Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen we wrześniu o 8,5 proc. rdr i spadku o 0,1 proc. mdm.
Poniżej poszczególne składniki wskaźnika inflacji za wrzesień i sierpień 2023 r.
wrzesień | wrzesień | sierpień | sierpień | |
rdr | mdm | rdr | mdm | |
INFLACJA OGÓŁEM | 8,2 | -0,4 | 10,1 | 0,0 |
Żywność i napoje bezalkoholowe | 10,3 | -0,4 | 12,7 | -0,9 |
Nośniki energii | 9,9 | -0,8 | 13,9 | 0,0 |
Paliwa do prywatnych środków transportu | -7,0 | -3,1 | -6,1 | 1,9 |
Prezes PFR: polska gospodarka stabilizuje się po serii szoków
„Polska gospodarka stabilizuje się po serii szoków zgodnie ze strategią miękkiego lądownia. Inflacja silnie hamuje dzięki spadkowi cen żywności, energii, paliw i niższej dynamice inflacji bazowej (ok. 8,5 proc.)" - napisał prezes PFR Paweł Borys na swoim profilu na Twitterze.
Zwrócił również uwagę na "silny rynek pracy", rachunek obrotów bieżących i przyspieszenie koniunktury.
🇵🇱 gospodarka stabilizuje się po serii szoków zgodnie ze strategią miękkiego lądownia. Inflacja silnie hamuje dzięki spadkowi cen żywności, energii, paliw i niższej dynamice inflacji bazowej (ok 8,5%). Mamy silny rynek pracy, rach. ob. bieżących i przyspieszenie koniunktury👍🏻 https://t.co/LqnOGMAlj5
— Paweł Borys (@PawelBorys_) September 29, 2023
PIE: po raz pierwszy od lutego 2022 r., ceny we wrześniu br. wzrosły w jednocyfrowym tempie
We wrześniu br. tempo wzrostu cen jest po raz pierwszy od lutego 2022 r. jednocyfrowe - komentuje dane GUS o inflacji we wrześniu analityk z zespołu makroekonomii w Polskim Instytucie Ekonomicznym Sebastian Sajnóg. W nadchodzących miesiącach tempo spadku inflacji będzie wolniejsze - ocenił.
Jak zauważył w komentarzu analityk z zespołu makroekonomii w PIE Sebastian Sajnóg, we wrześniu inflacja spadła o kolejne 1,9 pkt. proc. "To głównie wynik dalszego spowolnienia wzrostu cen paliw oraz żywności. W nadchodzących miesiącach inflacja będzie spadać nieznacznie - tempo będzie dużo wolniejsze niż dotychczas" - zaznaczył.
Wskazał, że inflacja spadła we wrześniu z 10,1 proc. w sierpniu do 8,2 proc. "To pierwszy raz od lutego 2022 r, gdy tempo wzrostu cen jest jednocyfrowe. W skali miesiąca ceny spadły o 0,4 proc. Głównym czynnikiem hamującym inflację jest spadek cen paliw o 7,0 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. Maleje również tzw. inflacja bazowa – szacujemy, że we wrześniu spadła z 10,0 do 8,8 proc. Spowalniają także tempa wzrostu cen żywności oraz energii – obecnie wynoszą one wynoszącymi odpowiednio 10,3 proc. i 9,9 proc." - dodał przedstawiciel PIE.
Analityk spodziewa się w nadchodzących miesiącach niewielkiego spadku inflacji. "Tempo zmian będzie dużo mniejsze niż dotychczas. Wzrost cen ropy naftowej oraz zbóż na rynkach żywnościowych będą podwyższać inflację. Na początku roku CPI powiększy odmrożenie cen energii oraz wzrost stawki VAT na żywność" - prognozuje Sajnóg.
Jego zdaniem w 2024 roku inflacja utrzyma się na wysokich poziomach. "Konsensus prognoz ekonomistów ankietowanych przez Focus Economics wskazuje, że średnia roczna inflacja wyniesie 5,9 proc., podobny wynik prognozuje Komisja Europejska (6,1). Potencjalnym ryzykiem są jednak zmiany na rynkach energetycznych" - zastrzegł.
Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny.
Jakie były przewidywania analityków?
„Wrzesień przyniósł duży spadek inflacji. Spodziewamy się, że inflacja spadła do 8,3 proc. z 10,1 proc. w sierpniu” – powiedział PAP ekonomista banku ING BSK Adam Antoniak.
Jego zdaniem jedną z głównych przyczyn spadku inflacji jest wysoka baza statystyczna sprzed roku. Przypomniał, że wrześniu 2022 r. inflacja ceny wzrosły mdm o 1,6 proc.
