Tydzień temu, 7 października, rządzący Strefą Gazy terrorystyczny Hamas zaatakował Izrael, zabijając ponad 1300 osób, głównie cywilów, i porywając co najmniej 120. W prowadzonych od tego czasu atakach IDF na Gazę zginęło już niemal 2 tys. osób
11:36 Co najmniej 2215 mieszkańców Strefy Gazy zginęło od wybuchu wojny rozpoczętej przed tygodniem atakiem Hamasu na Izrael - podał resort zdrowia w Gazie. W ciągu ostatniej doby zginęło w Strefie Gazy co najmniej 324 Palestyńczyków, w tym 126 dzieci.
Liczba rannych wzrosła do 8714. Dane te dotyczą tylko Strefy Gazy; na Zachodnim Brzegu liczba zabitych sięgnęła 54, a liczba rannych wzrosła do około tysiąca.
Armia izraelska kontynuuje ograniczone operacje na północy Strefy Gazy i na Zachodnim Brzegu, wciąż nie jest to jednak zapowiadana ofensywa lądowa. Celem rajdów na Strefę Gazy, przeprowadzonych w piątek wieczorem, były - jak podała armia - poszukiwania zakładników uprowadzonych przez Hamas i udaremnienie prób infiltracji.
11:30 W związku z wojną pomiędzy Izraelem a Hamasem, Arabia Saudyjska zdecydowała o zawieszeniu rozmów o normalizacji stosunków z Izraelem – poinformowała w piątek agencja AFP, powołując się na źródło zbliżone do rządu w Rijadzie.
Poinformowana o tej decyzji miała zostać już również administracja amerykańska. Sekretarz stanu Antony Blinken przebywa obecnie z wizytą w Rijadzie.
Arabia Saudyjska kategorycznie odrzuca wszelkie wysiedlenia ludności Gazy i wyraża sprzeciw wobec bombardowania bezbronnych cywilów – przypomina AFP.
11:14 Palestyńczycy na północy Strefy Gazy muszą się ewakuować, Izrael „zaatakuje z wielką siłą” – ogłosił rzecznik Sił Obronnych Izraela (IDF) kontradmirał Daniel Hagari. Dodał, że izraelska armia szykuje się do kolejnego etapu wojny z terrorystami.
"Skupiamy się na Gazie, ale jesteśmy rozmieszczeni szeroko (w całym kraju), co pozwala nam na jednoczesne działanie na wszystkich obszarach" - zapewnił rzecznik IDF, cytowany przez portal Times of Israel.
Zdaniem Hagariego setki tysięcy Palestyńczyków ewakuowały się już z północy na południe Strefy Gazy po ostrzeżeniach izraelskiego wojska. Przyznał jednak, że wciąż są osoby, które nie opuściły swoich domów.
— The Times of Israel (@TimesofIsrael) October 14, 2023
08:58 Oddziały izraelskie zabiły w nocy trzech lub czterech terrorystów próbujących dostać się do Izraela z terytorium Libanu, a także dwóch uzbrojonych Palestyńczyków, chcących przedostać się ze Strefy Gazy - poinformowały Siły Obronne Izraela (IDF).
— Middle East Eye (@MiddleEastEye) October 14, 2023
— Israel Defense Forces (@IDF) October 13, 2023
Bojownicy, którzy starali się dostać do Izraela z północy, przez granicę z Libanem, zostali zlikwidowani przez ostrzał z drona - przekazano w serwisie X.
07:57 Podczas nocnego nalotu na Strefę Gazu zabito wyższego dowódcę Hamasu, Murada Abu Murada, kierującego operacjami powietrznymi tej organizacji - poinformowało izraelskie wojsko, cytowane przez portal Times of Israel.
Abu Murad odegrał "dużą rolę w kierowaniu terrorystami podczas przeprowadzonej w ubiegły weekend masakry", niektórzy z atakujących dostali się wówczas do Izraela z powietrz, na lotniach - dodały Siły Obronne Izraela (IDF).
07:28 ONZ: dziesiątki tysięcy Palestyńczyków uciekło na południe Strefy Gazy po ostrzeżeniu Izraela - poinformowało Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA).
Nakazanie ewakuacji 1,1 mln ludzi jest niezgodne z prawem wojennym i podstawowymi zasadami człowieczeństwa - przekazał w wydanym w piątek wieczorem oświadczeniu zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych Martin Griffiths.
