Szumny zorganizował w poniedziałek na rzeszowskim rynku konferencję prasową. Jak wyjaśnił, powodem jej zorganizowania właśnie w tym dniu jest świeża decyzja ministerstwa zdrowia dla samorządu woj. podkarpackiego dotycząca pozytywnej Oceny Celowości Inwestycji (OCI) dla Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej (PCMD). Jak zaznaczył, jest to największe przedsięwzięcie w ochronie zdrowia na Podkarpaciu planowane przez samorząd województwa.
Jak podał w poniedziałek w komunikacie rzecznik marszałka woj. podkarpackiego Tomasz Leyko, PCMD będzie stanowić główny ośrodek diagnozy, terapii i leczenia specjalistycznego dla 400 tys. dzieci i młodzieży. Ma dostosować warunki dla pediatrii do obowiązujących standardów, uzupełnić deficyty, odpowiedzieć na potrzeby dzieci i ich rodziców oraz trendy medyczne, szczególnie w ambulatoryjnym lecznictwie specjalistycznym, jednego dnia i opieki koordynowanej. Postępowanie przetargowe na prace budowlane będzie ogłoszone do końca bieżącego kwartału. Wartość inwestycji to 630 mln zł, co czyni ją dotychczas największą w podkarpackiej ochronie zdrowia.
Zdaniem Szumnego rola prezydenta miasta przy tej inwestycji jest ogromna; zadeklarował, że - jeśli zostanie prezydentem - będzie ściśle współpracował z marszałkiem, z samorządem województwa m.in. przy technicznych sprawach, jak np. ułatwienia administracyjne. „Tam, gdzie od służb prezydenta zależą decyzje, gwarantuję i obiecuję, że będą wydawane najszybciej, jak się da” – zapewnił.
Odniósł się do planów budowy przy PCMD wielopoziomowego parkingu nadziemnego na 520 aut i wskazał, że on, jeśli zostanie wybrany, może włączyć się w tę inwestycję, budując na dachu nowoczesne lądowisko dla helikopterów. Zapowiedział także „jeszcze większe włączenie się w rozmowy z marszałkiem, z przyszłym zarządem i nowym sejmikiem” w sprawie Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego (PCLA) oraz większe włączenie się w związane z tą inwestycją kwestie finansowe.
„Kolejne inwestycje wspólne również są przed nami. To jest bardzo ważne żebyśmy współpracowali. Marzy mi się, abyśmy jako miasto weszli w spółkę lotniskową, ale nie symbolicznymi udziałami kwotą 2 mln zł, czyli 0,43 proc. udziałów, ale znacznie większymi. Bo port lotniczy Rzeszów-Jasionka to też jest forma promocji naszego miasta, okno na świat dla Rzeszowa, mimo, że lokalizacyjnie znajduje się poza granicami administracyjnymi miasta. A więc wejście w spółkę lotniskową na dobrych, partnerskich zasadach” - zaznaczył kandydat na prezydenta Rzeszowa.
Zapowiedział także włączenie się w Podkarpacką Kolej Aglomeracyjną i infrastrukturę towarzyszącą jak np. przystanki. Jak zapewniał, będzie „korzystał ze swoich kontaktów” w ministerstwach, aby załatwiać sprawy ważne dla Rzeszowa. Podkreślił, że liczy także bardzo na współpracę z wojewodą i parlamentarzystami.
Zadeklarował, że do środy ogłosi swoją Konstytucję dla Rzeszowa. Jak wyjaśnił, autorami jego programu wyborczego są właśnie mieszkańcy. I podkreślił, że jeśli będzie taka wola mieszkańców, żeby został prezydentem Rzeszowa, to wspólnie będą dynamicznie rozwijać miasto.
Szumny z PiS w pierwszej turze wyborów samorządowych dostał 23,24 proc. poparcia. Jego kontrkandydat, obecny włodarz miasta Konrad Fijołek, popierany przez Platformę Obywatelską, Polskę 2050, Nową Lewicę i partię Zieloni uzyskał 37,91 proc. głosów. Dlatego obaj zmierzą się w dogrywce o fotel prezydenta Rzeszowa.
W wyborach do 33-osobowego sejmiku województwa podkarpackiego zwyciężyło PiS z poparciem 51,96 proc. Przełożyło się to na 21 mandatów, co pozwoliło partii zachować władzę na Podkarpaciu. Koalicja Obywatelska uzyskała 6 mandatów, Trzecia Droga – 4 i Konfederacja - 2.(PAP)
autorka: Agnieszka Pipała
gn/