O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Izrael dopuszcza się ludobójstwa i przemocy seksualnej wobec Palestyńczyków? Śledztwo ONZ

Izrael stosuje przemoc seksualną wobec Palestyńczyków na okupowanych terytoriach, a podczas wojny w Strefie Gazy systematycznie niszczył placówki zdrowia reprodukcyjnego, co jest aktem ludobójstwa - napisała ekspercka komisja ONZ w opublikowanym w czwartek raporcie. Izrael odrzucił ten dokument.

Palestyńska flaga pośród zniszczonych budynków w Strefie Gazy, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPAMOHAMMED SABER
Palestyńska flaga pośród zniszczonych budynków w Strefie Gazy, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPAMOHAMMED SABER

Na okupowanych terytoriach palestyńskich rośnie skala przemocy seksualnej i przemocy ze względu na płeć, która jest wykorzystywana przez Izrael jako "strategia wojenna służąca zdominowaniu i zniszczeniu narodu palestyńskiego" - zaznaczyła w raporcie Międzynarodowa Niezależna Komisja Śledcza ds. Okupowanych Terytoriów Palestyńskich, w tym Wschodniej Jerozolimy, oraz Izraela.

Więcej

Zobacz galerię (14)
Ramadan w Strefie Gazy. Fot. EPA/HAITHAM IMAD

Palestyńczycy w Strefie Gazy obchodzą ramadan pośród ruin i zniszczeń

W Strefie Gazy Izrael systematycznie niszczył placówki zajmujące się zdrowiem reprodukcyjnym i seksualnym, jedocześnie blokując pomoc humanitarną, w tym dostawy leków i sprzętu, które pozwoliłyby na bezpieczne prowadzenie ciąż, opiekę poporodową i neonatologiczną - dodano w dokumencie.

Według eksperckiej komisji ONZ poprzez te działania Izrael "częściowo zniszczył zdolność Palestyńczyków do reprodukcji" w Strefie Gazy, co wypełnia definicję zbrodni ludobójstwa opisaną w Statucie Rzymskim oraz Konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa w punktach mówiących o celowym stwarzaniu warunków życia mających doprowadzić do fizycznego unicestwienia populacji i stosowaniu środków mających zapobiec narodzinom.

Więcej

Strefa Gazy. Fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Brakuje żywności i lekarstw w Strefie Gazy. Ponad 2 mln Palestyńczyków czeka na dostawy

Stała misja Izraela przy instytucjach ONZ w Genewie odrzuciła raport, opisując go jako "bezpodstawny, stronniczy i niewiarygodny".

Izrael jest stroną Konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa, ale nie podpisał Statutu Rzymskiego, który ustanawia Międzynarodowy Trybunał Karny, zajmujący się najpoważniejszymi zbrodniami, w tym ludobójstwem.

W grudniu 2023 r. Republika Południowej Afryki wniosła sprawę przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości (MTS), oskarżając Izrael o popełnianie ludobójstwa podczas wojny w Strefie Gazy.

Konflikt wybuchł po ataku Hamasu na południowy Izrael 7 października 2023 r. Zabito w nim około 1200 osób, a 251 porwano. W wojnie zginęło ponad 48 tys. mieszkańców Strefy Gazy. Palestyńskie terytorium jest zrujnowane, panuje w nim kryzys humanitarny, a większość z 2,1 mln mieszkańców stała się wewnętrznymi uchodźcami. Od 19 stycznia trwa rozejm, ale jego przedłużenie jest niepewne.

 

Jerzy Adamiak (PAP)

adj/ akl/ sma

Zobacz także

  • Jerozolima, Stare Miasto. Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI
    Specjalnie dla PAP

    "Wojna zniszczyła turystykę, jest gorzej niż w pandemii". Sprzedawcy z jerozolimskiego Starego Miasta o kryzysie

  • Gruzy w mieście Rafah w Strefie Gazy. Fot. EPA/MOHAMMED SABER

    Śmierć ratowników w Strefie Gazy. Jest komentarz izraelskiej armii

  • Plac św. Piotra w Watykanie. Fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

    Watykan komentuje sytuację na Ukrainie. Padły słowa o nieludzkim postępowaniu

  • Strefa Gazy po ataku Izraela. Fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD

    ONZ: kryzys humanitarny w Strefie Gazy najgorszy od wybuchu wojny [WIDEO]

Serwisy ogólnodostępne PAP