 01:08 aktualizacja: 2024-06-05, 09:44
Mike Johnson. Fot. PAP/EPA/SHAWN THEW
Mike Johnson. Fot. PAP/EPA/SHAWN THEW
Izba Reprezentantów przegłosowała we wtorek projekt ustawy o nałożeniu sankcji na Międzynarodowy Trybunał Karny w związku z wnioskiem prokuratora MTK o wystawienie nakazu aresztowanie dla premiera i ministra obrony Izraela. Ustawę wciąż musi przyjąć Senat, zaś już wcześniej prezydent zagroził wetem, jeśli trafi ona na jego biurko.

Projekt został przyjęty przez znaczną większość Izby; do niemal wszystkich Republikanów (dwóch wstrzymało się od głosu) dołączyło 42 ze 197 głosujących Demokratów.

"Decyzja Izby o nałożeniu sankcji na MTK jest konieczną reakcją na jego skandaliczne i bezpodstawne przywłaszczenie sobie uprawnień. Dzisiejsze głosowanie wyznacza granicę dla bezprawnych działań urzędników MTK. Stany Zjednoczone stanowczo popierają Izrael i nie pozwalają międzynarodowym biurokratom na bezpodstawne wydawanie nakazów aresztowania izraelskim przywódcom za fałszywe przestępstwa" - powiedział po głosowaniu przywódca Republikanów i spiker Izby Mike Johnson.

Projekt zakłada nałożenie na zaangażowanych w działania MTK przeciwko Izraelowi urzędników sankcji, w tym zamrożenia ich majątku w USA oraz restrykcji wizowych.

Inicjatywa ma jednak nikłe szanse na wejście w życie. Kontrolowany przez Demokratów Senat prawdopodobnie w ogóle nie podejmie projektu, a nawet gdyby go przyjął, prezydent Joe Biden - mimo że krytykował działania MTK - zapowiedział, że go zawetuje.

"Administracja jest głęboko zaniepokojona bezmyślnym pośpiechem prokuratora MTK w ubieganiu się o nakazy aresztowania wyższych urzędników izraelskich. Jednocześnie administracja sprzeciwia się nałożeniu sankcji na MTK, jego personel, sędziów i osoby pomagające w jego pracy. Istnieją skuteczniejsze sposoby obrony Izraela, utrzymania stanowiska USA w sprawie MTK oraz promowania międzynarodowej sprawiedliwości i odpowiedzialności, a administracja jest gotowa współpracować z Kongresem w zakresie tych opcji" - napisał w komunikacie Biały Dom.

Biden uważa, że MTK nie ma jurysdykcji do ścigania izraelskich przywódców, bo Izrael nie jest państwem członkowskim Trybunału.

20 maja prokurator MTK Karim Khan wniósł o nakaz aresztowania dla premiera Izraela Benjamina Netanjahu, ministra obrony tego kraju Joawa Galanta oraz trzech przywódców terrorystycznej organizacji palestyńskiej Hamas w związku z trwającą wojną w Strefie Gazy.

Premierowi i ministrowi obrony Izraela prokurator MTK zarzucił zbrodnie, w tym używanie głodu jako metody prowadzenia wojny, umyślne powodowanie wielkiego cierpienia, zabójstwa, kierowanie ataków na ludność cywilną i prześladowanie.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

kgr/