Konrad Frysztak: niebawem decyzje ws. TK; trzeba rozwiązać sytuację tworu, który nie jest niezależny [STUDIO PAP]

2024-02-01 08:10 aktualizacja: 2024-02-01, 17:04
Konrad Frysztak. Fot. PAP/Marcin Obara
Konrad Frysztak. Fot. PAP/Marcin Obara
Niebawem decyzje w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Trzeba rozwiązać sytuację tego tworu, który dziś nie jest niezależny, tylko jest zależny od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - powiedział w Studiu PAP wiceszef klubu KO Konrad Frysztak.

"Obiecaliśmy przywrócenie praworządności i będziemy przywracać praworządność wszędzie tam, gdzie została ona zdeptana przez poprzednią koalicję rządzącą" - powiedział w Studiu PAP Konrad Frysztak z KO.

Poseł KO pytany o zmiany personalne w Trybunale Konstytucyjnym podkreślił, że "trzeba rozwiązać sytuację tego tworu, który dziś nie jest niezależny, tylko jest zależny od Jarosława Kaczyńskiego. (...) Dziś ten Trybunał nie ma żadnej mocy sprawczej, bo wszystkie decyzje, które są tam podejmowane, to są decyzje polityczne, wprost podejmowane przez polityków" - ocenił.

Jak powiedział Frysztak, w TK "mamy panią (Krystynę) Pawłowicz, która do niedawna była członkinią PiS i głosowała na sali plenarnej z PiS-em. Mamy pana (Stanisława) Piotrowicza, który był członkiem PiS-u i głosował z PiS-em na sali plenarnej. To nie to są ludzie, którzy są niezależni" - podkreślił.

Poseł Frysztak pytany, czy zmiany w TK będą wprowadzane za pomocą uchwał Sejmu, mówił, że "analizowane są wszelkie możliwe drogi i ścieżki do tego, żeby Trybunał Konstytucyjny był prawdziwym Trybunałem Konstytucyjnym, a nie zbiorem kolegów i koleżanek prezesa" - podsumował.

"Niebawem decyzje w sprawie Trybunału Konstytucyjnego" - dodał.

Według ustaleń Onetu, Sejm ma przyjąć na najbliższym posiedzeniu, na początku lutego, uchwały dotyczące TK.

"Sędziowie-dublerzy oraz Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz nie są sędziami Trybunału Konstytucyjnego, bo nigdy nie zostali prawidłowo powołani — tak mają brzmieć gotowe już projekty uchwał" - napisał Onet.

Dodano, że za wyrugowaniem dwójki byłych posłów PiS ma stać argument, że w chwili wyboru do trybunału w 2019 r. przekraczali oni ustawową granicę wieku.

Według ustaleń portalu, w drugim kroku rządzący mają mieć gotowe dwa projekty ustaw.

"Jeden to projekt dotyczący stricte TK. Drugi ma dotyczyć przepisów wprowadzających ustawę o trybunale. Oba powinny trafić do Sejmu w najbliższym czasie" - napisał Onet. (PAP

Autor: Jarema Jamrożek

jc/