"Zmuszenie przestraszonych i straumatyzowanych cywilów, w tym kobiet i dzieci, do przemieszczenia się z jednego gęsto zaludnionego obszaru do innego, bez zaprzestania walk nawet na chwilę i bez pomocy humanitarnej jest niebezpieczne i oburzające" - dodał.
Wojsko izraelskie wezwało w piątek do ewakuacji 1,1 mln cywilów zamieszkujących północ strefy Gazy, najprawdopodobniej po to, by przygotować się do zintensyfikowania operacji wymierzonej w Hamas, który tydzień temu przeprowadził krwawe ataki na Izrael. Zginęło w nich ponad 1,3 tys. osób.
Izraelskie wojsko oświadczyło później, że nie potwierdza doniesień ONZ o zaledwie 24-godzinnym terminie ewakuacji, ponieważ przemieszczenie tej ludności potrwa dłużej.
Na gęsto zaludnionej północy Strefy Gazy panuje panika; na drogach w stronę południa utworzyły się długie korki, w których czekają nie tylko pojazdy, ale i ludzie; wiele osób sprzeciwia się rozkazom izraelskiego wojska i pozostało w swoich domach - relacjonuje w sobotę rano stacja BBC.
03:23 Pierwszy samolot z Kanadyjczykami ewakuowanymi z Izraela wylądował w Toronto w piątek wieczorem. Ewakuacja kanadyjskimi samolotami wojskowymi z Tel Awiwu do Aten rozpoczęła się w czwartek.
Następny lot Air Canada z Aten do Toronto przewidziano na sobotę. Air Canada informowały w komunikacie w czwartek, że w porozumieniu z rządem Kanady planują dwa loty specjalne z Aten, w piątek i sobotę, którymi przewiezie do Toronto Kanadyjczyków, osoby mające kanadyjskie prawo stałego pobytu i ich rodziny. Dotyczy to osób, które są przewożone samolotami wojskowymi z Tel Awiwu do Aten. Pierwszy z wojskowych lotów w czwartek przewiózł 130 osób do Aten.
Minister obrony Bill Blair napisał w piątek na X (dawniej Twitterze), że dwa kolejne wojskowe loty przewiozły Kanadyjczyków do Aten w piątek, a następne będą organizowane tak długo jak to potrzebne.
Kanadyjskie linie lotnicze odwołały wcześniej obsługę tras do Tel Awiwu do końca października br.
W Izraelu przebywa obecnie ok. 5700 Kanadyjczyków, którzy zarejestrowali się na stronie kanadyjskiego MSZ, 465 osób przebywa na terytoriach palestyńskich. Minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly przebywa od piątku z wizytą w Izraelu i w Jordanii.
02:06 Arabia Saudyjska i Kuwejt "kategorycznie" odrzuciły w piątek wezwania Izraela do opuszczenia przez Palestyńczyków Gazy oraz sprzeciwiają się dalszej eskalacji i przypadkowym zniszczeniom. Zdaniem tych krajów stanowi to naruszenie prawa międzynarodowego i humanitarnego.
"Rijad deklaruje kategoryczne odrzucenie wezwań do przymusowego wysiedlenia ludności palestyńskiej ze Strefy Gazy i potępia ciągłe bombardowania bezbronnej ludności cywilnej na tym terytorium" - napisało w komunikacie saudyjskie ministerstwo spraw zagranicznych. To najostrzejsza krytyk Izraela ze strony Arabii Saudyjskiej od czasu ataku Hamasu na Izrael.
Rijad wydał w tym tygodniu kilka oświadczeń popierających Palestyńczyków.
Saudyjskie MSZ wezwało także społeczność międzynarodową do "szybkiego działania, aby powstrzymać wszelkie formy eskalacji militarnej przeciwko ludności cywilnej, zapobiec katastrofie humanitarnej i zapewnić niezbędną pomoc mieszkańcom Gazy".
"Pozbawienie ich podstawowych środków do godnego życia stanowi pogwałcenie międzynarodowego prawa humanitarnego i zaostrzy kryzys oraz cierpienia, jakich doświadcza ten region" – podkreślono.
01:03 Stany Zjednoczone przygotowują jednostkę szybkiego reagowania piechoty morskiej do ewentualnego rozmieszczenia w Izraelu - podała w piątek CNN, powołując się na urzędników administracji amerykańskiej.
Według CNN 26. Morska Jednostka Ekspedycyjna, siła szybkiego reagowania, zdolna do prowadzenia operacji specjalnych, przygotowuje się na wypadek otrzymania rozkazu zbliżenia się do Izraela w celu wzmocnienia tam pozycji sił amerykańskich.
