Jakie atrakcje znajdziemy w Muzeum Fabryki Czekolady E.Wedel? [WIDEO]

2024-08-29 15:42 aktualizacja: 2024-08-30, 15:33
4 września, w Międzynarodowy Dzień Czekolady, w Warszawie swoje podwoje otworzy Muzeum Fabryka Czekolady E.Wedel. „Powstało w prawdziwej fabryce, gdzie linie produkcyjne i przestrzeń wystawy są obok siebie. Zwiedzający przez szybę będą mogli zobaczyć, jak wygląda proces powstawania czekolady” – opowiada w rozmowie z PAP Life kuratorka muzeum, Marta Marocka.

Muzeum Fabryka Czekolady E.Wedel mieści się w budynkach fabryki, działającej przy ulicy Zamoyskiego na warszawskiej Pradze, nieprzerwanie od lat 30. ubiegłego wieku. To miejsce kojarzy wielu warszawiaków. Łatwo do niego trafić, bo z daleka wyczuwalny jest charakterystyczny zapach czekolady. „Dzięki wystawie możemy do naszego czekoladowego świata zaprosić gości” – mówi PAP Life kuratorka muzeum, Marta Marocka.

Muzeum zajmuje 8 tys. m kw. na kilku poziomach. Na odwiedzających czekają różne strefy, z których każda przedstawia inny etap procesu produkcji czekolady. W każdej na gości czeka wirtualny przewodnik.

„Można będzie zobaczyć, gdzie rosną kakaowce, jak fermentuje ziarno, dowiedzieć się, że trzeba ziarno wysuszyć. Potrzebujemy szeregu różnych procesów i czasu, żeby móc spróbować czekolady w formie tabliczki, jaką znamy. I do tego procesu zapraszamy naszych gości. Chcemy, żeby zwiedzający też mogli sami wziąć w nim udział, więc na przykład część maszyn, które są częścią procesu produkcji czekolady, jest interaktywna i możemy je obsłużyć, zobaczyć, jak oczyścić ziarno, jak zmielić” – opowiada Marocka.

W muzeum znalazło się sporo unikalnych przedmiotów, takich jak przycisk do papieru, przedstawiający Chłopca na Zebrze z lat 30. czy figurka-opakowanie z tego samego okresu, stworzona przez lalkarza Edwarda Manitiusa. Będzie można też zaprojektować własne opakowanie pianek Ptasie Mleczko, które trafi na skrzynkę mailową projektującego. I oczywiście w trakcie zwiedzania kosztować czekoladowe smakołyki.

„W Muzeum Fabryka Czekolady E.Wedel nie wyobrażamy sobie sytuacji, że zapraszamy do fabryki czekolady i nie możemy jej spróbować, więc zaplanowaliśmy degustację czekolady. Jak również innych produktów i półproduktów” – zapewnia Marocka.

Kuratorka podkreśla, że każdy niezależnie od wieku, znajdzie coś interesującego dla siebie. To miejsce, w którym przyjemnie spędzą czas zarówno dzieci, ich rodzice jak i seniorzy. Muzeum poświęcone jest przede wszystkim czekoladzie, ale poznamy też historii rodziny Wedlów.

„Muzeum jest dla każdego i zadbaliśmy o to, żeby każdy mógł znaleźć coś dla siebie” – podkreśla kuratorka. - Żeby dzieci, które bardzo sensorycznie poznają świat mogły w sposób dla siebie najlepszy poznać tę wystawę, dobrze się bawiąc. I tak samo dorośli, którzy z kolei chcą poznać tajniki produkcji czekolady, historię tego miejsca, też będą mogli swoją ciekawość zaspokoić”.

Na koniec wizyty można zatrzymać się na coś słodkiego przy wyspie Pijalni Czekolady E.Wedel, która znajduje się przy głównym wejściu, a także zajrzeć do muzealnego sklepiku z pamiątkami.

„Przygotowaliśmy dużo niespodzianek. Są takie rzeczy, które będzie można spróbować tylko tutaj i nabyć też tylko tutaj, w naszym sklepie z pamiątkami. Bardzo chcieliśmy dać naszym gościom wyjątkowe doświadczenie, takie, które odpowiada temu miejscu, prawdziwej fabryce czekolady” – mówi kuratorka.

Dla wszystkich odwiedzających dostępny będzie także taras widokowy na 6. piętrze, z którego będzie można podziwiać Jezioro Kamionkowskie oraz piękną panoramę Warszawy.

Warto dodać, że pomysł na stworzenie muzeum zrodził się z inicjatywy grupy pracowników Wedla, z których wielu jest związanych z fabryką od lat. Wystawę przygotowała Pracownia WWAA, a za treści multimedialne odpowiada Lunapark Motion Arts Collective. Identyfikację wizualną stworzyło Studio Homework, w konsultacji z Patrykiem Hardziejem, uczniem Karola Śliwki, projektanta kultowego opakowania Czekolady Jedynej.

Oficjalna dystrybucja biletów do Fabryki Czekolady E.Wedel, usytuowanej przy alei Emila Wedla 5, rozpoczęła się 5 sierpnia na stronie internetowej fabrykaczekolady.pl. Od 4 września będzie je można kupić także stacjonarnie – w biletomatach przy głównym wejściu oraz w kasach muzeum. Bilet normalny kosztuje 70 zł, ulgowy – 55 zł. Dostępne będą także bilety rodzinne i grupowe. (PAP Life)

autorka: Iza Komendołowicz

ep/