Kamala Harris przedstawiła swojego kandydata na wiceprezydenta

2024-08-07 06:54 aktualizacja: 2024-08-07, 09:49
Tim Walz i Kamala Harris Fot. PAP/EPA/DAVID MUSE
Tim Walz i Kamala Harris Fot. PAP/EPA/DAVID MUSE
Kamala Harris, którą delegaci na konwencję Partii Demokratycznej wybrali w poniedziałek oficjalnie jako kandydatkę tej partii na prezydenta, przedstawiła podczas wiecu w Filadelfiii gubernatora Minnesoty Tima Walza jako swego kandydata na wiceprezydenta.

Po rezygnacji prezydenta Joe Bidena z wyścigu do Białego Domu, ubiegająca się o najwyższy urząd w państwie Harris przy wtórze wiwatujących tłumów oświadczyła, że szukała „partnera będącego przywódcą, który pomoże zjednoczyć naród, będzie wojownikiem na rzecz klasy średniej i patriotą wierzącym w obietnicę Ameryki”.

"Znalazłam takiego lidera. (…) Jest takim człowiekiem, który sprawia, że ludzie czują się, jakby do czegoś przynależeli, a następnie inspiruje ich do wielkich marzeń. To jest właśnie wiceprezydent, na którego zasługuje Ameryka" - podkreśliła.

Zwracając się do przyjaznego, demokratycznego elektoratu Harris wskazała, że chociaż obydwoje pochodzą różnych zakątków wielkiego kraju, wyznawane przez nich wartości są jednakowe. Wymieniła osiągnięcia zawodowe Walza jako nauczyciela i trenera futbolu w liceum, nazywając go "takim nauczycielem i mentorem, o jakim każde dziecko w Ameryce marzy i na jakiego zasługuje”.

Oceniła też, że zestawienie Walza z senatorem JD Vance’em, wybranym przez republikanina Donalda Trumpa na kandydata na wiceprezydenta, jest "jak zestawienie pierwszej drużyny z rezerwową".

W swych wystąpieniach Filadelfii obydwoje kandydaci przedkładali jedność ponad podziałami. Przedstawiali siebie jako zespół, który może reprezentować wszystkich Amerykanów.

"Moja obietnica dla was jest taka: nasza kampania dotrze do każdego. Od stanów czerwonych (republikańskich) do niebieskich (demokratycznych). Od serca kraju po wybrzeża. W społecznościach wiejskich, miejskich, podmiejskich i plemiennych. Prowadzimy kampanię w imieniu wszystkich Amerykanów, a gdy zostaniemy wybrani, będziemy rządzić w imieniu wszystkich Amerykanów" – deklarowała Harris.

 

Pensylwania, obok Wisconsin i Michigan, należy do kluczowych stanów, których elektorat nie jest zdecydowany komu powierzyć stery kraju. Dlatego by je sobie zjednać kandydaci na prezydenta USA poświęcają tamtejszym społecznościom wiele uwagi.

W nawiązaniu do trwającej intensywnej kampanii wyborczej Walz mówił m.in.: "Mamy 91 dni. Boże, to łatwe. Będziemy spać, kiedy umrzemy".

Powiedział, że jest dumny z tego, że Harris wybrała go jako kandydata na wiceprezydenta. Zaatakował też Trumpa, twierdząc, że "widzi świat trochę inaczej niż my" i "nie ma pojęcia o służbie, jest zbyt zajęty służeniem sobie."

Walz podkreślił, że Vance dzieli "niebezpieczną i zacofaną agendę Trumpa". Dodał: "Ci ludzie są dziwni. Tak, naprawdę dziwni."

"Nie mogę się doczekać debaty z tym facetem. O ile będzie gotów opuścić kanapę i się pojawić” - powiedział Walz o kandydacie Trumpa na wiceprezydenta. Komplementował Harris podnosząc jej zalety. "Zmierzyła się z ludźmi drapieżnymi, z oszustami, z międzynarodowymi gangami, wystąpiła przeciw potężnym interesom korporacyjnym i nigdy nie wahała się sięgnąć ponad podziały, jeśli oznaczało to poprawę życia ludzi" – akcentował gubernator Minnesoty.

Rzecznik prasowy kampanii Trumpa powiedział natomiast, że „Walz ma obsesję na punkcie szerzenia niebezpiecznie liberalnego programu Kalifornii na cały kraj”.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

kno/