Jens Stoltenberg: sojusznicy wzmacniają obronę powietrzną Ukrainy

2024-01-10 20:31 aktualizacja: 2024-01-11, 08:41
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, fot. PAP/AA/Abaca
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, fot. PAP/AA/Abaca
Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg oświadczył, że w miarę, jak Rosja intensyfikuje ataki na ukraińskie miasta i ludność cywilną, sojusznicy z NATO wzmacniają obronę powietrzną Ukrainy. "Będziemy nadal wspierać odważnych Ukraińców, którzy stawiają opór rosyjskiej wojnie agresywnej" - powiedział w środę po spotkaniu Rady NATO-Ukraina.

Rada NATO-Ukraina zebrała się w następstwie niedawnych fal ciężkich rosyjskich nalotów na ukraińską ludność cywilną i infrastrukturę. Jak podało NATO, sojusznicy zdecydowanie potępili eskalację rosyjskich nalotów na Ukrainę, a także użycie przez Rosję rakiet balistycznych pochodzących z Korei Północnej i dronów z Iranu.

"Sojusznicy dostarczyli już Ukrainie szeroki wachlarz systemów obrony powietrznej, a w środę potwierdzili swoje zaangażowanie w dalsze wzmacnianie obrony Ukrainy. Za pośrednictwem NATO kupują do 1000 rakiet obrony powietrznej Patriot, aby uzupełnić swoje zapasy w dalszym wzmacnianiu obrony powietrznej Ukrainy" - podał Sojusz.

Niemcy dostarczyły niedawno Ukrainie systemy obrony powietrznej Patriot i Skynex oraz dodatkowe rakiety dla obrony przeciwlotniczej IRIS-T, a Wielka Brytania wysyła na Ukrainę około 200 rakiet obrony powietrznej.

W środę członkowie Sojuszu jasno dali do zrozumienia, że będą w dalszym ciągu zapewniać Ukrainie znaczącą pomoc wojskową, gospodarczą i humanitarną, a wielu członków Sojuszu przedstawiło plany zapewnienia dalszych miliardów euro pomocy w 2024 r.

„NATO zdecydowanie potępia rosyjskie ataki rakietowe i dronów na ukraińską ludność cywilną, w tym z użyciem broni pochodzącej z Korei Północnej i Iranu. Już drugi rok z rzędu Putin próbuje wyniszczyć Ukrainę masowymi uderzeniami, ale mu się to nie udaje. Rosyjska kampania okrucieństwa tylko wzmacnia determinację Ukrainy. W miarę jak Moskwa intensyfikuje ataki na ukraińskie miasta i ludność cywilną, sojusznicy z NATO wzmacniają obronę powietrzną Ukrainy. Będziemy nadal wspierać odważnych Ukraińców, którzy stawiają opór rosyjskiej wojnie agresywnej” - powiedział sekretarz generalny Stoltenberg.

Środowe spotkanie odbyło się na szczeblu ambasadorów i zostało zwołane na wniosek Ukrainy. Stoltenberg przewodniczył Radzie. Ambasadorowie NATO i zaproszona Szwecja zostali zapoznani w drodze wideokonferencji z generałem porucznikiem Mykołą Oleszczukiem, dowódcą ukraińskich sił powietrznych i wiceministrem spraw wewnętrznych Ołeksiem Siergiejewem.

Rada NATO-Ukraina powstała podczas Szczytu Sojuszu w lipcu 2023 roku i służy jako forum wspólnych konsultacji, podejmowania decyzji i działań pomiędzy NATO a Ukrainą.

 

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

sma/