Kanada reaguje na wyniki wyborów w USA. Reaktywowano specjalny komitet

2024-11-11 21:46 aktualizacja: 2024-11-12, 09:20
Justin Trudeau. Fot. PAP/EPA/OLGA FEDROVA
Justin Trudeau. Fot. PAP/EPA/OLGA FEDROVA
Premier Kanady Justin Trudeau wznowił działanie rządowego komitetu ds. relacji między z USA, który działał za pierwszej prezydentury Donalda Trumpa. Pierwsze posiedzenie komitetu po reaktywacji dotyczyło zapowiedzianych przez Trumpa masowych deportacji imigrantów.

Kanada liczy się z tym, że część nielegalnych imigrantów w USA może próbować przedostać się przez granicę do Kanady.

Wicepremierka i ministerka finansów Chrystia Freeland, która przewodniczy komitetowi, powiedziała, że właśnie konsekwencje planów deportacji są jednym z dwóch najważniejszych problemów, którymi zajmuje się to ciało. Kontrola granicy jest kluczowa, a „Kanadyjczycy słusznie czują się zaniepokojeni” - powiedziała. Prowincja Quebec już zapowiedziała, że zwróci się do rządu federalnego o szybkie wzmocnienie ochrony granic.

Freeland dodała, że Kanada ma przygotowany plan działań, ale nie ujawniła szczegółów. Powiedziała, że do prac grupy celowo włączono ministrów imigracji i bezpieczeństwa publicznego. Pozostali członkowie to ministrowie m.in.: spraw zagranicznych, obrony, energii, rozwoju międzynarodowego i handlu międzynarodowego.

„Komitet Kanada-USA oznacza, że jesteśmy gotowi do podjęcia nowych wyzwań, które bez wątpienia amerykańska administracja postawi przed krajami na całym świecie” - powiedział Trudeau w piątek. Dodał, że nakładanie ceł na import z Kanady przyniesie szkody gospodarce amerykańskiej ze względu na silne powiązania gospodarek obu krajów.

Komitet powstał w 2017 r. podczas pierwszej prezydentury Trumpa i zawiesił działanie, gdy w Białym Domu zasiadał Joe Biden, ale w ciągu 24 godzin od pojawienia się wyników tegorocznych wyborów w USA Trudeau wznowił jego pracę – przypomniały media.

Agencja The Canadian Press informowała, że Freeland rozmawiała już w sobotę z przedstawicielami sektora naftowo-gazowego w Albercie, producentami stali, w tym tygodniu spotka się ze związkowcami, zaplanowane są też spotkania z producentami części samochodowych, szefami największych banków i funduszy emerytalnych.

The Canadian Press przypomniała, że podczas pierwszej prezydentury Trumpa wsparcie dla rządu było ponadpartyjne, z administracją Trumpa negocjowali m.in. politycy opozycyjnej partii konserwatywnej.

Wartość codziennej wymiany dóbr i usług między USA i Kanadą to prawie 3,6 mld CAD według danych za 2023 r. – podaje rząd w Ottawie. Dwóch na trzech Kanadyjczyków mieszka w odległości nie większej niż 100 km od granicy z USA.

Z Toronto Anna Lach (PAP)

lach/ akl/ pap/