O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Izraelskie wojsko prowadzi największe ćwiczenia od wybuchu wojny w Strefie Gazy

Izraelskie siły zbrojne prowadzą największe manewry wojskowe od czasu ataku Hamasu 7 października 2023 r. Żołnierze ćwiczą na granicy izraelsko-libańskiej, a scenariusz manewrów zakłada m.in. odparcie niespodziewanej napaści z tego kierunku.

Izraelskie wojsko (zdjęcie ilustrujące). Fot. EPA/ABED AL HASHLAMOUN
Izraelskie wojsko (zdjęcie ilustrujące). Fot. EPA/ABED AL HASHLAMOUN

W manewrach biorą udział siły lądowe, marynarka wojenna i lotnictwo, a także formacje cywilne: policja, straż pożarna i pogotowie ratunkowe - przekazano w komunikacie wojska. Ćwiczenia rozpoczęły się w środę rano.

7 października 2023 r. rządzący Strefą Gazy Hamas i inne palestyńskie organizacje terrorystyczne zaatakowały południe Izraela, zabijając ok. 1200 osób i porywając 251 zakładników. Izrael rozpoczął wojnę przeciwko Hamasowi, w której zginęło ponad 50 tys. mieszkańców Strefy Gazy. Izrael wznowił w zeszłym tygodniu ataki po trwającym blisko dwa miesiące rozejmie.

Krótko po zamachu kontrolujący południe Libanu Hezbollah rozpoczął regularne ostrzały Izraela, które spotykały się z silną reakcją. Jesienią 2024 r. konflikt przerodził się w otwartą wojnę, Izrael intensywnie bombardował Liban i przeprowadził ofensywę lądową na południu tego kraju. Pod koniec listopada zawarto rozejm, przewidujący wycofanie się z południa Libanu zarówno sił izraelskich, jak i bojowników Hezbollahu.

Wojska izraelskie pozostały jednak na pięciu przygranicznych posterunkach, tłumacząc, że chronią w ten sposób miejscowości po izraelskiej stronie granicy. Izraelskie lotnictwo wielokrotnie atakowało też cele w Libanie, zastrzegając, że uderzenia były wymierzone w naruszające rozejm jednostki Hezbollahu.

Według resortu zdrowia w Bejrucie od jesieni 2023 r. w izraelskich atakach zginęło ponad 4 tys. Libańczyków. Władze informowały, że z powodu walk z domów uciekło nawet 1,2 mln z około 5,5 mln mieszkańców kraju. W atakach Hezbollahu zginęło kilkudziesięciu mieszkańców Izraela, a kilkudziesięciu żołnierzy poległo w walkach. Z północnego Izraela ewakuowano ok. 60 tys. osób, część z nich wciąż nie wróciła do domów.

Izraelskie lotnictwo prowadzi też regularne naloty na cele militarne w Syrii, uznając, że nowe władze tego kraju zagrażają jego bezpieczeństwu. Po obaleniu w grudniu 2024 r. reżimu Baszara al-Asada Izrael zajął strefę buforową wokół Wzgórz Golan.

Z Jerozolimy Jerzy Adamiak (PAP)

adj/ akl/ grg/

Zobacz także

  • Benjamin Netanjahu Fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN

    Po kilku dniach milczenia, premier Izraela złożył kondolencje z powodu śmierci papieża

  • Palestyńska flaga pośród zniszczonych budynków w Strefie Gazy. Fot. PAP/EPAMOHAMMED SABER

    Francja, W. Brytania i Niemcy wzywają Izrael, by wpuścił pomoc do Strefy Gazy

  • Jerozolima, Stare Miasto. Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI
    Specjalnie dla PAP

    "Wojna zniszczyła turystykę, jest gorzej niż w pandemii". Sprzedawcy z jerozolimskiego Starego Miasta o kryzysie

  • Benjamin Netanjahu Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI

    Netanjahu o zakończeniu wojny w Strefie Gazy. "Nie skapitulujemy przed żądaniem Hamasu"

Serwisy ogólnodostępne PAP