Komisja Wenecka znów w Polsce. Wyda opinię ws. rozdzielenia funkcji ministra sprawiedliwości i PG

2024-09-11 12:30 aktualizacja: 2024-09-11, 15:28
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar, fot. PAP/Rafał Guz
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar, fot. PAP/Rafał Guz
Komisja Wenecka, która w tym tygodniu odwiedza Polskę, spotka się z instytucjami, które są odpowiedzialne za funkcjonowanie prokuratury, by wydać opinię na temat rozdzielenie urzędu ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego - zapowiedział w środę szef MS Adam Bodnar.

Bodnar w Polsat News był pytany o wizytę Komisji Weneckiej w naszym kraju.

"Komisja Wenecka w tym tygodniu przyjeżdża, żeby spotkać się z różnymi osobami, instytucjami, które są odpowiedzialne za funkcjonowanie prokuratury. Przedmiotem opinii będzie rozdzielenie urzędu ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego" - wskazał minister. Przypomniał jednocześnie, że Komisja Wenecka była w Polsce w 2016 r., kiedy łączono te dwa urzędy.

"Później pewnie będzie wizyta (Komisji -PAP) w związku z ustawą dotyczącą statusu sędziów i uporządkowania sytuacji w tym względzie" - dodał minister.

Media informowały, że Komisja Wenecka przyjedzie w środę do Polski; do piątku jej członkowie będą rozmawiać w Warszawie z przedstawicielami władz, organizacji pozarządowych i prawniczych.

Projekt nowelizacji m.in. ustawy Prawo o prokuraturze, rozdzielający stanowiska Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, od końca lipca jest dostępny na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Resort sprawiedliwości, który przygotował zmianę przepisów, zapewnia, że zawarto w nich "szereg mechanizmów chroniących prokuraturę od ingerencji ze strony władzy wykonawczej i wspierających zapewnienie jej podmiotowości, apolityczności i autonomii".

Prokuratora Generalnego, w myśl proponowanych przez MS przepisów, powoła bezwzględną większością głosów Sejm, za zgodą Senatu. Kandydatów na stanowisko Prokuratora Generalnego będzie mogło zgłosić co najmniej 35 posłów lub co najmniej 15 senatorów, Krajowa Rada Prokuratury, Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz organizacje pozarządowe, których zadania statutowe obejmują ochronę demokratycznego państwa prawnego, praworządności i praw człowieka.

Ponadto przywrócona ma zostać Krajowa Rada Prokuratury. Kandydatury na Prokuratura Generalnego będą zgłaszane marszałkowi Sejmu, który będzie miał za zadanie zorganizować publiczne wysłuchanie kandydatów na Prokuratora Generalnego, obejmujące ich wystąpienie i możliwość zadawania pytań.

Kadencja Prokuratora Generalnego ma trwać sześć lat, bez możliwości jej ponowienia. Po wejściu w życie ustawy ma ustać pełnienie funkcji obecnych zastępców Prokuratora Generalnego, który będzie mógł powoływać i odwoływać nowych zastępców.

W czasach II RP oraz w latach 1990–2010 i ponownie od 2016 r. funkcję Prokuratora Generalnego pełnił z urzędu minister sprawiedliwości, którym od 2015 r. do 2023 r. był Zbigniew Ziobro. Jedynym szefem prokuratury oddzielonym od ministra był Andrzej Seremet, którego kadencja rozpoczęła się w 2010 r. i upłynęła z końcem marca 2016 r. Według regulacji obowiązujących przed ponownym połączeniem funkcji ministra i PG - Prokuratora Generalnego powoływał prezydent spośród kandydatów zgłoszonych przez Krajową Radę Sądownictwa i ówczesną Krajową Radę Prokuratury.

rbk/itm/sma/