Kilka prokuratur zamkniętych do odwołania z powodu powodzi [LISTA]

2024-09-16 12:28 aktualizacja: 2024-09-16, 16:57
Rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak Fot. PAP/Mateusz Marek
Rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak Fot. PAP/Mateusz Marek
Prokuratura Krajowa poinformowała w poniedziałek o zamknięciu do odwołania prokuratur rejonowych w Nysie, Prudniku, Bystrzycy Kłodzkiej, Kłodzku oraz Lwówku Śląskim w związku z sytuacją powodziową. Prokuratorzy pracują w trybie dyżurowym.

Jak przekazano we wpisie na platformie X, w sprawach pilnych należy się kontaktować z sąsiednimi prokuraturami rejonowymi lub właściwymi prokuraturami okręgowymi.

W niedzielę Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało, że w związku z sytuacją powodziową w Sądach Rejonowych: w Prudniku, w Kłodzku i w Nysie odwołano wszystkie rozprawy i posiedzenia wyznaczone na poniedziałek, 16 września 2024 r.; rozprawy i posiedzenia odwołano również w Sądzie Rejonowym w Kamiennej Górze. "Prosimy nie jechać na miejsce i śledzić oficjalne komunikaty" - podał wówczas resort, dodając, że o kolejnych zmianach będzie informować na bieżąco.

Na południu i zachodzie Polski trwa powódź. Najbardziej dramatyczna sytuacja jest na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. W sobotę i niedzielę rano na miejscu ze sztabami kryzysowymi spotykał się tam szef rządu, na zalanych terenach byli również ministrowie spraw wewnętrznych, obrony narodowej, infrastruktury i klimatu.

Tama w Stroniu Śląskim w powiecie kłodzkim została przerwana. W Głuchołazach w powiecie nyskim napór wody zniszczył most tymczasowy. Do Stronia Śląskiego i Lądka Zdroju właściwie nie można dojechać. Pod wodą są ulice Kłodzka; głębokość wody w zalanych kwartałach w centrum miasta waha się od 50 cm do 1,5 metra. W wielu miejscach trwa ewakuacja ludności. Ze szpitala w Nysie, odciętego od miasta przez wodę, zostało ewakuowanych w niedzielę 33 pacjentów, w tym ciężarne kobiety i dzieci.

Premier Donald Tusk poinformował w niedzielę, że po konsultacji z odpowiednimi ministrami i służbami zlecił przygotowanie rozporządzenia Rady Ministrów o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej. W poniedziałek o godz. 9 rozpoczęło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Ministrów w tej sprawie. Rząd przygotowuje również pomoc finansową dla poszkodowanych. Premier zlecił ministrowi finansów przygotowanie środków na pomoc doraźną i usuwanie skutków powodzi. Wypłatę zasiłków koordynować będą wojewodowie, a wypłacać je będą gminy. (PAP)

nno/ sdd/ mar/