W piątek premier Donald Tusk poinformował, że Kierwiński będzie pełnomocnikiem rządu ds. odbudowy po powodzi. W poniedziałek po południu prezydent Andrzej Duda, który przebywa obecnie z wizytą w USA, poinformował, że postara się jak najszybciej powołać Kierwińskiego w skład rządu. "W czwartek po moim powrocie do Warszawy będzie to możliwe" - zapowiedział Duda.
Kierwiński w poniedziałek wieczorem w TVN24, mówiąc o zadaniach, które postawił przed nim szef rządu, wskazał, że "to będzie rola koordynacji, koordynacji wszystkich działań dotyczących procesu odbudowy". "Działania dotyczące odbudowy będą wymagały zaangażowania wielu resortów, mocy państwa, które jest teraz w różnych miejscach administracji publicznej, bo przecież będzie ministerstwo infrastruktury, ministerstwo finansów od strony zbudowania solidnego finansowania i ministerstwo dotyczące funduszy europejskich i ministerstwo zdrowia" - wyjaśnił.
Jak poinformował, jego rolą będzie przygotowanie planu odbudowy, czyli stworzenie priorytetów - co, kiedy, za jakie pieniądze i za pośrednictwem jakich instytucji państwa odbudowywać. "To będą wszelkie działania koordynujące ten proces. Siłą rzeczy będę rozliczany z tego, jak będzie ten proces przebiegał, więc będę też zależał od tego, jak pracują inne resorty i instytucje państwa, więc będę się starał być osobą, która ponagla ten proces" - zaznaczył.
"Na pewno będziemy współpracować, bo tutaj niezbędne będzie ministerstwo klimatu, w tym, aby budować nowe zbiorniki retencyjne i zastanowić się, które z obszarów dziś zalanych były wyłączone spod zabudowy" - wskazał Kierwiński.
Przekazał, że w pierwszej kolejności chciałby się skupić na uruchomieniu niezbędnej infrastruktury. "Są to kwestie zerwanych mostów, nieprzejezdnych dróg, stacji uzdatniania wody" - wyliczał.
Kierwiński został też zapytany o rozpoczętą w poniedziałek na terenach popowodziowych wojskową operację "Feniks". "Już rozmawiałem z wicepremierem i szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, będę miał stosownego oficera łącznikowego z wojska wydelegowanego, choć poproszę pewno o większą liczbę ekspertów delegowanych z wojska, aby te dwa procesy - realizowany przez wojsko i realizowany przez administrację rządową - były komplementarne i uzupełniające się" - poinformował.
Dodał, że będzie kilka projektów ustaw. "Ministrowie w aktualnym rządzie pracują nad pierwszą zmianą ustawy o walce z powodziami (...), to są zmiany, które mają przyspieszać proces wypłat odszkodowań, proces wsparcia, ale też zmiany dające swobodę ludziom, którzy będą chcieli się poświęcić odbudowie swoich domów, na przykład stosowne urlopy na ten czas" - przekazał Kierwiński. Dodał, że we wtorek ten projekt ma zostać przyjęty przez rząd i trafi on na posiedzenie Sejmu bardzo szybko.
Jak przekazał, w dalszym etapie kolejne przygotowywane zmiany "będą miały wspierać i uelastyczniać proces odbudowy - pewnie zmiany dotyczące prawa zamówień publicznych, sprawy dotyczące prawa budowlanego, aby ten proces odbudowy mógł przebiegać jak najszybciej, oczywiście z zachowaniem elementarnego systemu bezpieczeństwa, aby była właściwa kontrola nad środkami publicznymi".
"Każdy, kto w tej powodzi utracił swój dobytek, w zależności od tego oczywiście, jaka jest skala tego ubytku, otrzyma pomoc państwa" - zapewnił jednocześnie Kierwiński.
Marcin Kierwiński był posłem od 2011 r. W okresie od lutego do listopada 2015 był sekretarzem stanu w KPRM i szefem gabinetu politycznego premier Ewy Kopacz. Od 2020 r. jest sekretarzem generalnym Platformy Obywatelskiej. 13 grudnia 2023 r. prezydent Andrzej Duda powołał go na stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji. W maju tego roku Kierwiński złożył rezygnację z funkcji. W czerwcowych wyborach do PE zdobył mandat europosła. (PAP)
mja/ sdd/ mhr/ grg/