W wyścigu po Złote Lwy "Kos" pokonał 15 tytułów, wśród nich "Doppelgängera. Sobowtóra" Jana Holoubka, "Święto ognia" Kingi Dębskiej, "Fin del mundo?" Piotra Dumały, "Freestyle" Macieja Bochniaka, "Horror Story" Adriana Apanela, "Raport Pileckiego" Krzysztofa Łukaszewicza i "Różyczkę 2" Jana Kidawy-Błońskiego.
Jan Holoubek ze statuetką za reżyserię "Doppelgängera. Sobowtóra"
Jan Holoubek został laureatem nagrody za najlepszą reżyserię "Doppelgängera. Sobowtóra" podczas sobotniej gali zamknięcia 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Statuetka za najlepszy scenariusz trafiła do Grzegorza Dębowskiego za "Tyle co nic"
Lena Góra i Artur Paczesny uhonorowani za role główne
Lena Góra i Artur Paczesny otrzymali statuetki za najlepsze role główne podczas sobotniej gali zamknięcia 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jury nagrodziło ich za kreacje w - kolejno - "Imago" i "Tyle co nic".
Wcześniej za najlepszą muzykę nagrodzono Andrzeja Smolika ("Imago"), a za zdjęcia - Bartłomieja Kaczmarka ("Doppelgänger. Sobowtór").
Nagrodę specjalną zdobyli Dorota Kobiela-Welchman i Hugh Welchman za film "Chłopi".
Platynowe Lwy za całokształt twórczości odebrał scenograf Allan Starski. Artysta ma na swoim koncie m.in. Oscara za scenografię do "Listy Schindlera" Stevena Spielberga, Polskie Nagrody Filmowe Orły za "Pana Tadeusza" Andrzeja Wajdy, "Pokłosie" Władysława Pasikowskiego i "Pianistę" Romana Polańskiego. Współpracował również m.in. z Krzysztofem Kieślowskim, Markiem Kondratem i Agnieszką Holland.
Kinga Preis i Agnieszka Kwietniewska docenione za kobiece role drugoplanowe
Kinga Preis i Agnieszka Kwietniewska zostały docenione ex aequo za najlepsze kobiece role drugoplanowe w - kolejno - "Święcie ognia" i "Tyle co nic" podczas sobotniej gali zamknięcia 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Najlepszymi aktorami drugoplanowymi okazali się Tomasz Schuchardt ("Doppelgänger. Sobowtór") i Robert Więckiewicz ("Kos").
Nagrodę za dźwięk przyznano Marcinowi Lenarczykowi za "Sny pełne dymu".
Złotym Pazurem w kategorii "Inne spojrzenie" wyróżniono Grzegorza Dębowskiego za "Tyle co nic".
Laureatką nagrody za charakteryzację została Aneta Brzozowska ("Kos"). Za montaż tego obrazu uhonorowano Piotra Kmiecika.
W kategorii kostiumy bezkonkurencyjna okazała się Weronika Orlińska ("Doppelgänger. Sobowtór"). Praca nad tym samym filmem zapewniła statuetkę za scenografię Markowi Warszewskiemu.
Grzegorz Dębowski z nagrodą w kategorii debiut reżyserski lub drugi film
Grzegorz Dębowski odebrał nagrodę w kategorii najlepszy debiut reżyserski lub drugi film za "Tyle co nic" podczas sobotniej gali zamknięcia 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Za profesjonalny debiut aktorski uhonorowano Paulinę Pytlak, która zagrała w "Święcie ognia".
Podczas uroczystości zamknięcia 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni nagroda publiczności powędrowała do Doroty Kobieli-Welchman i Hugh Welchmana za "Chłopów".
Zwycięzcą konkursu filmów krótkometrażowych okazał się obraz "Warszawa, Holandia" w reż. Ming-Wei Chiang. W jury tej sekcji znaleźli się producentka Agnieszka Dziedzic (przewodnicząca), aktorka i reżyserka Olga Bołądź oraz reżyser i scenarzysta Michał Szcześniak.
Statuetkę dla najlepszego tytułu w konkursie filmów mikrobudżetowych odebrał Klaudiusz Chrostowski za "Ultima Thule". Wyróżnienie otrzymał Piotr Biedroń za "W nich cała nadzieja". Produkcje w tym konkursie oceniło jury w składzie reżyser Jan P. Matuszyński (przewodniczący), producent Krzysztof Terej oraz filmoznawczyni i scenarzystka Kaja Krawczyk-Wnuk.
Najlepsze produkcje wyłoniło jury w składzie: reżyser i scenarzysta Filip Bajon (przewodniczący), aktorka Dorota Pomykała, montażystka Magdalena Chowańska, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent Marcin Masecki, operator Janusz Gauer, scenarzystka i producentka Katarzyna Sarnowska oraz kostiumografka Katarzyna Walicka-Maimone.
Z Gdyni Daria Porycka
mar/