To jedno z najstarszych kin na świecie. Od października będzie ponownie otwarte

2024-08-27 18:03 aktualizacja: 2024-08-28, 10:32
Kino Pionier w Szczecinie, fot. PAP/Marcin Bielecki
Kino Pionier w Szczecinie, fot. PAP/Marcin Bielecki
Od października kino Pionier zostanie otwarte dla mieszkańców – poinformował we wtorek zastępca prezydenta Szczecina Marcin Biskupski. To jedno z najstarszych kin na świecie. Pierwsze projekcje odbyły się tam w 1907 r.

"Kino z początkiem października wystartuje. Obecnie pracujemy organizacyjnie nad tym, aby kino oddać mieszkańcom. Chcemy, aby to szczecińskie kino było dla mieszkańców Szczecina, było prowadzone przez szczecinian i służyło wszystkim, którzy kochają film i czują klimat tego kina" – powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej zastępca prezydenta miasta Marcin Biskupski.

Miasto kupiło kino Pionier pod koniec ub. roku za kwotę 1 987 322,45 zł brutto. Formalnie działalność kina przejęto 30 kwietnia. Jak przekazał magistrat, od tego momentu trwały analizy dotyczące dalszego funkcjonowania Pioniera.

Podjęto m.in. rozmowy z przedstawicielami Stowarzyszenia Kin Studyjnych. Jednak w trakcie negocjacji nie udało się osiągnąć satysfakcjonującego obie strony porozumienia, wobec czego uznano, że najlepszym rozwiązaniem będzie prowadzenie kultowego kina przez Domu Kultury Krzemień.

Kino posiada dwie sale - główną oraz "Kiniarnię", która powstała w 2002 roku i jest połączeniem kina i kawiarni.

"Moim planem jest, aby od 1 października obydwie sale działały i to jest cel. To, że projektory są w fatalnym stanie było wiadomo już w trakcie kupowania. Ja już od kilkunastu dni prowadzę rozmowy na temat pozyskania projektorów tak, aby obydwie sale działały" – przekazał podczas konferencji prasowej krytyk filmowy Krzysztof Spór.

Od października kino ma działać codziennie, głównie w godzinach popołudniowych.

Oficjalnie kino przy obecnej alei Wojska Polskiego (dawniej Falkenwalderstrasse) rozpoczęło działalność 26 września 1909 r. Filmy były w nim jednak wyświetlane od 1907 r. Twórcą kina i jego pierwszym właścicielem był Otto Blauert, który bardzo szybko sprzedał je Albertowi Pietzke. Początkowo działało jako kino Helios, później jako Welt-Theater. Od grudnia 1945 r. przez pięć lat nosiło nazwę Odra.

W 2005 r. otrzymało certyfikat Guinness World Records, przyznający mu tytuł najstarszego nieprzerwanie działającego kina na świecie. Obecnie za takie uznawane jest jednak kino L'Idéal Cinéma – Jacques Tati, działające we francuskim Aniche.

sma/