O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Komisja Europejska wysłała do Mjanmy 80 ton pomocy humanitarnej, w tym produkty dla dzieci

Komisja Europejska poinformowała, że uruchomiła specjalny humanitarny most powietrzny, aby dostarczyć pomoc do dotkniętej trzęsieniem ziemi Mjanmy (Birmy). Samolot z 80 tonami pomocy humanitarnej, w tym produktami higienicznymi, dziecięcymi i lekami, wyleciał tego dnia do Rangunu.

Pomoc humanitarna dla Birmy (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/ADI WEDA
Pomoc humanitarna dla Birmy (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/ADI WEDA

Ładunek objął m.in. zestawy ochronne dla dzieci, pakiety medyczne, namioty, środki sanitarne oraz zapasy wody.

Na miejscu środki te zostaną przekazane UNICEF-owi i innym partnerom UE, po czym przewiezione do miasta Mandalay, które zostało najbardziej zniszczone w wyniku piątkowego trzęsienia ziemi, i tam rozdane potrzebującym.

Jak poinformowała w środę na briefingu prasowym w Brukseli rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova, w najbliższych dniach w ramach unijnego mechanizmu ochrony ludności do Bangkoku i Kuala Lumpur wyjedzie również zespół 12 ekspertów ze Szwecji, Finlandii, Holandii, Słowenii, Luksemburga oraz nienależącej do UE Norwegii. Zadaniem ekspertów będzie nadzorowanie, czy pomoc państw członkowskich dociera do potrzebujących. Unijne Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego już wysłało oficera łącznikowego do Bangkoku, aby zapewnić koordynację z partnerami w terenie.

Więcej

Paczki Caritas Fot. PAP/Krzysztof Świderski

Organizacje charytatywne rozpoczęły zbiórki dla ofiar trzęsienia ziemi w Mjanmie

Hrnczirzova przypomniała, że tuż po katastrofie UE uruchomiła usługę satelitarną Copernicus, by ułatwić władzom Mjanmy ocenę skutków trzęsienia ziemi, oraz przeznaczyła 2,5 mln euro na pomoc humanitarną dla tego kraju. W środę pulę środków pomocowych zwiększono o pół miliona euro, o które zaapelowała Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC).

Komisja wezwała o wstrzymanie walk w borykającym się z wojną domową kraju. Od puczu w 2021 r. władzę w Mjanmie sprawuje wojskowa junta, która walczy z prodemokratycznymi rebeliantami. „Wzywamy wszystkie strony konfliktu w Mjanmie do natychmiastowego wstrzymania ognia. Ochrona ludności cywilnej i pracowników organizacji pomocowych ma kluczowe znaczenie, podobnie jak zapewnienie niezakłóconego dostępu do pomocy ratującej życie” – przekazała w oświadczeniu komisarka UE ds. zarządzania kryzysowego Hadja Lahbib.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,7 uderzyło w Mjanmę w piątek i było odczuwalne w kilku innych krajach regionu. W środę bilans ofiar śmiertelnych katastrofy w Mjanmie, na której terytorium znajdowało się epicentrum wstrząsów, wzrósł z 2719 do 2886, spod gruzów nadal wydobywani są żywi ludzie. Obrażeń doznało ponad 4,6 tys. osób, a ponad 370 jest uznawanych za zaginione.

Z Brukseli Jowita Kiwnik Pargana (PAP)

jowi/ akl/ grg/

Zobacz także

  • Palestyńska flaga pośród zniszczonych budynków w Strefie Gazy. Fot. PAP/EPAMOHAMMED SABER

    Francja, W. Brytania i Niemcy wzywają Izrael, by wpuścił pomoc do Strefy Gazy

  • Strefa Gazy po ataku Izraela. Fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD

    ONZ: kryzys humanitarny w Strefie Gazy najgorszy od wybuchu wojny [WIDEO]

  • Mieszkańcy Malawi niosą 50-kilogramowe worki kukurydzy, miesięczne racje żywnościowe przypadające na jedną rodzinę Fot. PAP/EPA/JON HRUSA

    ONZ ostrzega. Amerykańskie cięcia w finansowaniu żywności mogą być "wyrokiem śmierci" dla milionów ludzi

  • Zniszczenia po trzęsieniu ziemi w Mandalaj w Mjanmie, fot. PAP/EPA/NYEIN CHAN NAING

    Liczba ofiar trzęsienia ziemi w Mjanmie przekroczyła 3 tys. osób

Serwisy ogólnodostępne PAP