O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

"Jeśli stanie się faktem, Ukraina proponuje, aby został przedłużony". Zełenski o rozejmie wielkanocnym

Jeśli rozejm wielkanocny stanie się faktem, Ukraina proponuje, by trwał nie tylko do niedzieli, lecz został przedłużony - napisał na platformie X prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po ogłoszeniu przez Rosję rozejmu z okazji Wielkanocy, który ma obowiązywać przez 30 godzin od sobotniego popołudnia.

Wołodymyr Zełenski, Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/TERESA SUAREZ/MAXIM SHIPENKOV
Wołodymyr Zełenski, Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/TERESA SUAREZ/MAXIM SHIPENKOV

"Jeśli Rosja jest teraz nagle gotowa naprawdę zaangażować się w całkowitą i bezwarunkową ciszę (na froncie - PAP), Ukraina odpowie tym samym" - napisał Zełenski. Dodał, że każde działanie Rosji spotka się z symetryczną odpowiedzią.

 

"Jeśli rozejm wielkanocny stanie się faktem, Ukraina proponuje, aby trwał nie tylko do niedzieli, ale by został przedłużony" - podkreślił.

Jednocześnie zwrócił uwagę, że mimo ogłoszenia rozejmu Rosja kontynuuje działania ofensywne na wielu odcinkach frontu, a jej artyleria kontynuuje ostrzał ukraińskich pozycji. "Nie ma wiarygodności w słowach z Moskwy" - skwitował prezydent Ukrainy.

Więcej

Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/VYACHESLAV PROKOFYEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL
Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/VYACHESLAV PROKOFYEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL

Putin ogłosił rozejm wielkanocny w wojnie z Ukrainą. Ukraina mówi o kolejnym rosyjskim ataku

Ponadto Zełenski zauważył, że od propozycji 30-dniowego zawieszenia broni, które zostało zaproponowane przez Stany Zjednoczone i poparte przez Ukrainę, minęło już 39 dni, a Rosja wciąż nie udzieliła odpowiedzi. Ukraiński prezydent ocenił, że "30 godzin wystarcza, aby zrobić szum medialny, ale nie (wystarcza) do budowy zaufania". "Szansę na pokój mogłoby dać 30 dni (zawieszenia walk - PAP)" - napisał.

Zełenski zapowiedział, że w sobotę wieczorem spodziewa się raportów od naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy generała Ołeksandra Syrskiego o sytuacji na froncie.

Putin ogłosił rozejm wielkanocny. Ataki nie ustają

Z około godzinnym wyprzedzeniem Putin ogłosił w sobotę rozejm wielkanocny w wojnie z Ukrainą, który według jego słów ma obowiązywać przez 30 godzin - od godz. 17 czasu polskiego do godz. 23 z niedzieli na poniedziałek. Krótko po wskazanej godzinie rozpoczęcia rozejmu szef ukraińskiego rządowego Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji Andrij Kowałenko poinformował, że siły rosyjskie kontynuują ataki na ukraińskie pozycje.(PAP)

awm/ akl/ ał/

Zobacz także

  • Jarosław Hrycak. Fot. PAP/Radek Pietruszka
    Jarosław Hrycak. Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Historyk Jarosław Hrycak w Sestry.eu: pojednanie polsko-ukraińskie jest porównywalne z francusko-niemieckim

  • Wołodymyr Zełenski Fot. PAP/EPA/REMKO DE WAAL
    Wołodymyr Zełenski Fot. PAP/EPA/REMKO DE WAAL

    Zełenski chce szerszych konsultacji z europejskimi sojusznikami po rozmowach z USA

  • Władimir Putin Fot. PAP/EPA/ALEXANDER KAZAKOV/SPUTNIK/KREMLIN / POOL
    Władimir Putin Fot. PAP/EPA/ALEXANDER KAZAKOV/SPUTNIK/KREMLIN / POOL

    Doradca Putina: propozycje Europy i Ukrainy nie zwiększają szans na pokój

  • Wołodymyr Zełenski Fot. PAP/Leszek Szymański
    Wołodymyr Zełenski Fot. PAP/Leszek Szymański
    Specjalnie dla PAP

    Zełenski: gdybyśmy byli nieostrożni, moglibyśmy doprowadzić do zrujnowania sojuszu z Polską

Serwisy ogólnodostępne PAP