O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Komisja Europejska zatwierdziła 865 mln euro rekompensaty dla Poczty Polskiej 

Komisja Europejska zatwierdziła, na podstawie unijnych przepisów dotyczących pomocy państwa, plany Polski przekazania rekompensaty Poczcie Polskiej za jej obowiązek świadczenia powszechnych usług pocztowych w latach 2021–2025. Chodzi o 865 mln euro.

Urząd Pocztowy. Fot. PAP/Albert Zawada
Urząd Pocztowy. Fot. PAP/Albert Zawada

Więcej

Gotówka Fot. PAP/Darek Delmanowicz

NBP zapewnia: banki i poczty na terenach powodziowych są na bieżąco zaopatrywane w gotówkę

W 2015 r. Poczcie Polskiej powierzono świadczenie powszechnych usług pocztowych w latach 2015–2025. W grudniu 2022 r. Polska poinformowała KE o swoich planach przekazania spółce rekompensaty w wysokości około 865 mln euro za lata 2021–2025.

Tak zwana usługa powszechna obejmuje w szczególności dostarczanie w urzędach pocztowych i skrzynkach pocztowych co najmniej pięć dni w tygodniu przesyłek pocztowych o wadze do dwóch kilogramów, paczek pocztowych o wadze do 20 kilogramów, listów poleconych i przesyłek dla osób niewidomych i niedowidzących.

"Obowiązek świadczenia usługi powszechnej ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia doręczania listów i paczek w całej UE. Dzisiejsza decyzja potwierdza, że Polska planuje zrekompensować Poczcie Polskiej świadczenie powszechnych usług pocztowych w całym kraju z korzyścią dla obywateli i zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa" - powiedziała wiceprzewodnicząca KE ds. konkurencyjności Margrethe Vestager.

KE uznała, że pomoc państwa dla Poczty Polskiej "oparto na solidnej i zachowawczej metodyce, co gwarantuje, że nie przekroczy ona kosztu netto usługi publicznej powierzonej Poczcie Polskiej".

Zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa przedsiębiorstwa może otrzymać rekompensatę za dodatkowe koszty świadczenia usługi publicznej pod pewnymi warunkami. W ten sposób minimalizuje się zakłócenia konkurencji.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ akl/ ktl/gn/

Zobacz także

  • Flagi UE. Fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK

    UE odpowiada na rozejm wielkanocny. "Musimy zobaczyć, że agresja naprawdę ustała"

  • Ferma drobiu. Fot. PAP/Wojciech Pacewicz (zdjęcie ilustracyjne)

    KE zaakceptowała polski plan walki z ptasią grypą

  • Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Fot. PAP/	Zbigniew Meissner

    Petro Poroszenko: ukraińskie władze zaczęły nadużywać stanu wojennego

  • Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. Fot. 	PAP/EPA/RONALD WITTEK

    KE: zaakceptowaliśmy zaproponowane przez Polskę środki ws. ptasiej grypy na Mazowszu i Wielkopolsce

Serwisy ogólnodostępne PAP