Koniec konfliktu w Himalajach? Indie i Chiny wycofują wojska ze spornej granicy

2024-10-25 13:08 aktualizacja: 2024-10-25, 16:22
Żołnierze indyjscy stacjonujący w Himalajach. Fot. PAP/EPA/FAROOQ KHAN
Żołnierze indyjscy stacjonujący w Himalajach. Fot. PAP/EPA/FAROOQ KHAN
Indie i Chiny rozpoczęły wycofywanie wojsk z dwóch ostatnich pozycji na granicy w Himalajach – podała w piątek agencja Reutera, powołując się na źródło w indyjskim rządzie. Porozumienie podpisane między tymi krajami we wtorek zakończyło trwający od czterech lat spór graniczny.

Według źródła wojska wycofują się z rejonów Depsang i Demchok, czyli ostatnich punktów, gdzie dochodziło do bezpośrednich walk. Informator, na którego powołał się Reuters, przekazał te doniesienia pod warunkiem zachowania anonimowości.

Ministerstwo spraw zagranicznych Indii do tej pory nie wystosowało żadnego oświadczenia w tej sprawie.

Rzecznik chińskiego resortu dyplomacji Lin Jian oznajmił, że wycofywanie wojsk przebiega sprawnie. "Zgodnie z rozwiązaniem uzgodnionym niedawno między Indiami a Chinami, (...) obie armie wykonują odpowiednie prace i jak dotąd wszystko przebiega płynnie" – oznajmił.

Żadna ze stron nie ujawniła do tej pory szczegółów dotyczących porozumienia.

W środę, podczas pierwszego spotkania od pięciu lat, premier Indii Narendra Modi i przywódca Chin Xi Jinping zgodzili się na usprawnienie komunikacji i pogłębienie współpracy w celu rozwiązaniu konfliktu. Rozmowy głów państw zorganizowano na marginesie szczytu BRICS w rosyjskim Kazaniu.

Spór dotyczący określenia przebiegu granicy między chińską prowincją Sinciang a indyjskim Kaszmirem sięga 1962 r., kiedy doszło do eskalacji konfliktu zbrojnego obu krajów.

W maju 2020 r. wybuchły starcia między wojskami w dolinie Galwan na indyjskim terytorium Ladakh, w wyniku których zginęło 20 indyjskich i czterech chińskich żołnierzy. Ostatnie podobne zdarzenie na tym spornym terenie odnotowano dwa lata temu.

Indie i Chiny dzielą granicę o długości około 4 tys. km, której część nie jest wyznaczona, gdyż na zachodzie granica przebiega przez Himalaje, w tym lodowce, a na wschodzie przez gęsto zalesione góry. (PAP)

mzb/ szm/kgr/