Kancelaria Sejmu chce zwrotu pieniędzy od Kamińskiego i Wąsika [NOWE INFORMACJE]

2024-02-02 13:25 aktualizacja: 2024-02-02, 20:07
Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński Fot. PAP/Marcin Obara
Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński Fot. PAP/Marcin Obara
Kancelaria Sejmu chce by Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik oddali część pieniędzy otrzymanych na prowadzenie biur poselskich - podał "Super Express".

"Super Express" poinformował, że Kancelaria Sejmu chce by Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik oddali część pieniędzy otrzymanych na prowadzenie biur poselskich.

W "SE" przypomniano, że "marszałek Szymon Hołownia wygasił mandaty Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika". "Kancelaria Sejmu oczekuje teraz, że politycy PiS wypełnią rozliczeniowe obowiązki. Chodzi o zwrot sprzętu elektronicznego, np. tabletu, elementów wyposażenia biur poselskich, ale też zwrot pieniędzy" - czytamy w "SE".

"SE" zacytował pismo Kancelarii Sejmu, w którym poinformowano, że "Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nie otrzymali w styczniu br. żadnych środków na prowadzenie biur. Z kolei środki przekazane pod koniec grudnia, po nieskuteczności odwołań, przestały być ryczałtem, a środkami finansowymi podlegającymi zwrotowi".

"Zwrot ryczałtu? Mam umowy na wynajem biur i umowy o pracę, mam więc oddać pieniądze, które już zapłaciłem? Nie mam żadnej korespondencji od marszałka Sejmu w tym zakresie" – powiedział "SE" Wąsik.

"Wąsik wytyka też niekonsekwencję Kancelarii Sejmu, bo ta wypłaciła mu poselską dietę za styczeń" - podaje gazeta. 

Komunikat CIS

W sytuacji zakończenia wykonywania mandatu w trakcie kadencji Sejmu, na posłach spoczywa obowiązek rozliczenia otrzymanych od Kancelarii Sejmu środków finansowych przeznaczonych na prowadzenie biura poselskiego - czytamy w komunikacie CIS ws. rozliczenia ryczałtu przekazanego M.Kamińskiemu i M.Wąsikowi.

W komunikacie Centrum Informacyjnego Sejmu ws. rozliczenia ryczałtu przekazanego Mariuszowi Kamińskiemu i Maciejowi Wąsikowi na funkcjonowanie biur poselskich podkreślono, że zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora "posłowie i senatorowie tworzą biura poselskie, senatorskie lub poselsko-senatorskie w celu obsługi swojej działalności w terenie".

"Obowiązek ten wypełnili także posłowie na Sejm X kadencji Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, tworząc swoje biura poselskie odpowiednio w Warszawie i w Płońsku" - czytamy.

CIS zwróciło uwagę, że "obowiązkowi utworzenia biura towarzyszy uprawnienie do otrzymania ryczałtu na pokrycie kosztów na funkcjonowanie biura". "Zgodnie z przepisami wewnętrznymi ryczałt jest przekazywany posłom z góry, do 5. dnia miesiąca. W przypadku ryczałtu na styczeń 2024 r. przelewy zostały zrealizowane pod koniec grudnia 2023 r." - zaznaczono w komunikacie.

Jak dodano, w sytuacji zakończenia wykonywania mandatu poselskiego w trakcie kadencji Sejmu, na posłach spoczywa obowiązek rozliczenia otrzymanych od Kancelarii Sejmu środków finansowych przeznaczonych na prowadzenie biura poselskiego. "Posłowie mają na to 30 dni od wygaśnięcia mandatu poselskiego" - podkreśla CIS.

"W związku z upływem tego terminu Kancelaria Sejmu skierowała do obu byłych posłów na Sejm X kadencji korespondencję przypominającą o konieczności dokonania rozliczenia" - czytamy w komunikacie.

"Kancelaria Sejmu podkreśla, że wbrew doniesieniom medialnym, środki przeznaczone na wynagrodzenia pracowników biur poselskich, nie będą podlegać zwrotowi. W przypadku obu byłych posłów obowiązek rozliczenia dotyczy środków niewydatkowanych, bądź też wydatkowanych na cele niezwiązane z funkcjonowaniem biura poselskiego" - zaznacza CIS.

Rzeczniczka marszałka Sejmu Szymona Hołowni Katarzyna Karpa-Świderek powiedziała PAP, że Kancelaria Sejmu nie podejmuje żadnych decyzji w trybie nadzwyczajnym. Jak podkreśliła, "to jest po prostu realizacja ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora". Przypomniała, że według tej ustawy, z jednej strony posłowie i senatorowie mają obowiązek tworzenia biur poselskich, a Kancelaria Sejmu to finansuje.

"A z drugiej strony - nie finansuje tworzenia czy funkcjonowania takich biur posłom i senatorom, którzy nie są już posłami i senatorami, bo ich mandat wygasł" - zaznaczyła.

"Ponieważ mandat pana Wąsika i pana Kamińskiego wygasł, w momencie kiedy zostali skazani prawomocnym wyrokiem, a pieniądze ryczałtem zostały wypłacone z góry na koniec grudnia za styczeń, to te pieniądze powinni w ciągu 30 dni zwrócić. Ten termin już upłynął, więc będziemy prosili o zwrot. Natomiast nie chcemy oczywiście, żeby było tak, że jeżeli te pieniądze zostały wypłacone pracownikom biur poselskich, żeby ci pracownicy te pieniądze zwracali. Uważamy, że ta sytuacja nie powinna odbić się na pracownikach biur poselskich" - powiedziała Karpa-Świderek.

20 grudnia 2023 r. Kamiński i Wąsik zostali skazani prawomocnie na dwa lata więzienia za przekroczenie uprawnień w tzw. aferze gruntowej z 2007 r. Dzień później marszałek Sejmu wydał postanowienia o wygaśnięciu ich mandatów poselskich. Kamiński i Wąsik zostali 9 stycznia zatrzymani, gdy przebywali w Pałacu Prezydenckim na zaproszenie prezydenta Dudy i trafili do zakładów karnych. Prezydent utrzymywał, że obaj politycy zostali przez niego skutecznie ułaskawieni już w 2015 roku, gdy w ich sprawie zapadł wyrok w I instancji. Wąsik i Kamiński opuścili więzienie 23 stycznia po tym, gdy ponownie ułaskawił ich prezydent; obaj politycy twierdzą, że wciąż są posłami; tego samego zdania jest także PiS. (PAP)
 

mar/