Koncert 22 czerwca zakończy sezon artystyczny orkiestry Sinfonia Iuventus

2024-06-12 15:37 aktualizacja: 2024-06-12, 15:41
Muzycy polskiej orkiestry Sinfonia Iuventus, fot. PAP/Radek Pietruszka
Muzycy polskiej orkiestry Sinfonia Iuventus, fot. PAP/Radek Pietruszka
22 czerwca w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się koncert orkiestry Sinfonia Iuventus, kończący sezon artystyczny. W programie zabrzmią utwory Dvořáka, Nielsena i Karłowicza. Koncert poprowadzi Norbert Twórczyński.

W sezonie artystycznym 2023/2024 orkiestra Sinfonia Iuventus występowała w nowej siedzibie Muzeum Historii Polski. Koncert kończący sezon zagra jednak w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. 22 czerwca będzie można na nim usłyszeć: serenadę d-moll na instrumenty dęte op. 44 Antonína Dvořáka, koncert klarnetowy op. 57 Carla Nielsena oraz symfonię e-moll op. 7 "Odrodzenie" Mieczysława Karłowicza. Koncert poprowadzi Norbert Twórczyński.

Serenada e-moll op. 44 Antonína Dvořáka powstała 1878 r. Ma nietypowy skład, w którym obok podwójnej obsady obojów, klarnetów i fagotów znalazły się trzy rogi i kontrafagot, a także wiolonczele i kontrabasy.

Carl Nielsen cieszy się opinią najwybitniejszego kompozytora duńskiego. Jego styl ewoluował od neoromantyzmu ku bardzo indywidualnemu językowi muzycznemu nacechowanemu poszukiwaniami w zakresie form i tonalności, nie zawsze akceptowanymi przez współczesnych. Można to obserwować właśnie w jednoczęściowym koncercie klarnetowym z 1928 r.

Symfonia "Odrodzenie" Mieczysława Karłowicza jest komunikatywna nawet bez znajomości programu. Przemawia do słuchacza wielką siłą emocji i nastrojów, wahających się między tragizmem, melancholią, patosem, a euforyczną radością. W tej właśnie kompozycji wykrystalizował się w pełni indywidualny styl Karłowicza, rozwinięty w późniejszych poematach symfonicznych.

"Odczuwam satysfakcję z tego, w jakim kierunku podążyliśmy w mijającym sezonie artystycznym, jeżeli chodzi o kwestie programowe. To jest bardzo istotne dla działania jakiejkolwiek instytucji. Program kształtuje niejako rys zespołu, zwłaszcza takiego jak Sinfonia Iuventus" – powiedział PAP kierownik orkiestry Sinfonia Iuventus Norbert Twórczyński. "Zespół ten powstał, żeby wzbogacić młodych muzyków o niezbędne doświadczenie do dalszej kariery" – dodał. "Młodość ma swoje prawa, ale też ma niewyobrażalny wręcz potencjał i to jest piękne doświadczenie, myślę że nie tylko dla samej orkiestry, ale dla tych, którzy z nią pracują" – podkreślił Twórczyński.

Norbert Twórczyński jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu na kierunku dyrygentura symfoniczna i operowa oraz Akademii Sztuki w Szczecinie – specjalność dyrygentura chóralna. Był laureatem nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla studentów uczelni artystycznych za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej. Pełnił funkcję asystenta dyrygenta w dwóch największych instytucjach muzycznych Szczecina: Operze na Zamku (2012-2016) oraz w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza (2017-2021). Od sezonu artystycznego 2022/2023 jest kierownikiem orkiestry Sinfonia Iuventus.(PAP)

Autor: Tomasz Szczerbicki

nl/