Prokuratura twierdzi, że oskarżeni w zmian za łapówki zgodzili się na zawarcie opiewających na miliony dolarów umów na dostarczenie m.in. szpitalom wyposażenia do przeprowadzania testów po znacznie zawyżonej cenie.
Były minister jest oskarżony o przyjęcie łapówek wysokości 2,25 mln dolarów, zaś były burmistrz Hanoi Chu Ngoc Anh o „złamanie zasad zarządzania majątkiem państwowym”.
W związku z tym skandalem w całym kraju zatrzymano co najmniej 100 urzędników i biznesmenów. Prokuratura szacuje, że korupcyjny proceder pozwolił zarobić firmie produkującej zestawy do testów Viet A około 172 mln dolarów.
W zeszłym tygodniu prezes tej firmy Phan Quoc Viet został skazany przez sąd wojskowy w Hanoi na 25 lat więzienia za nadużycie władzy i złamanie zasad przeprowadzania przetargów.
W ubiegłym roku trzech urzędników zostało skazanych na dożywocie, a kilkadziesiąt innych osób na długoletnie kary więzienia za łapówkarstwo i korupcję przy organizowaniu powrotu ludności do kraju samolotami z innych państw w czasie pandemii.
W 2022 r. parlament Wietnamu zdymisjonował wicepremierów Pham Binh Minha i Vu Duc Dama. Ten pierwszy odpowiadał za organizowanie lotów powrotnych do kraju, a ten drugi za walkę z pandemią. Te dymisje doprowadziły też do rezygnacji ze stanowiska prezydenta Nguyena Xuana Phuca, który „wziął na siebie odpowiedzialność polityczną” za zaistniałą sytuację. (PAP)
kgr/