Dochody samorządów z PIT i CIT mają być liczone jako procent od dochodów podatników z danego terenu – wynika z informacji na temat projektowanej ustawy o dochodach samorządów, opublikowanej w poniedziałek na stronach kancelarii premiera.
Odnosząc się do zapowiadanych zmian Karnowski przypomniał czasy, kiedy zamiast jasno określonych przepisów, samorządowcom wręczane były symboliczne czeki.
"Skończmy z kartonowymi czekami, skończmy z dotacjami celowanymi w poszczególne gminy. (...) to było chore, kiedy wręczane były tekturowe czeki albo pieniądze z funduszu sprawiedliwości wybranym samorządowcom, z okręgu wyborczego, z którego był minister" - mówił.
Karnowski był pytany o planowane wsparcie dla samorządów, które mają niewielkie wpływy z udziału w podatkach PIT i CIT
"Są rzeczywiście małe gminy, gdzie 90 procent mieszkańców płaci podatek rolny, czyli nie płaci PiT-u. Dobrze, kiedy taka gmina wpuszcza do siebie firmy i ma CiT. Ale wyrównanie nie może być za duże, bo dla gminy będzie to antymotywacyjne" - podkreślił.
Zgodnie z planowaną reformą JST nie będą wpłacać do budżetu państwa „janosikowego” - korekta zamożności dokonywana będzie co do zasady poprzez obniżenie kwoty zwiększonych dochodów z PIT i CIT. Zdaniem Karnowskiego tzw. janosikowe powinno zostać zlikwidowane.
"Czas ewidentnie skończyć z janosikowym. Oczywiście biedniejsze gminy powinny dostawać wsparcie. Ale ci którzy wpuszczają przedsiębiorców nie powinni być za to karani" - podreślił
W poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu została opublikowana informacja na temat projektowanej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projektowana ustawa ma trafić pod obrady rządu w III kw. 2024 r., a odpowiedzialne jest za nią Ministerstwo Finansów. (PAP)
autor: Jarema Jamrożek
gn/