Katolicka szkoła odmówiła przyjęcia córki Szymona Hołowni. Szefowa MEN: to niegodne

2024-09-04 13:54 aktualizacja: 2024-09-04, 18:52
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia w szkole w ramach lekcji obywatelskiej/zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/Piotr Nowak
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia w szkole w ramach lekcji obywatelskiej/zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/Piotr Nowak
Piętnowanie dziecka za poglądy jego rodziców jest niedopuszczalne - podkreśliła w środę ministra edukacji Barbara Nowacka, komentując sprawę nieprzyjęcia córki marszałka Sejmu Szymona Hołowni do szkoły katolickiej.

Szymon Hołownia poinformował w mediach społecznościowych, że jego córka nie dostała się do placówki niepublicznej o charakterze katolickim. "Jak nam wytłumaczono — ze względu na mnie" — napisał marszałek.

Ministra edukacji pytana w środę w Warszawie o tę kwestię przez dziennikarzy powiedziała, że "niedopuszczalne jest piętnowanie jakiegokolwiek dziecka za jakiekolwiek poglądy jego rodziców".

"To jest krzywdzenie dziecka i jestem tym bardziej zdumiona, że szkoła niepubliczna, ale przede wszystkim katolicka w ten sposób napiętnuje dziecko" - powiedziała Nowacka.

Zaznaczyła, że szkoły niepubliczne mają swoje autonomie i mogą przyjmować kogo chcą, jednak nie powinny sugerować się działalnością polityczną rodzica.

"Ale czy oni zrobili głęboki rachunek sumienia i zastanowili się w kogo uderzają? Jeżeli chcieli uderzyć w nielubianego polityka, jest tyle sposobów, doświadcza ich pan marszałek Hołownia codziennie, czemu postanowili uderzyć w dziecko? Uważam to po prostu za niegodne" - podkreśliła szefowa MEN.

Jak dodała, szkoły niepubliczne korzystają z publicznych pieniędzy. "Żałuję, że katolicka szkoła nie korzysta z nich w sposób dobry i wrażliwy" - powiedziała Nowacka.

Szkoły publiczne działają w oparciu o zasadę powszechnej dostępności i finansowane są w pełni ze środków publicznych. Szkoły niepubliczne mogą same ustalać kryteria rekrutacji.

Szkoły i placówki niepubliczne oraz publiczne prowadzone przez osoby fizyczne oraz osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego są finansowane w formie dotacji przekazywanej z budżetów jednostek samorządu terytorialnego.

Otrzymują dotację na każdego ucznia w wysokości równej kwocie przewidzianej na takiego ucznia w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostki samorządu terytorialnego.(PAP)

kkr/ dsr/ agz/ mar/