O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Jak zmiany klimatu wpływają na rozprzestrzenianie się baobabów?

Baobaby wyewoluowały na Madagaskarze, skąd rozprzestrzeniły do Afryki i Australii. Naukowcy z międzynarodowego zespołu prześledzili ekspansję tych drzew i jej związek ze zmianami klimatycznymi – czytamy na łamach tygodnika „Nature”.

Baobab. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/M.A.PUSHPA KUMARA
Baobab. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/M.A.PUSHPA KUMARA

Baobaby mają bardzo charakterystyczny wygląd. Potężne pnie, mierzące do 40 m obwodu, zakończone są niewielką koroną, przez co drzewo sprawia wrażenia odwróconego „do góry nogami”.

W sumie istnieje osiem gatunków baobabów, z czego sześć jest endemicznych dla Madagaskaru, jeden występuje w Afryce, a jeden – w Australii.

Ich kwiaty mogą być zapylane przez owady nocne, nietoperze, ptaki czy lemury. Pnie baobabów gromadzą wielkie ilości wody, przez co drzewa potrafią bez szwanku przetrwać porę suchą.

Zespół najpierw zsekwencjonował genomy ośmiu gatunków, żeby zrozumieć, w jaki sposób poszczególne gatunki wyodrębniały się ze wspólnej linii.

Analiza genomów sugeruje, że osiem gatunków wyodrębniło się jeszcze na Madagaskarze, skąd następnie dwa wywędrowały - jeden do Afryki, drugi do Australii.

„Te badania pozwoliły lepiej zrozumieć to, jak baobaby dzieliły się na gatunki i jak zmiany klimatu wpłynęły na ten proces oraz na rozprzestrzenianie się tych drzew w ciągu milionów lat” - opisuje dr Ilia Leitch z Królewskich Ogrodów Botanicznych Kew w Londynie. (PAP)

kgr/

Zobacz także

  • Ziemniaki. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/ Albert Zawada

    MRiRW: trwa postępowanie wyjaśniające w związku z wykryciem bakterii w polskich ziemniakach

  • Fot. PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA

    W Tokio kwitną wiśnie. Miasto liczy zyski [WIDEO]

  • Kłosy pszenicy podczas żniw. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Powstaje system do identyfikacji patogenów i szkodników upraw w państwach nadbałtyckich

  • Projekt rozporządzenia dzieli rośliny NGT na dwie kategorie, które będą podlegać różnym regulacjom. Fot. PAP/	Darek Delmanowicz (zdjęcie ilustracyjne)

    Kraje UE uzgodniły stanowisko ws. przepisów o nowych technikach genomowych w hodowli roślin

Serwisy ogólnodostępne PAP