Jak zmotywować się do uprawiania sportu na wiosnę?

2024-03-15 08:53 aktualizacja: 2024-03-15, 11:14
Wiosenna aura na Bulwarach wiślanych w Warszawie. PAP/Szymon Pulcyn
Wiosenna aura na Bulwarach wiślanych w Warszawie. PAP/Szymon Pulcyn
Regularne podejmowanie aktywności fizycznej jest częstym postanowieniem, z jakim wkraczamy w nowy rok. Ci, którym po trzech miesiącach nie udało się na stałe zaprzyjaźnić ze sportem, mogą po raz kolejny zawalczyć o swoją formę wraz z nadejściem wiosny, kiedy pojawiają się sprzyjające warunki do treningów na świeżym powietrzu. Psycholożka sportu i biegaczka, Monika Świątek, za pośrednictwem PAP Life daje kilka wskazówek, jak znaleźć w sobie motywację do ćwiczeń.

By znaleźć w sobie zapał do uprawiania sportu, po pierwsze, ważny jest wybór odpowiedniej aktywności fizycznej. „Wybierz tę dyscyplinę, która będzie sprawiała ci przyjemność i odpowiadała twoim zainteresowaniom. Jeśli lubisz bieganie, pływanie, jazdę na rowerze czy grę w tenisa, skup się na tych aktywnościach. Trzymanie się tej aktywności, która daje ci największą satysfakcję, znacznie ułatwi ci pokonywanie kryzysów motywacyjnych” – radzi w rozmowie PAP Life psycholożka sportu, Monika Świątek.

„Po drugie, wyznacz sobie cel, który będzie stanowił dla ciebie wyzwanie, ale przy tym będzie realistyczny, konkretny i mierzalny. Celem może być poprawa parametrów zdrowotnych, osiągnięcie określonego wyniku w wybranej dyscyplinie sportowej, np. dystansu w bieganiu, czy też uczestnictwo w konkretnych zawodach. Wyznaczenie celu pomaga utrzymać motywację dzięki obserwowaniu postępu w swoich wysiłkach” – mówi ekspertka.

Pamiętajmy też o zaplanowaniu aktywności. „Sporządź harmonogram treningów, uwzględniając czas, który będziesz mógł/a poświęcić na aktywność fizyczną. Zapisanie i trzymanie się ustalonego planu będzie wspierało twoją motywację do regularnych treningów” – radzi Świątek.

Pomocne jest znalezienie partnera lub grupy treningowej. „Uprawianie aktywności fizycznej w towarzystwie innych osób może być motywujące, ponieważ możecie nawzajem się wspierać w regularnym trenowaniu i dzielić doświadczeniami. Może być to również doskonała okazja do realizowania potrzeby socjalizacji i przynależności” – podpowiada psycholog, która jest też pasjonatką biegów górskich i członkinią społeczności biegowej ASICS FrontRunner.

Można też czerpać inspirację od innych. „Szukaj inspiracji w historiach innych sportowców lub trenerów. Czytanie lub oglądanie historii o ich drodze, wysiłku, determinacji i osiągnięciach może dodatkowo zmotywować Cię do działania” – mówi psycholog.

Punkt szósty to świadomość mowy wewnętrznej. „Obserwuj swoje myśli i emocje związane z uprawianiem sportu. Zidentyfikuj negatywne i niewspierające myśli, które mogą hamować twoją motywację, a następnie pracuj nad zmianą ich na bardziej pozytywne i wspierające. Zapisanie i powtarzanie motywujących haseł pomoże Ci w pokonywaniu trudnych momentów” – sugeruje Świątek.

Wreszcie, zasada małych kroków i równowaga. „Rozpocznij uprawianie aktywności fizycznej od małych kroków. To uchroni Cię przed przetrenowaniem i zniechęceniem się do danej dyscypliny. Pamiętaj również o tym, jak ważny w sporcie jest odpoczynek. Zapewnij sobie odpowiedni czas na regenerację fizyczną i psychiczną” – mówi na koniec Świątek. (PAP Life)

autor: Andrzej Grabarczuk

kh/

TEMATY: