Kaczyński o akcji CBA: to kolejny akt zajadłej kampanii wymierzonej w czcigodnego o. Rydzyka

2024-12-07 17:29 aktualizacja: 2024-12-08, 11:53
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/Marcin Obara
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/Marcin Obara
Wejście agentów CBA do Fundacji Lux Veritatis to kolejny akt zajadłej kampanii wymierzonej w czcigodnego o. Tadeusza Rydzyka - napisał prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście do uczestników obchodów 33. rocznicy powstania Radia Maryja. W Polsce rośnie liczba przestępstw z nienawiści do chrześcijan - dodał.

W hali sportowo-widowiskowej Arena w Toruniu w sobotę odbywają się obchody 33. rocznicy powstania Radia Maryja, których główną częścią jest msza święta pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego. Obecni są m.in.: szefowa kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Paprocka, b. wicepremierzy (PiS) Mariusz Błaszczak i Jacek Sasin, a także b. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. W uroczystościach uczestniczy kilka tysięcy wiernych z całego kraju, a także przedstawiciele Polonii.

Swoje listy do uczestników obchodów skierowali m.in. prezydent Andrzej Duda oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński. Prezydent podkreślił, że Radio Maryja i Telewizja Trwam to media "niezwykle ważne dla naszych rodaków, dla naszej ojczyzny". "Pojawienia się pierwszych audycji Radia Maryja okazało się bardzo istotną cezurą w historii polskich środków przekazu" - ocenił Duda.

"Tegoroczne, 33. urodziny Radia Maryja obchodzimy w czasie szczególnym, w okresie wielkiej próby. Ledwie dwa dni temu agenci CBA weszli do siedziby Fundacji Lux Veritatis. To kolejny akt trwającej od dłuższego czasu wyjątkowo zajadłej kampanii wymierzonej w czcigodnego ojca Tadeusza Rydzyka oraz w dzieło toruńskiej wspólnoty. W te niegodne działania zostały wprzęgnięte niektóre instytucje państwowe oraz media głównego nurtu. Cel tej operacji jest jasny. Najlepiej oddają go słowa bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego, prymasa tysiąclecia: "jeżeli przyjdą zniszczyć ten naród zaczną od Kościoła, gdyż kościół jest siłą tego narodu"" - napisał Kaczyński w liście, który odczytał na uroczystościach b. wicepremier Błaszczak.

Napisał także o fali oszczerstw wobec św. Jana Pawła II. "Niedawno skończyła się gehenna ks. Michała Olszewskiego raz dwóch urzędniczek - pań Karoliny i Urszuli. Przez wiele miesięcy stosowano wobec nich areszt wydobywczy oraz tortury. Wzrasta w Polsce w obliczu obojętności, by nie powiedzieć przyzwolenia ze strony różnych władz, liczba przestępstw popełnianych z nienawiści wobec chrześcijan - fizycznych napaści, zakłócania mszy czy nabożeństw i dewastacji miejsc kultu" - napisał Kaczyński.

W czwartek CBA weszło do budynków Fundacji "Lux Veritatis" w Warszawie, Toruniu i Wrocławiu. Zabezpieczone zostały dokumenty do śledztwa ws. przekroczenia uprawnień przez b. ministra kultury. Chodzi o finansowanie Muzeum „Pamięć i Tożsamość” w Toruniu. Fundacja oświadczyła, że wydała żądane dokumenty dobrowolnie.

O wejściu agentów CBA do obiektów Fundacji rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych i szefa MSWiA Jacek Dobrzyński poinformował w czwartek. Jak podał, "czynności procesowe" realizowane były na polecenie Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie.

"Zabezpieczane są dokumenty do śledztwa dotyczącego przekroczenia uprawnień przez byłego ministra kultury" - napisał na platformie X Dobrzyński. Dopytany na briefingu podkreślił, że nikt nie został zatrzymany.

Zarząd Fundacji Lux Veritatis, w przesłanym PAP oświadczeniu, przekazał, że przeszukanie zostało zlecone przez prokuratora Prokuratury Okręgowej delegowanego do Prokuratury Rejonowej w Rzeszowie Barbarę Bandygę. Podkreślił, że stroną w sprawie jest Skarb Państwa, a nie Fundacja Lux Veritatis.

"Czynności prowadzone są w sprawie dotyczącej rzekomego przekroczenia uprawnień podczas sprawowania funkcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i są związane z finansowaniem ze środków publicznych utworzenia państwowej instytucji kultury pn. Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II w Toruniu" - oświadczył zarząd Fundacji.

"Fundacja dobrowolnie wydała żądane dokumenty i udostępniła dane zawarte na nośnikach elektronicznych" - podkreślono w oświadczeniu.

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r., w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycji przez 14 godzin na dobę mogli słuchać tylko mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy oraz okolicznych miejscowości.

Z czasem Radio Maryja wydłużyło nadawanie do 24 godzin, a jego zasięg objął całą Polskę i rozszerzał się na inne kraje. Od 1998 r. jest dostępne za pośrednictwem internetu na całym świecie. (PAP)

twi/ amac/ ep/