Kanclerz poinformował, że Niemcy dostarczyły niedawno Ukrainie nowy pakiet wsparcia wojskowego o wartości ponad 600 mln euro. Znalazły się w nim m. in. system obrony powietrznej IRIS-T SLM, transportery opancerzone, czołgi, samobieżne haubicoarmaty, amunicja artyleryjska i drony.
„Do końca roku dostarczymy również Ukrainie kolejny pakiet wsparcia wojskowego o wartości około 1,4 mld euro przy wsparciu naszych partnerów - Belgii, Danii i Norwegii” - powiedział Scholz. Dostawy te będą obejmować kolejne systemy obrony powietrznej „Iris-T” i „Skynex”, czołg przeciwlotniczy „Gepard”, haubice kołowe, a także czołgi, pojazdy opancerzone, drony bojowe, radary i amunicję artyleryjską. „Niemcy nadal stoją zdecydowanie po stronie Ukrainy” - zaznaczył Scholz.
Kanclerz opowiedział się też w piątek za zwołaniem kolejnej konferencji pokojowej dla Ukrainy. Przekazał, że zarówno on jak i prezydent Ukrainy są zgodni, że w rozmowach pokojowych powinna uczestniczyć również Rosja. Celem konferencji – jak powiedział Scholz – byłby „sprawiedliwy i trwały pokój dla Ukrainy”.
Zdaniem kanclerza „jasne jest, że pokój można tylko w oparciu o prawo międzynarodowe, co będzie wymagało ogromnego wysiłku”. Scholz zaznaczył, że „pokój podyktowany przez Rosję” nie może zostać zaakceptowany.
Prezydent Zełenski podziękował w Berlinie Scholzowi za wsparcie dla Ukrainy, a w szczególności za dostarczone systemy obrony powietrznej, które – jak podkreślił - pomogły ocalić tysiące istnień ludzkich przed rosyjskim terrorem.
„Niemcy pomogły naszemu krajowi bardziej niż inni w zakresie obrony powietrznej. To jest fakt. I to uratowało tysiące ukraińskich istnień i daje naszym miastom i wsiom ochronę przed rosyjskim terrorem” – powiedział Zełenski. Prezydent Ukrainy poprosił o utrzymanie wsparcia dla Ukrainy na poziomie wymaganym do kontynuowania walki z Rosją. „Celem musi być osiągnięcie sprawiedliwego pokoju” – stwierdził.
Piątkowe spotkanie z kanclerzem Scholzem jest drugą wizytą ukraińskiego prezydenta w Niemczech w ciągu ostatnich pięciu tygodni i trzecie osobiste spotkanie ze Scholzem w tym okresie.
Początkowo planowano, że Zełenski przybędzie do Niemiec na zaplanowane na sobotę spotkanie Grupy Ramstein na szczeblu przywódców, ale zostało ono przełożone, gdy z powodu huraganu Milton przyjazd odwołał prezydent USA Joe Biden.
W czwartek Zełenski odbył rozmowy w Londynie, Paryżu i Rzymie.
Z Monachium Iwona Weidmann
grg/