„Do tego doszedł jeszcze spadek cen żywności przez czwarty miesiąc z rzędu, ceny paliw, które we wrześniu mocno spadają, podniesienie limitu zużycia energii elektrycznej w ciągu roku, poniżej którego to limitu cena energii jest zamrożona, darmowe leki dla dzieci. Łącznie więc we wrześniu czynników dezinflacyjnych było dużo” – ocenił ekonomista ING BSK.
Jego zdaniem w kolejnych miesiącach tempo spadku inflacji wyraźnie spowolni.
„O tym, jaka będzie inflacja na koniec roku, zdecydują w dużej mierze ceny paliw. Spodziewamy się, że w ostatnim kwartale roku ceny paliw pójdą wyraźnie w górę, inflacja na koniec roku będzie więc wynosić ok. 7 proc.” – powiedział Adam Antoniak. (PAP)
Ekonomista banku PKO BP Kamil Pastor: oczekujemy, że inflacja we wrześniu wyhamuje do 8,5 proc.
„Oczekujemy, że inflacja we wrześniu wyhamuje do 8,5 proc. z 10,1 proc. w sierpniu” – powiedział PAP ekonomista PKO BP.
Jak wyjaśnił, przyczyn spadku inflacji było wiele.
„We wrześniu kontynuowany był dalszy spadek cen żywności, poza tym istotnie spadły ceny paliw. Duży wpływ na inflację we wrześniu miały zmiany regulacyjne, czyli wprowadzenie darmowych leków dla dzieci i seniorów oraz podwyższenie limitów, uprawniających do korzystania z zamrożonych cen energii elektrycznej” – stwierdził Kamil Pastor.
Jednocześnie ocenił on, że GUS przy liczeniu inflacji nie wziął pod uwagę obniżki cen prądu o 12 proc. Według ekonomisty bowiem urząd potraktował to rozwiązanie jako transfer środków a nie obniżkę.
„Oczekujemy, że do końca roku inflacja będzie nadal spadać i na koniec 2023 r. będzie to ok. 7 proc.” – powiedział ekonomista PKO BP. (PAP)
Kamil Łuczkowski z PKO: wrzesień był piątym miesiącem z rzędu bez wzrostu cen, licząc miesiąc do miesiąca
„Zakładamy, że inflacja we wrześniu obniżyła się do 8,4 proc. w ujęciu rok do roku. Duży wpływ na ten wyraźny spadek, bo przecież w sierpniu inflacja wynosiła 10,1 proc., miała wysoka baza odniesienia sprzed roku. Wrzesień i październik 2022 r. to były miesiące z dużymi miesięcznymi wzrostami cen i dlatego uważamy, że także w październiku będzie to skutkowało dużym spadkiem inflacji. Sądzimy, że w ujęciu miesiąc do miesiąca ceny we wrześniu spadły przeciętnie o 0,1 proc. Tym samym wrzesień był piątym miesiącem z rzędu bez wzrostu cen, licząc miesiąc do miesiąca” – powiedział PAP ekonomista Banku Pekao Kamil Łuczkowski.
Jak wyjaśnił, na mocny spadek inflacji we wrześniu złożyło się wiele elementów, w tym kolejny spadek cen żywności o 0,3 proc., licząc miesiąc do miesiąca, a także zmiany cen regulowanych i administrowanych.
„Silnym bodźcem obniżającym inflację były paliwa, których ceny detaliczne obniżyły się o ok. 4,5 proc. miesiąc do miesiąca. Na inflację wpłynęły także zmiany ceny energii. GUS uwzględni podniesienie limitu zużycia energii, do którego można skorzystać z zamrożonej ceny, z 2 tys. kWh do 3 tys. kWh. Jednocześnie w danych o inflacji nie zostanie uwzględniony jednorazowy upust na rachunku na prąd w wysokości 125 zł jaki został wprowadzony rozporządzeniem ministra klimatu i środowiska. Ta obniżka jest jednorazowa, poza tym, aby z niej skorzystać, trzeba spełnić pewne warunki. Choć są one łatwe do spełnienia, to jednak GUS w swoich danych nie uwzględnia tego typu promocji warunkowych” – stwierdził ekonomista Banku Pekao.
Jednocześnie inne zmiany, które zostały wprowadzone we wrześniu, np. wprowadzenie darmowych leków dla seniorów oraz dla osób poniżej 18 roku życia, wpłynęły także na inflację bazową – uważa Kamil Łuczkowski.
„Zmiany dotyczące cen leków, obniżki cen kolejowych biletów miesięcznych oraz wspominana już wysoka baza odniesienia sprawiły, że inflacja bazowa we wrześniu spadła do 9 proc. z 10 proc. w sierpniu” – powiedział.
Dodał, że inflacja w kolejnych miesiącach będzie obniżać się dalej. „Sądzimy, że rok 2023 zakończymy z inflacją poniżej 7 proc.” – powiedział Łuczkowski. (PAP)
Autor: Marek Siudaj
nl/