O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Jacy powinni być liderzy w dzisiejszych czasach? Dlaczego Polacy jednoczą się niemal jedynie w obliczu nieszczęść?

"Bycie liderem to nie tylko realizowanie marzenia o tym jak powinien wyglądać kraj, lokalna społeczność czy instytucja, ale to jest ogromna odpowiedzialność" - powiedziała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. Najstarsze centrum edukacji przywódczej w Polsce obchodziło 30-lecie istnienia

Obchody Jubileuszu z okazji 30-lecia Szkoły Liderów. Fot. PAP/Ihor Usatenko
Obchody Jubileuszu z okazji 30-lecia Szkoły Liderów. Fot. PAP/Ihor Usatenko

Fundacja Szkoła Liderów im. Zbigniewa Pełczyńskiego działa od 1994 roku. Jej głównym celem pozostaje wyszukiwanie i wspieranie liderów w różnych dziedzinach życia publicznego. Członkowie Fundacji wierzą, że to przywódcy w organizacjach pozarządowych, samorządach i polityce napędzają społeczne zmiany.

“Nasza diagnoza mówi o tym, że jesteśmy wspólnotą zmęczoną podziałami, która ma tendencje do jednoczenia jedynie w momentach mobilizacji dużych ładunków emocji: śmierć Jana Pawła II, Euro 2012, inwazja Rosji na Ukrainę, Pandemia COVID-19, powódź itp. Każde z tych wydarzeń jest punktowe, a wybuch woli współpracy i pojednania szybko mija. Podtrzymywanie jedności w czasach względnego spokoju i wzmacnianie wspólnoty odpornej na wstrząsy, to zadanie współczesnych liderów” – tłumaczyła Agnieszka Muras, wiceprezeska zarządu Fundacji.

W obchodach jubileuszu, które odbywały się w Muzeum Historii Polski, wzięli udział m. in marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Senatu Maciej Żywno, minister sprawiedliwości Adam Bodnar, szef MSZ Radosław Sikorski oraz posłowie i prezydenci miast, z których wielu to absolwenci i uczestnicy program Fundacji.

Marszałek Hołownia przekazał, że od trzech dekad Fundacja wypełnia wyznaczoną przez swojego patrona Zbigniewa Pełczyńskiego misję budowania społeczeństwa otwartego. Podkreślił zwłaszcza wkład w kształtowaniu kadr czasu przemian w Polsce

“Również dziś, każdego dnia, widzimy, że wciąż istnieje potrzeba liderek i liderów, którzy swoim zaangażowaniem zaświadczą, jak wiele wartości w życie publiczne wnosi solidna wiedza, uczciwość. tolerancja, oraz umiejętność dialogu, a także dalekosiężna wizja” – dodał.

Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, zwracając do absolwentów Szkół Liderów różnych edycji, zaznaczyła, że ich wszystkich cechuje jedno - bardzo silny kręgosłup moralny, “bo bycie liderem to nie tylko realizowanie marzenia, pasji oraz wyobraźni, o tym jak powinien wyglądać kraj, lokalna społeczność czy instytucja, ale to jest ogromna odpowiedzialność za to, co czynisz oraz za ludzi, których się przekonuje do swojego projektu”.

Więcej

Zniszczenia w Libanie Fot. PAP/EPA/WAEL HAMZEH

Ekspert ds. Bliskiego Wschodu: od 20 lat nie byliśmy tak blisko pełnoskalowej wojny

Oprócz polskich polityków swoje przemówienia wygłosili również ambasadorowie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz USA. Obecne były także działaczki pochodzące zza wschodniej granicy - liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouską oraz ukraińska prawniczka, przewodnicząca Centrum Wolności Obywatelskich Ołeksandra Matwijczuk.

"Wolność i prawa człowieka są często uznawane za ważne, ale ustępują korzyściom ekonomicznym i geopolitycznym. W ostatnich latach rozwinięte demokracje wielokrotnie szły na kompromis z autorytarnymi reżimami, korzystając z ich taniej siły roboczej i zasobów, co umacniało te reżimy" - powiedziała Matwijczuk. 

Podkreśliła, że państwa lekceważące prawa człowieka stanowią zagrożenie dla globalnego bezpieczeństwa i przyszłości ludzkości.

Autorzy: Ihor Usatenko, Dmytro Menok

iua /dmd/ mar/
 

Zobacz także

  • Emmanuel Macron i Olaf Scholz. Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN/POOL

    "NYT": w Europie brakuje silnego lidera, który przeprowadzi ją przez erę Trumpa

  • Wybory do PE. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

    Wybory do PE: Protas, Wąsik i Zalewski liderami list w okręgu nr 3

Serwisy ogólnodostępne PAP