Konrad Frysztak: po siedmiu latach do Radomia wróci Delegatura ABW

2024-03-19 22:33 aktualizacja: 2024-03-20, 07:43
Poseł KO Konrad Frysztak. Fot. PAP/	Leszek Szymański
Poseł KO Konrad Frysztak. Fot. PAP/ Leszek Szymański
Poseł KO Konrad Frysztak poinformował we wtorek, że po siedmiu latach do Radomia wróci Delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW). Obecnie w tym mieście znajduje się Wydział Zamiejscowy Delegatury ABW w Lublinie.

Parlamentarzysta wskazał na rozporządzenie prezesa Rady Ministrów, które w ubiegłym tygodniu ukazało się w Monitorze Polskim, a wejdzie w życie w lipcu. Chodzi o zmiany w statucie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wśród jednostek organizacyjnych ABW wymieniona została Delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Radomiu.

"Po siedmiu latach do Radomiu wraca delegatura, która została zlikwidowana w 2017 r. decyzją ówczesnego premiera" – powiedział Frysztak na wtorkowej konferencji prasowej. "Decyzja premiera Donalda Tuska przywraca delegaturę ABW w Radomiu wraz z Wydziałem Zamiejscowym w Kielcach" – zaznaczył poseł.

Polityk zauważył, że licząca przed laty kilkaset etatów Delegatura ABW w Radomiu została zminimalizowana do wydziału zamiejscowego z kilkudziesięcioma etatami. "Po tej delegaturze przez wiele lat, również w tych ważnych latach, kiedy w 2022 r. rozpoczęła się pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę, został tak naprawdę tylko napis na budynku przy ul. Chrobrego; został prawdopodobnie tylko dlatego, że nikt nie malował w ostatnich latach elewacji" – powiedział Frysztak.

Podkreślił, że ABW jest służbą specjalną powołaną do ochrony porządku konstytucyjnego Rzeczpospolitej Polskiej, a zakres jej zadań koncentruje się na ochronie bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i obywateli.

"Do zadań ABW należy nie tylko wywiad, ale i kontrwywiad. ABW ma ochraniać m.in. strategiczne dla bezpieczeństwa państwa gałęzie przemysłu" – zauważył Frysztak. W jego ocenie, obecność ABW w Radomiu jest ważna m.in. ze względu na działające w okolicy zakłady z sektora obronnego - Fabrykę Broni "Łucznik" w Radomiu, Mesko w Skarżysku-Kamiennej czy fabrykę prochu w Pionkach, ale także z uwagi na elektrownię w Kozienicach i lotnisko w Radomiu. (PAP)

Autorka: Ilona Pecka

gn/