O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Komisja Europejska przeznaczy 1,3 mld euro na sztuczną inteligencję i cyberbezpieczeństwo

Komisja Europejska poinformowała, że w latach 2025-2027 przeznaczy 1,3 mld euro na wdrożenie w UE technologii krytycznych, jak systemy sztucznej inteligencji, w tym wykorzystywane w sektorze zdrowia, poprawę cyberodporności UE i wzmocnienie umiejętności cyfrowych obywateli.

AI (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/WU HAO
AI (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/WU HAO

KE przyjęła w piątek nowy program prac na rzecz cyfrowej Europy DIGITAL, w ramach którego zobowiązała się w ciągu najbliższych dwóch lat przekazać środki na rozwój i wdrożenie w UE „technologii o strategicznym znaczeniu dla przyszłości Europy”.

Mowa tu zwłaszcza o inwestycjach w systemy sztucznej inteligencji, w tym aplikacje generatywne jak czaty, które wykorzystywane będą w sektorze zdrowia czy opieki, aby usprawnić komunikację z pacjentami.

Fundusze zostaną także przeznaczone na inne inicjatywy w zakresie AI, w tym testowanie aplikacji wirtualnej rzeczywistości, wdrażanie ustawy o sztucznej inteligencji oraz budowę wspólnych baz danych. Unijne pieniądze pomogą również w budowie w UE fabryk sztucznej inteligencji, gdzie opracowywane będą oparte na tej technologii rozwiązania usprawniające prace przedsiębiorstw i instytucji publicznych.

Planowane fundusze pomogą również stworzyć sieci europejskich centrów innowacji cyfrowych (EDIH), które zapewnią unijnym firmom i instytucjom dostęp do technologii i wiedzy technologicznej, a także oferować będą usługi doradcze, szkolenia i naukę umiejętności w zakresie nowych technologii, w tym wykorzystania AI. 

Więcej

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

AI w polskim wojsku. Szef MON zabiera głos

Cyberbezpieczeństwo i Destination Earth

KE zapowiedziała także rozbudowę inicjatywy Destination Earth, która pracuje nad stworzeniem cyfrowego modelu Ziemi. Projekt ten ma pomóc UE m.in. w przewidywaniu klęsk żywiołowych i przygotowaniu się na wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi. Jak zapewnili unijni urzędnicy, dzięki dodatkowym pieniądzom możliwe będzie opracowanie bardziej wydajnego modelu oraz udostępnienie go większej liczbie badaczy.

Celem jest również wsparcie projektów w sektorze cyberbezpieczeństwa. Mowa tu m.in. o unijnej rezerwie bezpieczeństwa, czyli umowie między UE a firmami prywatnymi w sprawie błyskawicznego i skutecznego reagowania na incydenty związane z ryzykiem dla cyberbezpieczeństwa Unii, jak ataki hakerskie na szpitale czy uszkodzenia kabli podmorskich.

I w końcu środki pomogą w rozwijaniu umiejętności cyfrowych obywateli. Fundusze trafią m.in. do szkół i ośrodków szkoleniowych w UE, które przeznaczą je na zwiększanie umiejętności europejskich pracowników oraz przyciąganie talentów spoza Wspólnoty.

Co jeszcze ma promować projekt DIGITAL?

DIGITAL promować będzie również takie rozwiązania technologiczne, jak unijny portfel tożsamości cyfrowej, czyli aplikacja pozwalająca obywatelom na przechowywanie i zarządzanie ich dokumentami urzędowymi online oraz inne podobne "usługi zaufania". Aby przyspieszyć innowacje UE zapowiedziała stworzenie nowej Platformy Technologii Strategicznych dla Europy (STEP), która będzie m.in. przyznawać znak jakości (tzw. STEP Seal) najbardziej obiecującym projektom technologicznym, które dzięki temu będą miały większe szanse na uzyskanie dofinansowania zarówno ze środków publicznych, jak i prywatnych.

KE już w kwietniu ma opublikować pierwsze zaproszenia do składania ofert przetargowych do udziału w projekcie DIGITAL. Te otwarte będą dla przedsiębiorstw, instytucji administracji publicznej i innych podmiotów zarówno z UE, jak i krajów zrzeszonych w ramach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz krajów stowarzyszonych z DIGITAL.

DIGITAL to pierwszy program finansowania UE, który w całości koncentruje się na udostępnianiu technologii cyfrowych przedsiębiorstwom i obywatelom.

Z Brukseli Jowita Kiwnik Pargana (PAP)

jowi/ kar/ grg/

Zobacz także

  • Flagi UE. Fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK

    UE odpowiada na rozejm wielkanocny. "Musimy zobaczyć, że agresja naprawdę ustała"

  • Ferma drobiu. Fot. PAP/Wojciech Pacewicz (zdjęcie ilustracyjne)

    KE zaakceptowała polski plan walki z ptasią grypą

  • Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Fot. PAP/	Zbigniew Meissner

    Petro Poroszenko: ukraińskie władze zaczęły nadużywać stanu wojennego

  • Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. Fot. 	PAP/EPA/RONALD WITTEK

    KE: zaakceptowaliśmy zaproponowane przez Polskę środki ws. ptasiej grypy na Mazowszu i Wielkopolsce

Serwisy ogólnodostępne PAP