Julie Mehretu pokazała w Paryżu swoją wizję 20. modelu z serii BMW Art Cars [GALERIA]

2024-05-22 14:06 aktualizacja: 2024-05-22, 14:28
W gmachu słynnego Centre Pompidou w Paryżu, nowojorska malarka Julie Mehretu pokazała publicznie artystyczną wizję samochodu wyścigowego BMW M Hybrid V8 BMW. Jest on 20. modelem z serii BMW Art Cars, które od 50 lat startują w słynnym 24-godzinnym wyścigu Le Manse. Przed Mehretu sportowe auta w dzieła sztuki przemienili m.in. Roy Lichtenstein i Andy Warhol.

Blisko pół wieku temu, francuski kierowca wyścigowy Hervé Poulain poprosił swojego przyjaciela Alexandra Caldera, żeby ten pomalował jego auto wyścigowe BMW 3.0 CSL, w którym miał wystartować w słynnym 24-godzinnym wytrzymałościowym wyścigu Le Manse. Tak powstał pierwszy BMW Art Car, w którym jego właściciel wyścigu nie wygrał, ale pokazał najszybsze dzieło sztuki, zbierając owacje od publiczności.

BMW Art Car

Od czasu pierwszego jeżdżącego dzieła Caldera, wielu znanych artystów na całym świecie zmieniało samochody wyścigowe oraz seryjne w dzieła BMW Art Car. Dość wymienić takie sławy jak: David Hockney, Jenny Holzer, Roy Lichtenstein, Robert Rauschenberg, Frank Stella czy Andy Warhol.

20. już odsłonę serii BMW Art. Cars, przygotowała i przedstawiła w Paryżu amerykańska artystka wizualna Julie Mehretu. Przekształciła wyścigowy model BMW M Hybrid V8 w performansową pracę. Mehretu wykorzystała kolorystykę i formy swojego monumentalnego obrazu „Everywhen” (2021-2023) jako punkt wyjścia do stworzenia tego wyjątkowego samochodu.

Jak mówiła podczas premiery, cały projekt BMW Art Car opiera się na inwencji, wyobraźni i przesuwaniu granic tego, co jest możliwe. „Nie myślę o tym samochodzie jako o czymś, co można wystawiać w muzeum. To jest malarstwo performatywne, które ścigać się będzie w Le Mans i dopiero po jego zakończeniu będzie gotowe, nabierając pełnego znaczenia” – powiedziała artystka.

Dodała, że jej BMW Art Car powstał w ścisłej współpracy z inżynierami i zespołami zajmującymi się sportami motorowymi, z którymi będzie miała okazję spotkać się w czerwcu na 92. edycji wyścigu 24 Le Mans. To ten legendarny wyścig od połowy lat 70-tych ubiegłego wieku stał się „sportowym Olimpem” dla BMW Art Cars, gdzie ścigały się dzieła stworzone przez światowego formatu artystów.

 Przed Mehretu sportowe auta w dzieła sztuki przemienili m.in. Roy Lichtenstein i Andy Warhol

W 1977 roku Roy Lichtenstein, a dwa lata później Andy Warhol, wykorzystali karoserie modeli BMW 3.0 CSL i BMW M1 jako malarskie płótna, na których starali się uchwycić istotę ruchu. „Chciałem stworzyć żywy obraz prędkości. Jeśli auto jest naprawdę szybkie, wszystkie kontury i kolory zacierają się” – mówił Andy Warhol podczas premiery swojego wyścigowego dzieła.

16 lat później, brytyjski malarz i fotografik David Hockney pokrył nadwozie BMW 850 CSi obrazami przedstawiającymi wnętrze samochodu, począwszy od silnika aż po ukochane psy artysty pokazane na tylnym siedzeniu. Z kolei Amerykanka Jenny Holzer, która w 1999 roku stworzyła swoją wizję modelu BMW V12 LMR, wykorzystała w nim wizualizację apelu „chroń mnie przed tym, czego pragnę” (protect me from what I want), która była tylko jedną z kilku prowokacyjnych myśli, tzw. „truizmów” umieszczonych na jeżdżącym dziele.

W 2017 roku 18. odsłonę BMW Art Cars, stworzyła chińska artystka multimedialna Cao Fei. Dzięki rzeczywistości rozszerzonej jej czarny karbonowy samochód wyścigowy stał się „centrum burzy kolorów” szalejącej nad pojazdem. W ten sposób Cao połączyła świat realny z cyfrowym.

Jak podkreślił Oliver Zipse, prezes zarządu BMW AG, podczas paryskiej premiery 20. modelu BMW Art Cars, cały ten projekt jest istotną częścią globalnego zaangażowania kierowanej przez niego firmy w kulturę. „Od niemal 50 lat współpracujemy z artystami fascynującymi się zarówno mobilnością i designem, jak i technologiami i motorsportem. Julie Mehretu stworzyła coś więcej niż tylko wyśmienity Art Car. Jej wizja dała nam impuls do tego, aby rozszerzyć zaangażowanie Art Cars w kulturę o pierwszy projekt społeczny, który ma na celu promowanie kreatywności młodych ludzi w Afryce” - wskazał.

Dodał, że współpraca BMW i Julie Mehretu obejmuje także wspólne zaangażowanie w serię warsztatów z młodymi twórcami, które w latach 2025 i 2026 odbędą się w różnych afrykańskich miastach, a ich zwieńczeniem będzie duża wystawa w Zeitz Museum of Contemporary Art Africa w Kapsztadzie.

Kolorowe okazy z kolekcji BMW Art Car bywają prezentowane w najbardziej prestiżowych przestrzeniach wystawowych na świecie

Choć Julie Mehretu podkreślała podczas paryskiej premiery, że jej artystyczny projekt BMW M Hybrid V8 BMW nie powstał z myślą o muzeach, to kolorowe okazy z kolekcji BMW Art Car bywają prezentowane w najbardziej prestiżowych przestrzeniach wystawowych na świecie, takich jak Luwr czy Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. W czerwcu 2021 roku, część kolekcji odwiedziła również Warszawę.

Unikatowa kolekcja BMW Art Cars, to tylko jeden z przykładów długiej listy projektów kulturalnych, w jakie BMW Group angażuje się na całym świecie. Najważniejsze obszary działań Bawarczyków to sztuka współczesna, jazz i muzyka klasyczna, a także architektura i design. W Polsce BMW Group od lat jest partnerem Festiwalu Ludwiga van Beethovena, organizuje koncerty BMW Jazz Club oraz ściśle współpracuje z Teatrem Wielkim – Operą Narodową. (PAP Life)

gn/