CBOS w sondażu pt. "Skąd się wzięli wyborcy głównych ugrupowań politycznych?", podkreśla, że na podstawie połączonych danych z dwóch badań – z czerwca i lipca – zestawiając deklaracje głosowania w ostatnich wyborach parlamentarnych z tymi, które dotyczą dzisiejszych preferencji partyjnych, ustalono „pochodzenie” zwolenników poszczególnych ugrupowań politycznych, które będą rywalizować w tegorocznych wyborach.
Według CBOS, w przypadku dwóch głównych ugrupowań - Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji obywatelskiej- dominują osoby, które oddały na nie głos w poprzednich wyborach.
"Trwałość preferencji u zwolenników PiS jest wyższa (87 proc.) niż w KO (77 proc.)" - zaznaczono.
Zgodnie z sondażem, pozostali zwolennicy tych ugrupowań to głównie osoby, które, ze względu na wiek lub z innych powodów, cztery lata temu nie głosowały (po 8 proc.). Dodatkowo Koalicja Obywatelska pozyskała jeszcze marginalną część wyborców Prawa i Sprawiedliwości (stanowią oni 3 proc. obecnych zwolenników KO) oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej (również 3 proc.).
W przypadku Lewicy, większość ich zwolenników (56 proc.) to wyborcy Sojuszu Lewicy Demokratycznej z poprzednich wyborów. Pozostali to ci, którzy wtedy nie głosowali (18 proc.) lub głosowali na KO (14 proc.). Niewielka liczba obecnych zwolenników Lewicy to byli wyborcy PiS (3 proc.).
Wśród badanych przez CBOS, którzy planują poprzeć Konfederację Wolność i Niepodległość, w nadchodzących wyborach, 35 proc. stanowią wyborcy tego grupowania z 2019 roku. Niemal taki sam odsetek 34 proc. rekrutuje się z grona osób wówczas – prawdopodobnie z racji wieku (Konfederacja ma relatywnie młody elektorat ) – niegłosujących. 7 proc. zwolenników Konfederacji to byli wyborcy Koalicji Obywatelskiej.
Koalicja Trzecia Droga jest na tym tle w zupełnie innej sytuacji, ponieważ w ostatnich wyborach startował tylko jeden z koalicjantów – Polskie Stronnictwo Ludowe (Polska 2050 Szymona Hołowni powstała dopiero w marcu 2021 roku) - podkreśla CBOS.
Z tego powodu „pochodzenie” zwolenników Trzeciej Drogi jest jeszcze bardziej zróżnicowane niż zwolenników Konfederacji - zaznaczono.
"Okazuje się, że ówcześni wyborcy Polskiego Stronnictwa Ludowego stanowią relatywnie niewielki odsetek (15 proc.) zwolenników Trzeciej Drogi, natomiast w największym stopniu opiera się ona na elektoracie Koalicji Obywatelskiej z października 2019 roku, który tworzy niemal dwie piąte (38 proc.) jej składu. Wyraźnie zaznacza się tu również obecność osób, które nie brały udziału w ostatnich wyborach (19 proc.) oraz – w mniejszej mierze – głosujących wówczas na Prawo i Sprawiedliwość (6 proc.)" - wynika z sondażu.
CBOS podkreśla w komentarzu, że elektoraty dwóch najsilniejszych ugrupowań politycznych, zwłaszcza Prawa i Sprawiedliwości, są w największym stopniu homogeniczne, jeśli chodzi o polityczne "pochodzenie".
Jak zaznaczono, Lewica wprawdzie może bazować na elektoracie z 2019 roku, ale w znacznym stopniu czerpie z grona osób wówczas niegłosujących, spośród których istotną część stanowią prawdopodobnie ludzie młodzi.
"W jeszcze większej mierze na niegłosujących cztery lata temu osobach (czyli młodych) opiera się dzisiejszy elektorat Konfederacji WiN. Zarówno Lewica, jak i Konfederacja czerpią ponadto spośród zwolenników najsilniejszych ugrupowań z wyborów 2019 roku. Około jednej siódmej potencjalnego elektoratu każdej z nich stanowią byli wyborcy Koalicji Obywatelskiej (w przypadku Lewicy) oraz Prawa i Sprawiedliwości (w przypadku Konfederacji)" - czytamy w komentarzu CBOS.
"W jeszcze innej sytuacji jest Trzecia Droga, która nie posiada jednolitej bazy z poprzednich wyborów, a jej skład jest najbardziej zróżnicowany. Największą jego część stanowią byli wyborcy Koalicji Obywatelskiej, a mniejszą – wyborcy wówczas niegłosujący oraz ci, którzy w ostatnich wyborach poparli Polskie Stronnictwo Ludowe" - podkreśla CBOS.
W komunikacie CBOS wykorzystano zagregowane dane z dwóch kolejnych badań: „Aktualne problemy i wydarzenia” (5–18 czerwca 2023 roku) oraz „Aktualne problemy i wydarzenia” (3–16 lipca 2023 roku) - (łączna liczba potencjalnych wyborców N=1064).
Oba badania przeprowadzono w ramach procedury mixed - mode na reprezentatywnych imiennych próbach pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanych z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: – wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), – wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI), – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, – samodzielne wypełnienie ankiety internetowej, do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS. We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. (PAP)
mar/