Rozmawialiśmy jak przyjaciele, co oczywiste, bo Polska i USA są partnerami i to się nie zmieni pod rządami nowej koalicji - dodał Kobosko.
"Rozmawialiśmy bardzo konkretnie o relacjach polsko-amerykańskich. Pan ambasador był bardzo zainteresowany pozycją nowej koalicji dotyczącą relacji Polski w ramach Unii Europejskiej, ale również naszym niemieckim sąsiadem i Ukrainą. W związku z silnym wsparciem i obecnością wojsk USA w regionie rozmawialiśmy również o bezpieczeństwie" – powiedział PAP po spotkaniu Michał Kobosko.
Jak podkreślił, współpraca z USA jest wielosektorowa i krytycznie ważna dla Polski. "USA intensywnie przyglądają się temu, jak wyglądają relacje między państwami wewnątrz UE. Pan ambasador jasno powiedział, że z amerykańskiego punktu widzenia, sytuacją do której należy zmierzać jest harmonijna współpraca wewnątrz UE, w tym aktywna postawa Polski wewnątrz Unii i unikanie tworzenia nowych konfliktów w relacjach wewnątrz unijnych. To dla Amerykanów bardzo ważne" – zaznaczył poseł. Jak dodał, zarówno marszałek Hołownia, jak i cały klub Polski 2050 podziela tę opinię.
"Oprócz tego, dyskutowaliśmy o kwestiach związanych z energetyką. Przed nami bardzo ważne decyzje dotyczące rozwoju polskiej energetyki jądrowej i pierwszej amerykańskiej inwestycji, która niebawem się rozpocznie. Dla całej Polski 2050, ale i dla pana marszałka zmiana polskiego +miksu+ energetycznego w stronę odnawialnych źródeł energii jest bardzo ważna i będziemy zmierzać w tym kierunku" – podkreślił Kobosko.
Jednocześnie nadmienił, że dla Polski 2050 oczywiste jest, że energetyka jądrowa – zarówno duże, starsze reaktory, jak i te mniejsze SMR – są ważnym elementem miksu energetycznego. Jak ocenił, Polska jest w tej sferze opóźniona. "Trzeba do tego podejść odpowiedzialnie. Będziemy rozwijać ten sektor, bo jesteśmy w sytuacji, w której grożą nam deficyty energii elektrycznej, źródeł prądu i ogrzewania. Dlatego rząd potraktuje to jako kwestię priorytetową" – zapowiedział Kobosko.
Poseł Polski 2050 przekazał, że wśród tematów rozmowy pojawiła się również współpraca parlamentarna między Polską a USA. "Pan ambasador poinformował, że wielu członków amerykańskiego Kongresu chciałoby spotkać się z panem marszałkiem, chcą odwiedzić Polskę. Pan Marszałek zapewnił, że zawsze będą oni mile widziani w polskim Sejmie. Współpraca parlamentarna między polskim Sejmem a Kongresem USA będzie bardzo aktywna" – zadeklarował Kobosko.
Poseł podkreślił, że rozmowa z ambasadorem USA była przekrojowa i przyjacielska. "Rozmawialiśmy jak przyjaciele, co oczywiste, bo Polska i USA są partnerami i to się nie zmieni pod rządami nowej koalicji" – zapewnił poseł. (PAP)
Autorka: Daria Al Shehabi
sma/