Kard. Ryś: Maryja jest najpiękniejszym obrazem Kościoła

2023-08-15 11:42 aktualizacja: 2023-08-15, 21:01
Metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś. Fot. PAP/Marian Zubrzycki
Metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś. Fot. PAP/Marian Zubrzycki
Maryja pokazuje uwielbienie Boga. Źródłem zaś uwielbienia Boga jest miłosierdzie. Maryja jest najpiękniejszym obrazem Kościoła - .powiedział we wtorek, podczas mszy św. w intencji Ojczyzny metropolita łódzki kardynał Grzegorz Ryś.

Obchody 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej i świąt Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny rozpoczęły się przed południem w Łodzi w archikatedrze mszą w intencji Ojczyzny. Metropolita łódzki powiedział w homilii, że 15 sierpnia przychodzimy do kościołów dla Matki Zbawiciela.

"Maryja jest najpiękniejszym obrazem Kościoła" - powiedział kardynał. "Przychodzimy też jako wspólnota narodowa, przychodzimy z naszym wojskiem, które dziś ma swoje święto, przychodzimy wspominając naszą przeszłość między innymi Bitwę Warszawską" - dodał.

Metropolita łódzki nawiązał do czytanego 15 sierpnia fragmentu Ewangelii, w którym Maria rozmawiając z św. Elżbietą "pokazuje swoje uwielbienie Boga". "Źródłem zaś uwielbienia Boga jest miłosierdzie. Wielbimy Boga za jego dary, bo Bóg jest miłosierny. Czy jest możliwa wierność każdej wspólnoty, od domowej, poprzez tę w zakładach pracy, wspólnotę związków zawodowych, wspólnotę państwa, bez miłosierdzia?" - pytał kard. Ryś. "Nie, bo wówczas, gdyby tak było, siedzielibyśmy dziś tutaj razem, ale obok siebie" - stwierdził.

Metropolita mówił też podczas świątecznej homilii o znaczeniu "małości" i szczególnej trosce o najsłabszych wiernych, ubogich, chorych, odrzuconych.

"Tu nie chodzi o to, że Bóg wybiera najuboższych, głodnych i w ten sposób odrzuca tych, którzy mają coś do zjedzenia, którzy mają władzę. Nie, Pan Bóg nie jest rewolucjonistą socjalnym. Pan Bóg wybiera +najmniejszych+, bo dopiero wówczas, kiedy to robi jest możliwe dobro wspólne" - powiedział kardynał Ryś.

Na Jasnej Górze rozpoczynają się główne uroczystości Wniebowzięcia NMP

Na Jasnej Górze rozpoczynają się we wtorek przed południem główne uroczystości święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Biorą w nich udział tysiące wiernych, wielu z nich to pielgrzymi, którzy w ostatnich dniach przybyli do Częstochowy w pieszych pielgrzymkach.

Centralnym punktem obchodów jest suma pontyfikalna, której przewodniczy metropolita częstochowski arcybiskup Wacław Depo. Całodniowe uroczystości zakończą się wieczorem modlitwą Apelu Jasnogórskiego z rozważaniami biskupa polowego Wojska Polskiego Wiesława Lechowicza. Po Apelu salwy armatnie na placu przed jasnogórskim Szczytem upamiętnią obchodzone 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego i rocznicę bitwy warszawskiej.

Uroczystość Wniebowzięcia NMP co roku w jasnogórskim sanktuarium gromadzi tłumy wiernych. Według danych służb prasowych Jasnej Góry, w tym roku na uroczystości przyszło ponad 40 tys. pątników; towarzyszyło im wiele osób, które z różnych względów nie zdecydowały się na pokonanie całej trasy pielgrzymki. Wędrówce do Częstochowy towarzyszyły intencje – m.in. o jedność i bezpieczeństwo w ojczyźnie, pokój na świecie, szczególnie w Ukrainie.

Obchodzone od V wieku święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny należy do najważniejszych świąt maryjnych i największych wydarzeń na Jasnej Górze. W polskiej tradycji nazywane jest też świętem Matki Bożej Zielnej. Tego dnia podczas nabożeństw święci się kwiaty i zioła, modląc się o błogosławieństwo dla pól i plonów.(PAP)

autorzy: Krzysztof Konopka, Hubert Bekrycht