Jednostka znajdująca się obecnie na pokładzie desantowego statku szturmowego USS Bataan składa się z ponad 2000 żołnierzy piechoty morskiej i marynarzy i będzie w stanie m.in. wesprzeć ewakuację na dużą skalę. Do głównych zadań morskiej grupy ekspedycyjnej należą akcje ewakuacyjne i pomoc humanitarna.
Jednostka ta została rozmieszczona w regionie w lipcu w odpowiedzi na wzmożoną irańską agresję w Zatoce Omańskiej i otaczających ją wodach.
Zdaniem CNN rozkazy dla tej jednostki nie zostały jeszcze wydane, jednak urzędnicy w departamencie obrony wielokrotnie powtarzali w ostatnich dniach, że Pentagon będzie w stanie szybko wysłać w regionie dodatkowe siły i zasoby, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Na początku tego tygodnia Stany Zjednoczone rozmieściły grupę uderzeniową lotniskowca USS Gerald Ford we wschodniej części Morza Śródziemnego.
00:03 Kanada: w sobotę możliwa ewakuacja obcokrajowców ze Strefy Gazy
W sobotę na pięć godzin może zostać otwarte jedyne przejście między Strefą Gazy a Egiptem, a pozostający w Strefie Gazy Kanadyjczycy będą mogli ją opuścić – podał w piątek publiczny nadawca CBC, powołując się na kanadyjski MSZ.
Taka informacja została przekazana przedstawicielom kanadyjskiego MSZ przez rozmówców z egipskiego resortu spraw zagranicznych. Jednak plan ten nie został sfinalizowany – zastrzegła CBC.
Według informacji rządu Kanady, około 150 Kanadyjczyków przebywających w Strefie Gazy poprosiło dotychczas o pomoc. Izrael prowadząc akcję odwetową przeciw Hamasowi, który w miniony weekend zaatakował Izrael, odciął dostawy do Strefy Gazy. Milion Palestyńczyków mieszkających na północy strefy musi opuścić swoje domy w związku z planowaną akcją wojskową Izraela.
Kanada rozpoczęła w czwartek ewakuację swoich obywateli, stałych rezydentów i ich rodzin z Izraela.
22:46 Wciąż trwa akcja ewakuacji polskich obywateli z Izraela; biorą w niej udział dwa wojskowe samoloty transportowe Casa i jeden większy Hercules, które przewożą Polaków na Kretę, skąd trafiają do kraju.
Wedle informacji służb dyplomatycznych, większość chętnych opuściła już Izrael, a akcja ma się ku końcowi.
Od niedzieli polskie wojsko bierze udział w akcji ewakuacyjnej polskich obywateli, którzy pozostali w zaatakowanym przez Hamas Izraelu. Państwo Izrael zostało nagle zaatakowane przez bojówki Hamasu w sobotę rano; w kierunku izraelskich miast wystrzelono tysiące rakiet, a terroryści przekroczyli w kilku miejscach linię oddzielającą Izrael od Strefy Gazy i zajęli pewną liczbę żydowskich osiedli.
22:04 Do 1900 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wśród mieszkańców Strefy Gazy pod początku wojny, która rozpoczęła się w minioną sobotę po ataku palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas na Izrael. Wśród zabitych jest 614 dzieci - podał w piątek wieczorem resort zdrowia w Gazie.
Wcześniejsze szacunki, ogłoszone w piątek po południu, mówiły o 1799 ofiarach śmiertelnych po stronie palestyńskiej.
Według władz w Tel Awiwie śmierć poniosło dotychczas ponad 1,3 tys. Izraelczyków - głównie cywilów, zamordowanych w ubiegłą sobotę w miejscowościach w pobliżu granicy ze Strefą Gazy.
20:55 Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, że trwająca od tygodnia operacja Izraela, podjęta w odpowiedzi na atak Hamasu z 7 października, "to dopiero początek"; Izrael - dodał - uderzy na wrogów "z bezprecedensową siłą".
"Atakujemy naszych wrogów z bezprecedensową siłą" - powiedział Netanjahu w krótkim wystąpieniu transmitowanym przez telewizję. Dodał następnie: "podkreślam, że jest to dopiero początek".
Jak zauważa agencja Reutera, premier Izraela nie wyjaśnił, jakie działania mogą teraz nastąpić i jak długo będą trwać. Agencja Associated Press podkreśla, że według premiera ofensywa w Gazie wciąż jest na początkowym etapie